Wirtualne Targi

Andrzej Nowak Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dzieje Polski. Tom 2. 1202-1340. Od rozbicia do nowej Polski, Audiobook | Andrzej Nowak

    Drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Kontynuacja opowieści o burzliwych losach naszego kraju w okresie rozbicia dzielnicowego. Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do wkroczenia Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 r. Autor w fascynujący sposób przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w. przez Hen...

    Promocja
    okładka Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła, Audiobook | Andrzej Nowak

    Kolejny tom wspaniałej historii Polski opowiedzianej piórem profesora Andrzeja Nowaka! Podobnie jak dwa poprzednie tomy charakteryzuje się wysokim poziomem faktograficznym i literackim. Dzieło to owoc wspaniałego warsztatu badawczego, niesamowitego talentu pisarskiego i ogromnej wiedzy profesora Nowaka. Tym razem barwną przygodę z historią rozpoczynamy w 1340 roku podczas rządów króla Kazimierza Wielkiego, którego anonimowy autor Kroniki katedralnej krakowskiej przyrównuje do...

    Promocja
    okładka Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród, Audiobook | Andrzej Nowak

    Pierwszy tom pomnikowych „Dziejów Polski”, napisanych przez wybitnego historyka prof. Andrzeja Nowaka, obejmuje okres od początków państwa polskiego do 1202 r. Opisuje fascynujący czas dziesięcioleci i wieków, kiedy rodziła się polskość. Jak wyglądał chrzest Mieszka i jak wpłynął na dalsze losy Polan? Jaki kształt miało imperium Bolesława Chrobrego? Czym był spór między biskupem Stanisławem a Bolesławem Śmiałym? I wreszcie – dlaczego rok 1202 oznacza ważną cezurę w dziejach P...

    Promocja
    okładka Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w., Audiobook | Andrzej Nowak

    Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.? W tym arcyw...

Andrzej Nowak Audiobooki

Andrzej Nowak to polski historyk, publicysta i sowietolog, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest autorem licznych książek historycznych, w tym serii „Dzieje Polski” ukazującej się nakładem Wydawnictw Biały Kruk. Andrzej Nowak jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ, członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (od 2016 roku), a także kawalerem Orderu Orła Białego. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim historią oraz myślą polityczną Europy Wschodniej w XIX i XX wieku. Nowak jest także znawcą stosunków polsko-rosyjskich.

Kariera naukowa Andrzeja Nowaka

Andrzej Nowak urodził się 12 listopada 1960 roku w Krakowie i na tamtejszym Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym (1982). Od roku 1983 Nowak związany jest z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (Zakład Historii Europy XIX i XX wieku), gdzie w 1990 roku obronił pracę doktorską. Stopień doktora habilitowanego historyk uzyskał w roku 2002 i od tego roku kieruje w Instytucie Historii PAN Pracownią Dziejów ZSRR i Europy Wschodniej. W 2011 roku Nowak uzyskał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

W swojej karierze naukowe Andrzej Nowak wykładał historię Polski i Rosji na uniwersytetach amerykańskich (Rice, Columbia, Harvard), brytyjskich (Cambridge, University College of London), kanadyjskich (Toronto, Simon Fraser University, McGill UNiversity), jak również w Dublinie, Brnie, czy Tokio.

Działalność publicystyczna Andrzeja Nowaka

Swoją aktywność publicystyczną Andrzej Nowak rozpoczął w 1980 roku. Związany był przez wiele lat (także jako sekretarz redakcji, a później redaktor naczelny) z wywodzącym się z podziemia czasopismem „Arka”. Później był także redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Arcana”. Od 1989 roku teksty Andrzeja Nowaka, w tym komentarze i wywiady, ukazywały i ukazują się na łamach między innymi „Rzeczpospolitej”, „Naszego Dziennika”, „Gazety Polskiej”, „Gościa Niedzielnego”, „Wprost”, „W Sieci”, „Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, „Do Rzeczy” czy „Znak”.

„Dzieje Polski”

Jednymi z najważniejszych dzieł autorstwa Andrzeja Nowaka pozostają tomy składające się na „Dzieje Polski” ukazujące się nakładem Wydawnictwa Biały Kruk. Pierwszy z nich pojawił się w roku 2014 i jak dotychczas na rynku literackim dostępne są cztery części opisujące historię Polski do roku 1572. Na „Dzieje Polski” obecnie składają się zatem: „Polska i trzy Rosje”, „O historii nie dla idiotów”, „Intelektualna historia III RP”, „Żywoty równoległe” czy „Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej”. Podobnie jak wiele innych książek historycznych czekają na Was jako ebooki, książki papierowe lub audiobooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.