Eleanor Catton Książki

Eleanor Catton urodziła się w 1985 roku w Kanadzie. To nowozelandzka pisarka, nauczycielka kreatywnego pisania, scenarzystka. Catton jest laureatką Nagrody Bookera za powieść „Wszystko, co lśni”. Catton pochodzi z inteligenckiej rodziny – jej ojciec był wykładowcą akademickim, doktorem na University of Western Ontario, natomiast mama była bibliotekarką, a później pracowała w nowozelandzkim ministerstwie edukacji. Catton jest absolwentką Burnside High School. Po jego ukończeniu studiowała anglistykę na University of Canterbury. Obecnie pisarka mieszka w Auckland, mieście położonym w północno-zachodniej części Wyspy Północnej Nowej Zelandii, gdzie uczy pisania kreatywnego na Manukau Institute of Technology.

Próba - debiut literacki Eleanor Catton

Eleanor Catton debiutowała w 2008 roku powieścią „Próba”, którą napisała w ramach swojej pracy magisterskiej. Catton studiowała kreatywne pisanie, a napisanie książki było warunkiem ukończenia kursu. Osią fabularną jest skandal obyczajowy, który wybucha w liceum. Jeden z nauczycieli miał kontakt seksualny z nieletnią uczennicą. Główną bohaterką jest nauczycielka muzyki, która obserwuje klasę, w tym przyjaciółki ofiary, które z jednej strony współczują koleżance, z drugiej zaś bardzo chętnie rozmawiają o skandalu i śledzą dalszy rozwój sytuacji. Z opisywaną szkołą sąsiaduje akademia teatralna – jej uczniowie biorą na warsztat licealny skandal. Cienka granica między teatralną fikcją, a rzeczywistością zaczyna się zacierać. Za „Próbę” Catton otrzymała kilka nagród, w tym Amazon.ca First Novel Award, Betty Trask Award, New Zealand Society of Authors Hubert Church Best First Book Award for Fiction.

Wszystko, co lśni

W 2013 roku ukazała się druga powieść Eleanor Catton pt. „Wszystko, co lśni”. Akcja powieści rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w Nowej Zelandii. W burzliwych czasach gorączki złota na jedną z wysp przybywa Walter Moody, Szkot zainteresowany łatwym i szybkim zarobkiem. Mężczyzna momentalnie zostaje wciągnięty w lokalną społeczność – na dodatek w okolicy zaczynają się dziać tajemnicze wydarzenia, w których epicentrum znajduje się Moody. W swojej powieści Catton połączyła wątki historyczne z klasyczną powieścią westernową i kryminalną. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt, że życiorysy poszczególnych bohaterów zostały stworzone na podstawie horoskopów.

W 2013 roku za „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton została najmłodszą laureatką Bookera, jednocześnie jej przeszło 830-stronicowe dzieło było najdłuższym zwycięskim utworem w historii wyróżnienia. Książka została przetłumaczona na blisko trzydzieści języków i sprzedała się na świecie w liczbie kilkuset tysięcy egzemplarzy.

Na podstawie książki powstał serial produkcji BBC/TVNZ, który emitowany był w telewizji na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Za reżyserię odpowiedzialna jest Claire McCarthy, a w rolach głównych wystąpili m.in. Eva Green, Eve Hewson, Marton Csokas i Himesh Patel.

W 2020 roku ukazał się film „Emma” na podstawie powieści Jane Austen, do którego Catton napisała scenariusz. Pisarka przyznała, że nigdy wcześniej nie czytała książki, choć dobrze znała inne adaptacje „Emmy”. Film otrzymał dwie nominacje do Oscarów w kategoriach najlepsza charakteryzacja i fryzury oraz najlepsze kostiumy.

Książki Eleanor Catton na Woblinku

Książki Eleanor Catton znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Próba, Książka | Eleanor Catton

  W mieście wybuchł skandal obyczajowy – nauczyciel liceum muzycznego miał kontakty seksualne z nieletnią uczennicą. Główna postać w powieści, nauczycielka saksofonu, przygląda się swojej klasie, przyjaciółkom ofiary, które wyrażają oburzenie seksualnym skandalem, ale zarazem bardzo chętnie, z zaciekawieniem i zazdrością, śledzą każdy jego detal… Z liceum sąsiaduje szkoła teatralna. Jej uczniowie postanawiają na zaliczenie odegrać sztukę, której tematem jest ten skandal. Wytyc...

  Promocja
  okładka Wszystko, co lśni , Książka | Eleanor Catton

  Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody! Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować sprawę serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu za...

  Promocja
  okładka Wszystko, co lśni , Książka | Eleanor Catton

  Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody! Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować sprawę serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu za...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.