Edgar Allan Poe Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Edgar Allan Poe Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Edgar Allan Poe był amerykańskim poetą, nowelistą, redaktorem i krytykiem literackim, jednym z czołowych przedstawicieli romantyzmu w amerykańskiej literaturze. Wśród dzieł Poe znajdziemy zarówno utwory detektywistyczne, jak i wiersze, a także opowiadania z elementami fantastyki i horroru. Charakteryzuje je skrajny psychologizm postaci, a także brutalne, surrealistyczne opisy makabry. Edgar Allan Poe zainicjował gatunek noweli kryminalnej - szczególnie ważnymi tytułami są tutaj "Zabójstwo przy Rue Morgue" oraz "Złoty żuk". Pisarz znany jest także jako twórca pierwszej w literaturze postaci detektywa - C. Auguste'a Dupina. Ogromną popularność przyniósł mu wiersz "Kruk", który do dziś stanowi element literackiego kanonu. Twórczość Edgara Allana Poe był inspiracją dla wielu innych pisarzy, takich jak Charles Baudelaire, Fiodor Dostojewski czy Joris-Karl Huysmans, a w Polsce między innymi Stefan Grabiński czy Tadeusz Miciński.

Niespokojny duch

Urodzony w Bostonie 19 stycznia 1809 roku Edgar Poe był środkowym dzieckiem aktorki Elizabeth Arnold Hopkins Poe oraz aktora Davida Poego Jr. Miał starszego brata Henry'ego Leonarda oraz młodszą siostrę Rosalię. Po śmierci rodziców Edgar zamieszkał u Johna Allana, szkockiego handlowca w Richmond, i jego żony Frances Valentine, którzy byli dla niego rodziną zastępczą, i choć nigdy formalnie go nie adoptowali, nadano mu nazwisko Edgar Allan Poe. Rodzina wypłynęła do Anglii w roku 1815 i powróciła znów do Richmond pięć lat później. W 1826 roku późniejszy pisarz zaręczył się z Sarah Elmirą Royster, jednak z czasem stracił z nią kontakt - pokłócił się także z Johnem Allanem o ilość udzielanych mu pieniędzy. Ostatecznie Edgar zrezygnował ze studiów na Uniwersytecie Virginia i wyruszył do Bostonu. Nie będąc się w stanie samodzielnie utrzymać, 27 maja 1827 roku Edgar Allan Poe wstąpił do armii Stanów Zjednoczonych jako Edgar A. Perry twierdząc, że ma 22 lata, choć w rzeczywistości był zaledwie 18-latkiem. W tym samym roku ukazała się jego pierwsza książka, zbiór "Tamerlane i inne poezje", której autorem był anonimowy "Bostończyk". Nie zwróciła ona szczególnej uwagi. Po dwóch latach w wojsku Poe szukał sposobu, by skrócić swoją z założenia 5-letnią służbę - wyjawił dowódcy swoje prawdziwe nazwisko i opowiedział całą historię. Pułkownik Howard zgodził się na jego zwolnienie, o ile pojedna się z Johnem Allanem, ten jednak był nieprzychylny temu pomysłowi i ignorował prośby podopiecznego. Nie zawiadomił go nawet o chorobie matki zastępczej - Frances Allan zmarła w 1829 roku, a Edgar przybył do Richmond dzień po jej pogrzebie. Być może śmierć żony złagodziła nastawienie Johna, który zgodził się wspierać Poego w jego prośbach o wcześniejsze zwolnienie z wojska. Ostatecznie udało się to w tym samym roku, a późniejszy poeta wstąpił w zamian za to do akademii wojskowej w West Point w 1830 roku. Wtedy poślubił też Louise Patterson, jednak ciągłe sprzeczki o nieprawe dzieci Johna Allana doprowadziły do wyrzeczenia się przez niego Edgara, który zdecydował się opuścić West Point poprzez celowe dostanie się pod sąd wojskowy. Uznany za winnego rażących zaniedbań na służbie Edgar Allan Poe opuścił Nowy Jork w lutym 1831 roku i powrócił do Baltimore, gdzie rozpoczął poważniejsze próby literackie.

Cień śmierci

22 września 1835 roku potajemnie poślubił swoją kuzynkę, Virginię Clemm, choć ta miała zaledwie 13 lat (w dokumentach małżeńskich widniał wiek 21 lat). Powrócił wraz z nią do Richmond, gdzie rok później odbył drugą, oficjalną ceremonię ślubną. Virginia zachorowała na gruźlicę w 1842 roku, a jej choroba jeszcze bardziej pogłębiła już wcześniej niemały problem alkoholowy Edgara. W 1846 małżeństwo przeniosło się do domu w rejonie Fordham (część Bronxu), znanego obecnie jako "Poe Cottage". Virginia zmarła 30 stycznia 1847 roku - wielu biografów i krytyków Poego sugeruje, że wydarzenie to istotnie wpłynęło na kształt późniejszych dzieł pisarza. Po śmierci żony Edgar Allan Poe był coraz bardziej niestabilny i nieprzewidywalny. Okoliczności jego własnego odejścia ze świata żywych nie są jasne. Pisarz został znaleziony na ulicach Baltimore w stanie delirium 3 października 1849 roku. Zabrano go do szpitala Washington College, gdzie zmarł 7 października. Nie udało się mu powrócić do stanu świadomości, który umożliwiłby opowiedzenie mu, jak znalazł się na ulicy. Tajemnicą pozostaje więc, dlaczego nie miał na sobie własnych ubrań i czemu ciągle wykrzykiwał nazwisko "Reynolds". Jako że zniknęły wszystkie jego zapisy medyczne, łącznie ze świadectwem śmierci, nie ma obecnie możliwości weryfikacji przyczyny zgonu. Ówczesne gazety podawały zator lub zapalenie mózgu, które były powszechnym eufemizmem na alkoholizm, spekulowano jednak także o chorobie serca, epilepsji, kile, cholerze czy wściekliźnie.

Twórczość Edgara Allana Poe

Edgar Allan Poe był pierwszym dobrze znanym Amerykaninem, który próbował utrzymać się tylko z samego pisania. Było to szczególnie trudne w tamtym okresie, gdyż brak było międzynarodowego prawa autorskiego, a brytyjscy wydawcy nierzadko po prostu kopiowali prace zamiast płacić za nowe dzieła. Poe był zmuszony do wielu upokarzających błagań o pieniądze lub inną formę wsparcia i rekompensaty. Początkowo tworzył przede wszystkim poezję, później jednak zwrócił się także w stronę prozy. W październiku 1833 roku otrzymał nagrodę za nowelę "Rękopis znaleziony w butli". Szeroko recenzowane były "Przygody Artura Gordona Pyma", które na Woblink znajdziecie także jako ebook "Relacja Artura Gordona Pyma z Nantucket" lub "Opowieści Arthura Gordona Pyma z Nantucket". Jedno z najpopularniejszych dzieł Edgara Allana Poe, wiersz " Kruk", pojawił się w "Evening Mirror" 29 stycznia 1845 roku i zyskał ogromną popularność, a nazwisko Poego stało się powszechnie znane. Warto sięgnąć także po jego " Zagładę Domu Usherów", opowiadanie, które po raz pierwszy ukazało się w 1839 roku i uznawane jest za świetne literackie studium hipochondrii oraz szaleństwa. Jeżeli nie wiecie, gdzie zacząć, polecamy ebooki "Opowiadania prawie wszystkie", "Wybór opowiadań", "Kruk - wybór poezji" czy "Opowieści nadzwyczajne", dostępne na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!