Czytaj PL 2022

Bob Dylan

Bob Dylan urodził się w 1941 roku jako Robert Allen Zimmerman. To amerykański wokalista, autor tekstów, kompozytor, pisarz, poeta, rysownik, malarz. W 2016 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Jest jednym z najważniejszych amerykańskich artystów w historii. Na scenie występuje od przeszło pół wieku. Jest ikoną i autorytetem dla kilku pokoleń słuchaczy i artystów na całym świecie. Jego muzyka oparta jest na wielu gatunkach muzycznych, Dylan czerpie z folku, rock and rolla, muzyki gospel, country, jazzu i bluesa. Dylan jest multiinstrumentalistą – na scenie występuje z gitarą, keyboardem oraz harmonijką. Jest autorem i wykonawcą takich monumentalnych utworów, jak „The Times They Are a-Changin’”, „Hurricane” i „Like a Rolling Stone” i „Knockin’ on Heaven’s Door”. Wokalista ma na swoim koncie blisko sto albumów studyjnych, koncertowych oraz kompilacji.

W swoich tekstach Dylan porusza tematy egzystencjalne. W wielu jego utworach można doszukać się komentarzy społecznych, politycznych, filozoficznych. Artysta wielokrotnie odwoływał się do różnych dzieł kultury, jednocześnie łamiąc istniejące konwencję, tworzył swoją własną, unikalną ścieżkę. Jego twórczość wpisuje się w nurt kontrkultury amerykańskiej. Choć sam nie chce być nazywany głosem pokolenia, to przez wpływ jego dzieł i postawy na kształt współczesnej kultury uznaje się Dylana za niezaprzeczalną ikonę.

Piosenki Boba Dylana

Piosenki Dylana były wielokrotnie interpretowane przez artystów na całym świecie. Były adaptowane na przeróżne style muzyczne, od rocka, przez jazz i muzykę instrumentalną, na muzyce elektronicznej kończąc. Utwory Dylana wykonywali m.in. Phil Collins, Pearl Jam, Jimi Hendrix, Nina Simone, The Band, Neil Young, Judas Priest, Grateful Dead, Guns N’ Roses, Bruce Springsteen, Them, Rage Against the Machine, The Rolling Stones, Nico, Lou Reed, Joe Cocker, Rod Stewart, Stevie Wonder, U2, Roger Waters, PJ Harvey, My Chemical Romance, Red Hot Chili Peppers, The White Stripes i tysiące innych zespołów.

W 2014 roku powstał polski zespół Dylan.pl. W jego skład wchodzą Filip Łobodziński, Jacek Wąsowski, Marek Wojtczak i Krzysztof Poliński. Zespół coveruje piosenki Dylana, wykorzystując polskie tłumaczenia jego tekstów, przełożone w większości przez Filipa Łobodzińskiego.

Oprócz Nagrody Nobla Dylan jest laureatem dziesiątek prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Oscara, Grammy, Złotego Globa i Pulitzera. W 2009 roku otrzymał Narodowy Medal Sztuki, a w 2012 roku Prezydencki Medal Wolności – najważniejsze amerykańskie wyróżnienia.

W Polsce ukazało się kilka książek – wspomnień oraz zbiorów tekstów i poezji Dylana. Najważniejszą z nich niewątpliwie są wydane przez Wydawnictwo Czarne „Kroniki” (w tłumaczeniu Marcin Szuster). Wcześniej książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego (w tłumaczeniu Jacka Sikory). W „Kronikach” Dylan pisze o swoich pierwszych muzycznych doświadczeniach i spotkaniach z ludźmi, którzy go inspirowali. Te wydarzenia utorowały mu drogę do stania się jednym z największych artystycznych symboli kultury II połowy XX wieku na świecie.

W 2017 roku ukazał się zbiór 120 tekstów, wierszy i szkiców Dylana pt. „Duszny kraj” w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Każdy z utworów został wzbogacony komentarzem tłumacza. Była to pierwsza tak rzetelnie i na tak dużą skalę przygotowana antologia tekstów noblisty.publikacja w Polsce.

W 2018 swoją premierę miała książka „Tarantula” – jedyna powieść Boba Dylana. To prawdziwa gratka dla miłośników jego twórczości. Na polski tłumaczył ją niezastąpiony Filip Łobodziński, najbardziej zagorzały fan i ekspert w dziedzinie twórczości Dylana w Polsce.

Amerykańskiej premierze książki towarzyszyły przedziwne okoliczności. Dylan ukończył pisać książkę w lipcu 1966 roku. Na kilka dni przed terminem złożenia książki u wydawcy, Dylan uległ wypadkowi motocyklowemu, co w konsekwencji doprowadziło do odwołania przez niego publikacji. W obiegu pojawiła się kopia egzemplarza promocyjnego, które zaczęło być nielegalnie kolportowane. Ostatecznie „Tarantula” ukazała się oficjalne w 1971 roku w wydaniu poprawionym.

W powieści Dylan bierze na warsztat przeróżne amerykańskie mity zaczerpnięte z ballad, opowieści ulicznych, rozmów w trasie. Autor „Hurricane” przepuścił je wszystkie przez filtr swojej wrażliwości i świadomości, dodając do nich dużą dawkę czarnego humoru i parodii.

Książki Boba Dylana na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Boba Dylana w formie ebooka i papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Tarantula, Książka | Bob Dylan

  Eksperymentalna proza laureata literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku w kongenialnym tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Dylan bierze na warsztat amerykańskie mity, wątki z opowieści ulicznych czy doniesień medialnych, przepuszczając je przez strumień świadomości i rozbijając z parodystyczną brawurą, a tłumacz – równie brawurowo – wzbogaca tekst o typowo polskie skojarzenia i aktualności. Wszystko to sprawia, że lektura Tarantuli staje się "jazdą literacką kolejką górską na ośl...

  Promocja
  okładka Duszny kraj, Książka | Bob Dylan

  Antologia 132 poetyckich przekładów „Ojca Założyciela współczesnej piosenki z ważkim tekstem”. Pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla 2016 w Polsce, uzupełniona brawurowymi komentarzami, pozwalającymi wejść w świat tej wielokontekstowej, zakorzenionej w różnych tradycjach, rozbrzmiewającej licznymi głosami poezji. Tworzona przez Filipa Łobodzińskiego przez blisko czterdzieści lat książka to swoisty hołd dla wielkiej postaci światowej k...

  Promocja
  okładka Kroniki. Tom I, Książka | Bob Dylan

  Kiedy na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zaczynał swoją przygodę, amerykańska scena muzyczna była dosyć monotonna. Popularne stacje radiowe nadawały piosenki łatwe i przyjemne. Słuchacze dopiero czekali na rewolucję, nową energię i nowe życie. Dylan nie chciał być rewolucjonistą, ale i nie wpisywał się w promowany przez radio nurt muzyki popularnej. Robił swoje, nie przejmując się, że – jak mu się zdawało – nie ma szans na komercyjny sukces. Muzykę folkową uw...