Majówkowy Maraton Czytelniczy

Benedykt XVI Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Miłości można się nauczyć Małżeństwo i rodzina na drodze życia, Książka | Benedykt XVI

    Małżeństwo i rodzina nie są bynajmniej przypadkową strukturą socjologiczną, wytworem szczególnych uwarunkowań historycznych i ekonomicznych. Przeciwnie, właściwa relacja między mężczyzną a kobietą jest zakorzeniona w najgłębszej istocie człowieka, i tylko przyjmując taki punkt wyjścia, można ją zrozumieć. Nie można zatem odrywać tego zagadnienia od odwiecznego i zawsze aktualnego pytania, które człowiek zadaje, zastanawiając się nad sobą: kim jestem? kim jest człowiek? Tego p...

Benedykt XVI Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Benedykt XVI (Joseph Aloisius Ratzinger) urodził się w 1927 roku. To niemiecki duchowny kościoła rzymskokatolickiego. W latach 2005-2013 Joseph Ratzinger sprawował funkcję papieża i 7. suwerena Państwa Watykańskiego jako Benedykt XVI. Wcześniej był arcybiskupem metropolitą Monachium i Freising (1977–1982). W 1977 roku został mianowany kardynałem prezbiterem, a w 1993 roku kardynałem biskupem. Przez blisko dwadzieścia pięć lat Ratzinger sprawował funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. 28 lutego 2013 roku Benedykt XVI dobrowolnie zrezygnował z pełnienia funkcji papieża. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od XV wieku.

Dorobek literacki Papieża Benedykta XVI

Benedykt XVI posiada bardzo bogaty dorobek literacki. Joseph Ratzinger publikował książki głównie na temat teologii i doktryny chrześcijańskiej oraz filozofii. Jest autorem takich książek jak „Jezus z Nazaretu”, „Matka Boga”, „Uczniowie Pana”, „Duch Święty. Tchnienie życia Kościoła”, „Caritas in veritate” czy zbioru homilii „Blask zbawienia”. Wiele książek papieża Benedykta XVI (Josepha Ratzingera) dostępnych jest w formie ebooka i książek papierowych.

Encykliki papieskie

Joseph Ratzinger, jako papież Benedykt XVI, wydał trzy encykliki. Encykliki to wyjątkowe pisma, które papież kieruje do wiernych i biskupów. Porusza w nich sprawy doktrynalne i organizacyjne. Po wyborze papieża czeka się na wydanie pierwszej encykliki, która określa charakter jego pontyfikatu, jego cele i założenia związane z piastowaniem funkcji głowy kościoła. Benedykt XVI napisał trzy encykliki – „Deus caritas est” („Bóg jest miłością”) z 2006 roku, „Spe salvi” („W nadziei zbawieni”) z 2007 roku i „Caritas in veritate” („Miłość w prawdzie”) z 2009 roku.

Jezus z Nazaretu

W 2007 roku ukazał się pierwszy tom trylogii „Jezus z Nazaretu”. To obok encyklik „Deus caritas est”, „Spe salvi” i „Bożej rewolucji” jedna z pierwszych publikacji po objęciu przez Josepha Ratzingera papieskiego tytułu Benedykt XVI. W pierwszej części Benedykt XVI opisał okres życia Chrystusa od chrztu w Jordanie do Przemienienia. W drugiej części „Jezusa z Nazaretu” papież opowiada o okresie życia Jezusa od wjazdu do Jerozolimy do zmartwychwstania. Książka ukazała się w 2011 roku. Ostatnia część, która miała swoją premierę w 2012 roku, to rozprawa o dzieciństwie Chrystusa. Wszystkie tomy trylogii Benedykta XVI można kupić w formie ebooka.

Nakładem wydawnictwa Jedność ukazały się książki Benedykta XVI, które napisał jeszcze przed objęciem funkcji papieża. Wśród nich warto wymienić takie pozycje jak „Nowe porywy ducha”, „Kościół, wspólnota w drodze”. Obie książki dostępne są w formie ebooka.

Dwóch papieży

Temat abdykacji poruszył nie tylko środowisko chrześcijan na całym świecie, ale również badaczy kultury i artystów. W 2019 roku ukazała się książka „The Pope: Francis, Benedict, and the Decision That Shook the World” autorstwa Anthony’ego McCartena. To opowieść o przełomowej decyzji Benedykta XVI o ustąpieniu ze stanowiska papieża i jego relacji z przyszłym papieżem, argentyńskim kardynałem Jorge Mario Bergoglio. Na podstawie książki powstał film pt. „Dwóch papieży”, do którego scenariusz napisał McCarten. W rolę Benedykta XVI wcielił się Anthony Hopkins, natomiast rolę kardynała Bergoglio odegrał Jonathan Pryce.

McCarten za scenariusz filmu „Dwóch papieży” otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Wcześniej do nagród Amerykańskiej Akademii nominowany był trzykrotnie nominowany – za „Czas mroku” (scenariusz adaptowany) i „Teorię wszystkiego” (najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany).

W Polsce książka McCartena ukazała się pierwotnie pod tytułem „The Pope”, jednak w związku z premierą filmu wznowiono książkę pod tytułem „Dwóch papieży” z nową, filmową okładką. Książka dostępna jest w formie ebooka oraz papierowej.

Benedykt XVI otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i odznaczeń. Po wyborze na głowę Kościoła katolickiego Benedykt XVI otrzymał m.in. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Order Maksymiliana, Narodowy Order Zasługi (Peru), Order Narodowy Legii Honorowej (Francja), Order Najwyższy Chrystusa i wiele innych.

Wśród wyróżnień znajdują się również doktoraty honorowe, które w większości otrzymał za swój dorobek filozoficzny i teologiczny. Benedykt XVI posiada doktoraty honoris causa siedmiu uczelni: College of St. Thomas w Saint Paul, Katolickiego Uniwersytetu w Eichstätt i Ingolstadt, Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, Wolnego Uniwersytetu Maria SS. Assunta w Rzymie, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Książki Benedykta XVI na Woblinku

Książki Benedykta XVI (Josepha Ratzingera) znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka (formaty MOBI i epub) oraz papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!