Wirtualne Targi

Charles Bukowski Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kobiety, Audiobook | Charles Bukowski

    Kobiety to jedna z najpopularniejszych książek Charlesa Bukowskiego. Henry Chinaski opowiada w niej historię swoich licznych, często burzliwych związków z kobietami; w większości są to przelotne przygody, w których trudno doszukać się jakiejkolwiek romantyczności. Jego język jest niewybredny, czasem rynsztokowy. Wierzymy jednak Chinaskiemu, bo w jego opowieści jest i wrażliwość, i uczucie. Warta uwagi jest interpretacja Andrzeja Blumenfelda, który niezwykle trafnie...

    Promocja
    okładka Kłopoty to męska specjalność, Audiobook | Charles Bukowski

    Esencja prozy Bukowskiego w kilkunastu opowiadaniach, dzięki którym czytelnik zanurzy się w świat „starego świntucha”, któremu potoki wina pomagały nadzwyczaj trzeźwo pokazywać otaczającą rzeczywistość. To świat prostych faktów, fizjologii, seksu i alkoholu, świat przemocy, ale i paradoksalnej wrażliwości. Groteskowa zabawa konwencją, lapidarny styl i celność opisu świadczą o wysokiej randze literackiej Bukowskiego. Narrator opowiadań Bukowskiego bardzo mocno łączy si...

Charles Bukowski Audiobooki

Charles Bukowski to amerykański powieściopisarz, poeta, nowelista, rysownik i scenarzysta filmowy niemieckiego pochodzenia. Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku – szokował i inspirował twórców z całego świata. Bukowski jest znany przede wszystkim z powieści o Henrym Chinaskim. Postać ta uważana jest za alter ego pisarza. Oprócz powieści pisał także opowiadania i wiersze. Jego najpopularniejszymi książkami są „Kobiety”, „Szmira”, „Listonosz” i „Hollywood”.

Życie kontrowersyjnego pisarza

Pisarz urodził się w niemieckich Ardenach w 1920 roku. Kilka lat później razem z rodzicami wyemigrował do Ameryki, gdzie spędził większość swojego życia. W książkach często pisał o swoich rodzicach – prawie zawsze negatywnie – opisując swojego ojca jako brutalnego, pełnego uprzedzeń człowieka. Po ukończeniu szkoły średniej dostał się do Los Angeles City College, gdzie studiował dziennikarstwo. Po opuszczeniu szkoły pracował, podejmując się różnych zajęć, w tym wielu źle płatnych prac fizycznych. W tamtym czasie mieszkał w ubogich dzielnicach robotniczych, gościł w licznych spelunach i chadzał na wyścigi koni. W latach 50. rozpoczął pracę na poczcie. Pracował tam, z przerwami, dwanaście lat. Swoje doświadczenia z tego okresu przeniósł do powieści „Listonosz”. Bukowski był dwukrotnie żonaty ‒ z pisarką Barbarą Frye i z właścicielką restauracji Lindą Lee Beighle, pojawiającą się na kartach jego książek jako Sara. Zmarł na skutek białaczki w 1994 roku.

Twórczość Charlesa Bukowskiego

Pisarz jest przez wielu zaliczany do pokolenia beat generation, jednak on sam nigdy nie utożsamiał się z tym środowiskiem. Bukowski czytywał dzieła bitników, jednak nie czuł z nim szczególnego związku. Twórczość autora „Szmiry” była inspirowana przede wszystkim jego własnymi doświadczeniami związanymi z uzależnieniem od alkoholu, biedą, seksem i ludzkimi słabościami. Proza Bukowskiego pisana jest prostym, bardzo często wulgarnym językiem, a przy tym urzeka wrażliwością i zrozumieniem dla ludzkiej natury. Dzieła Charlesa Bukowskiego często są mocno autobiograficzne, a sam autor był znany z pełnego skandali, awanturniczego stylu życia. Taki też jest najczęściej jego bohater – człowiek żyjący prostym życiem, nie stroniący od seksu, alkoholu czy bójek, wieczny outsider jednocześnie szukający bliskości z innymi ludźmi.

Książki Charlesa Bukowskiego

Charles Bukowski zadebiutował jako poeta w 1946 roku na łamach magazynu „Matrix”. Był płodnym pisarzem, w ciągu swojego życia wydał około 50 książek – zarówno prozatorskich, jak i poetyckich. Jest autorem sześciu powieści: „Listonosz”, „Faktotum”, „Kobiety”, „Z szynką raz!”, „Hollywood” i „Szmira”. Wszystkie zostały wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc. Bohaterem większości z nich jest alter ego pisarza ‒ Henry Chinaski. W „Z szynką raz!” autor opisuje dzieciństwo i młodość Chinaskiego i pokazuje, jak pełen ambicji i wrażliwości chłopak walczy o prawo do podążania wybraną przez siebie drogą. Z kolei w „Kobietach” zawarte są historie licznych i burzliwych związków Henry’ego z kobietami, a w „Faktotum” bohater poszukuje miejsca, w którym mógłby zostać na dłużej. Ostatnią książką Bukowskiego jest „Szmira” ‒ błyskotliwa, dowcipna, a jednocześnie dekadencka i pesymistyczna powieść z detektywem Nickiem Belanem w roli głównej.

Oprócz powieści Charles Bukowski napisał wiele opowiadań. Ukazały się między innymi w zbiorach „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście”, „Zapiski starego świntucha” czy „Na południe od nigdzie. Zapiski żywcem pogrzebanego”. Warte uwagi są także zbiory „O kotach” i „O pisaniu”. Pierwszy jest dziełem złożonym z zapisków, notatek, listów i wierszy pisarza o kotach, a drugi zawiera jego refleksje o pisaniu.

Charles Bukowski pisał także wiersze – zostały wydane między innymi w zbiorach „Miłość to piekielny pies” oraz „Noce waniliowych myszy”.

Ekranizacje

Twórczość Charlesa Bukowskiego stała się inspiracją dla wielu filmowców. Najpopularniejszym filmem powstałym na podstawie prozy pisarza jest „Ćma barowa” z 1987 roku. Scenariusz do filmu napisał sam Bukowski (w powieści „Hollywood” nawiązuje do pracy nad nim). Główną postacią „Ćmy barowej” jest Henry Chinaski, którego gra Mickey Rourke. Pozostałe filmy zrealizowane na podstawie twórczości pisarza to „Historia zwykłego szaleństwa”, „Opowieść o ordynarnym szaleństwie”, „Crazy Love” (to zdaniem Bukowskiego najlepsza adaptacja filmowa jego dzieła), „Zimny księżyc”, „Factotum” i „Kobiety”.

Książki papierowe i ebooki Charlesa Bukowskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.