Bony podarunkowe na Święta

Celine Louis-Ferdinand - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wojna, Ebook | Celine Louis-Ferdinand

    Nieznana powieść Louisa-Ferdinanda Céline'a – pisarza, który zasypał przepaść między językiem literackim a mówionym, wielkiego nowatora literatury francuskiej XX wieku, autora m.in. „Podroży do kresu nocy".„Wojna", którą prezentujemy w tłumaczeniu Anny Wasilewskiej, to jedno z ineditów odnalezionych w sierpniu 2022 roku. Rękopisy Celine’a zostały rzekomo skradzione z jego mieszkania przy Montmartrze w 1944 roku, co było powodem rozpaczy pisarza. Historia tajemniczego z...

    Promocja
    okładka Wojna, Książka | Celine Louis-Ferdinand

    Nieznana powieść Louisa-Ferdinanda Céline'a – pisarza, który zasypał przepaść między językiem literackim a mówionym, wielkiego nowatora literatury francuskiej XX wieku, autora m.in. „Podroży do kresu nocy". „Wojna", którą prezentujemy w tłumaczeniu Anny Wasilewskiej, to jedno z ineditów odnalezionych w sierpniu 2022 roku. Rękopisy Celine’a zostały rzekomo skradzione z jego mieszkania przy Montmartrze w 1944 roku, co było powodem rozpaczy pisarza. Historia tajemniczego zagini...

    Promocja
    okładka Z zamku do zamku, Książka | Celine Louis-Ferdinand

    „Z zamku do zamku” (1957) to jedna z ostatnich powieści Louisa-Ferdinanda Céline’a (1894-1961), w której opisuje swe doświadczenia z końca drugiej wojny światowej, czasu pobytu w Danii na przymusowym wygnaniu i wreszcie z lat spędzonych po powrocie do Francji w Meudon pod Paryżem. Autor przetłumaczonych na język polski książek „Podróż do kresu nocy” i „Śmierć na kredyt” podejmuje tym razem próbę rozrachunku z okresem okupacji, a także temat kolaboracji z Niemcami w czasie dru...

    Promocja
    okładka Podróż do kresu nocy, Książka | Celine Louis-Ferdinand

    "Podróż do kresu nocy" (1932) to debiut Louisa-Ferdinanda Céline'a (1894-1961), uznawanego za jednego z największych pisarzy francuskich. Oparta na wątkach autobiograficznych powieść wywołała duże zainteresowanie krytyki i czytelników. Sukces wynikał z zastosowania przez autora zupełnie nowego i rewolucyjnego języka. Celine odwołuje się do języka mówionego, do argot, do wszelkiego rodzaju kolokwializmów. W niezwykle brutalnej, prowokacyjnej i niejednokrotnie szokującej formie...

Celine Louis-Ferdinand - książki, ebooki i audiobooki

Louis-Ferdinand Céline (Louis-Ferdinand Destouches) - enfant terrible świata literackiego - był jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych pisarzy ubiegłego wieku, prekursorem egzystencjalizmu w literaturze. Ten francuski prozaik oraz eseista wywarł znaczący wpływ na język literacki wyzwalając go ze sztywnej składni francuskiej, wprowadzając mowę potoczną, argot i... emocje. Znany przede wszystkim z powieści "Podróż do kresu nocy", która inspirowała i inspiruje kolejne pokolenia pisarzy. Wokół francuskiego pisarza narosło wiele kontrowersji, między innymi przez domniemaną kolaborację z okupantem niemieckim oraz jawnie antysemickie poglądy.

Życiorys Louisa-Ferdinanda Celine’a

Louis-Ferdinand Destouches przyszedł na świat 27 maja 1894 roku w Courbevoie (przedmieścia Paryża). Ponieważ pochodził z ubogiej rodziny, swoją edukację rozpoczął w szkole komunalnej przy ulicy Louvois, skąd dzięki spadkowi odziedziczonemu po babci mógł później przenieść się do prywatnej placówki Saint-Joseph. Stamtąd podróżował do Anglii i Niemiec, gdzie uczył się gry na fortepianie oraz języków obcych, potrzebnych do pracy w charakterze sprzedawcy lub handlowca. Po powrocie do Paryża w 1909 roku, Louis-Ferdinand Céline kontynuował naukę w Rochester i Pierremont Hall. Mimo, iż był antypatriotą i anarchistą, podczas studiów wstąpił do wojska. Otrzymał nawet medal za odwagę. Po zakończeniu kariery wojskowej, Louis-Ferdinand Destouches wyjechał do kolonii w Afryce, gdzie nieszczęśliwie zachorował na malarię. Po powrocie do Francji w 1917 roku, podjął pracę jako asystent redaktora w piśmie "Eureka". Dwa lata później wziął ślub z Édith Follet, z którą miał córkę Colette.

Po uzyskaniu dyplomu lekarskiego, mężczyzna wyjechał na praktykę do Paryża i odbył kilkumiesięczny staż w szpitalu Coachin. W 1924 roku objął stanowisko sekretarza w departamencie higieny i epidemiologii Ligi Narodów w Genewie. Dużo podróżował w celach zawodowych (Ameryka, Anglia, Senegal, Nigeria). To właśnie podczas podróży rozpoczął pracę nad swoim pierwszym utworem, L'Église. W tym czasie rozstał się ze swoją żoną. Kolejną partnerkę, Lucettę Almanzor, autor poznał w 1936 roku.

W 1941 roku Louis-Ferdinand Destouches brał udział w spotkaniach Instytutu Niemieckiego w Paryżu, podczas których dyskutowano na tematy około rasowe. Trzy lata później uciekł wraz z partnerką do Niemiec. Został aresztowany podczas próby przedostania się do Kopenhagi i wtrącony do więzienia. Po wojnie mężczyzna został oskarżony o kolaborację z Niemcami. Z więzienia zwolniono go w 1947 roku i zesłano do miejscowości Korsor. Do Francji nie mógłby tak czy siak powrócić, gdyż w tym samym czasie trwała tam kampania przeciw pisarzowi - Jean Paul Sartre domagał się dla niego nawet kary śmierci. Do Paryża pisarz powrócił po amnestii w 1951 roku. Zajął się leczeniem biednych, często świadcząc swoje usługi za darmo. Poświęcał się również pisaniu powieści.

Końcówkę swojego życia Céline spędził w rozżaleniu i osamotnieniu na obrzeżach Paryża, gdyż udzielony przez niego dziennikowi L'Express wywiad spowodował ponowne zainteresowanie antysemityzmem pisarza i oskarżeniami o kolaborację. Louis-Ferdinand Destouches zmarł 1 lipca 1961 roku w Meudon. Pochowano go bez rozgłosu.

Kontrowersyjny geniusz - twórczość Louisa-Ferdinanda Celine’a

Louis-Ferdinand Celine zainteresował się pisaniem po powrocie z Afryki, w 1927 roku. Z początku były to sztuki teatralne, jak L'Église czy Progrès, które niestety nigdy nie zostały wystawione na deskach teatru. Zadebiutował pięć lat później, powieścią "Podróż do kresu nocy". Ta oparta na wątkach autobiograficznych, niestroniąca od brutalnych i groteskowych opisów rzeczywistości publikacja cieszyła się sporą popularnością wśród czytelników, mimo stosunkowo chłodnego przyjęcia przez ówczesne elity intelektualne Francji. Dlatego też, zamiast spodziewanej nagrody Goncourtów, pisarz musiał się zadowolić nagrodą Renaudot.

Styl Céline'a był nowatorski - wprowadził on do literatury język mówiony, potoczny, argot, nie bał się wulgaryzmów. Chciał, by literatura dawała czytelnikowi możliwość odczuwania emocji, czego nie da się według niego osiągnąć stosując się do skostniałych zasad wytwornego stylu. Autor porzucił subiektywizm oraz relatywizm poznawczy, na rzecz chłodnej, szczerej do bólu, brutalnej analizy świata. Życie przedstawione w jego twórczości jest pasmem nieszczęść, koszmarem znajdującym się na pograniczu snu i jawy. Powieści Céline'a dotyczą tak biednych, jak i bogatych, urzędników oraz ludzi wypchniętych poza margines społeczny. Narratorem i bohaterem jest zazwyczaj lekarz naznaczony doświadczeniem wojny (porte-parole samego autora), a sama powieść zawiera wiele elementów biograficznych z życia Louisa-Ferdinand Céline.

Podróż do kresu nocy

"Podróż do kresu nocy" jest dziś uważana za najwybitniejsze dzieło francuskiego pisarza, które wywierało i wciąż wywiera niebagatelny wpływ na prozę światową, między innymi na twórczość francuskich egzystencjalistów XX wieku, m.in André Gide, Jeana Geneta oraz Samuela Becketta, czy też na wczesną twórczość Jeana-Paula Sartre'a i jego "Mdłości" uznawane za manifest egzystencjalizmu. Wśród autorów zainspirowanych stylem Destouches'a można jednak wymienić znacznie więcej nazwisk, takich jak Kurt Vonnegut, Irvine Welsh, Philip Roth, Jerzy Stempowski, a także amerykańskich pisarzy i poetów ruchu Beat Generation - Jacka Kerouaca czy Charlesa Bukowskiego.

Powieść miała wpływ na kształt takich dzieł jak "Paragraf 22" Josepha Hellera, czy "Palm Sunday" Kurta Vonneguta. W ramach ciekawostki, należy wspomnieć, że "Podróż do kresu nocy" zainspirowała Jima Morrisona do stworzenia piosenki End of The Night (Kres nocy), która znalazła swoje miejsce na debiutanckiej płycie The Doors.

Pozostałym powieściom Celine'a, jak "Śmierć na kredyt", czy "Z zamku do zamku" nie udało się powtórzyć sukcesu debiutantki.

Pamflecista Céline - kontrowersje wokół autora

Louis-Ferdinand Céline przed drugą wojną światową popełnił kilka jaskrawie antysemickich tekstów publicystycznych, które po dziś dzień stwarzają wiele problemów w generalnej ocenie twórczości autora. Szczególne kontrowersje wzbudziły trzy z nich, L'École des cadavres, Les Beaux Draps oraz najbardziej znany – Bagatelles pour un massacre. Po wojnie pamflety te zostały przez francuskiego pisarza obłożone zakazem publikacji, jednak w w późniejszych powieściach Céline'a wciąż można odnaleźć niechęć do Żydów, a później także Chińczyków.

Twórczość Céline'a w księgarni internetowej Woblink

Książki francuskiego pisarza, mimo iż istnieją w przekładzie polskim, nie są szeroko dostępne dla polskiego czytelnika. W księgarni Woblink znajdziecie "Wojnę" w formacie ebooka oraz książki papierowej oraz "Z zamku do zamku" jako książkę tradycyjną.