...Któż z nas nie doświadczył bólu krzywdy z powodu niesprawiedliwego potraktowania przez bliźnich w domu rodzinnym, w szkole, na studiach, w miejscu pracy, przy konfesjonale, na ulicy i w innych sytuacjach życiowych, które trudno tutaj wyliczyć?
Krzywda nie musi nas jednak niszczyć. Traci ona swoją destrukcyjną moc, jeżeli wraz z Jezusem ofiarujemy ją Ojcu. To Chrystus daje nam bowiem odwagę i radość przebaczenia, kiedy razem z Nim modlimy się za naszych krzywdzicieli: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Ale bliźni, których my skrzywdziliśmy, zanoszą w naszej intencji tę samą modlitwę.
Spis treści:
1. Krzywda jest zawsze bolesna 29’55"
- Skrzywdzenia w okresie dzieciństwa
- Dlaczego ludzie krzywdzą siebie?
- Źródła przebaczenia i pojednania
2. Sztuka stawiania czoła cierpieniu 27’10"
- Krzywda i cierpienie
- Sztuczne uzdrawianie w poczuciu krzywdy
- Koncentracja w krzywdzie i cierpieniu
3. Uczucia towarzyszące skrzywdzeniu 25’56"
- Opowiedzieć o swojej krzywdzie
- Rozżalenie i gniew
- Ból skrzywdzenia nie jest wieczny
4. Proces uzdrowienia z poczucia krzywdy 29’50"
- Medytacja Słowa Bożego
Powołanie do miłości to podstawowe i wieczne powołanie każdego człowieka. Bóg bowiem stworzył człowieka „na swój obraz, na obraz Boży go stworzył” (Rdz 1,27), powołując go do relacji miłości, ponieważ „Bóg jest miłością” (1 J 4,18). Wszystkie inne powołania (do małżeństwa, kapłaństwa, życia zakonnego czy konsekrowanego) oparte są na tym fundamentalnym powołaniu do miłosnej relacji Bogiem.
Podczas sesji zostały podjęte nie tylko teologiczne aspekty powołania do miłości, ale także aspekty psychologiczne. Powołanie do miłosnej relacji z Bogiem wyraża się bowiem również w dojrzałych relacjach z drugim człowiekiem i otaczającym nas światem.
Sesja zarejestrowana w Centrum Duchowości w Częstochowie.
Agnieszka Odrowąż-Pieniążek – absolwentka psychologii na KUL; specjalista psycholog kliniczny. Ukończyła liczne szkolenia z diagnozy klinicznej, psychoterapii, rehabilitacji psychiatrycznej i terapii rodzin. Prowadzi własną praktykę diagnostyczno-psychoterapeutyczną. Jako nauczyciel akademicki prowadziła zajęcia dla studentów psychologii KUL z psychologii klinicznej, poradnictwa psychologicznego, diagnozy zaburzeń psychicznych. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Dr hab. Wacław Królikowski SJ – rekolekcjonista i kierownik duchowy w Centrum Duchowości Księży Jezuitów w Częstochowie; wykładowca teologii duchowości w PWTW. Opublikował między innymi: Przyjąć miłość i we wszystkim miłować (red.), Znaczenie refleksji w duchowości ignacjańskiej (red.); Jak lepiej się modlić (red.); Różne sposoby modlitwy według św. Ignacego Loyoli (red.). Konferencja I: Stworzeni do miłości – Wacław Królikowski SJ - 40'00"
Konferencja II: Zdolność człowieka do miłości – Agnieszka Odrowąż-Pieniążek - 51'00"
Konferencja III: Przeszkody i pomoce na drodze w relacji z Bogiem – Wacław Królikowski SJ - 45'00"
Konferencja IV: Trudności w budowaniu relacji miłości – Agnieszka Odrowąż-Pieniążek - 47'00"
Konferencja V: Pomoce w rozwijaniu relacji miłości – Agnieszka Odrowąż-Pieniążek - 42'00"
Konferencja VI: Pytania i odpowiedzi - Wacław Królikowski SJ, Agnieszka Odrowąż-Pieniążek - 53'00"
Audiobooka „Powołanie do miłości”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink
na Android lub iOS
lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).