Emily Brontë Ebooki

Emily Brontë była angielską powieściopisarką i poetką, znaną przede wszystkim jako autorka jedynej w swoim dorobku powieści „Wichrowe Wzgórza”. Książka ta obecnie uważana jest za klasyczną pozycję literatury angielskiej. Doczekała się także kilku adaptacji filmowych, w tym najsłynniejszej wersji z 1992 roku z Juliette Binoche jako Katy oraz Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem. Wraz z siostrami Charlotte i Anne Emily wydała także tomik poezji. Emily Brontë publikowała pod męskim pseudonimem Ellis Bell.

Emily Brontë – życiorys

Emily Brontë urodziła się 30 lipca 1818 roku w Thornton (West Yorkshire) jako córka Marii Branwell i pochodzącego z Irlandii Patricka Brunty’ego (zmienił nazwisko później), niezamożnego pastora wywodzącego się z rodziny chłopskiej. Emily była drugim najmłodszym z sześciorga rodzeństwa – starsze były od niej Maria, Elizabeth, Charlotte oraz brat Branwell. W 1820 roku urodziła się najmłodsza z sióstr, Anne. Niedługo potem cała rodzina przeniosła się do Haworth, gdzie Patrick został wieczystym wikarym. Matka Emily Brontë zmarła, gdy ta miała zaledwie trzy lata, 15 września 1821 roku. Zaopiekowała się nimi siostra marii, Elizabeth Branwell. Trzy starsze siostry Emily zostały wysłane na pensję Cowan Bridge przeznaczoną dla potomstwa duchowieństwa, a w 1824 roku dołączyła do nich i ona. Niestety epidemia tyfusu sprawiła, że zachorowały, a niedługo potem zmarły Maria oraz Elizabeth (1825). Złe warunki bytowania w szkole trwale wpłynęły także na zdrowie Charlotte i Emily, które Patrick po śmierci starszych córek z powrotem umieścił w ich domu. Trzy siostry i brat byli kształceni od tego czasu domowo przez ojca i ciotkę.

Emily Brontë od wczesnej młodości pisała utwory poetyckie oraz opowiadania. Rodzeństwo Brontë stworzyło wiele dzieł wspólnie, a z czasem Emily i Anne zaczęły pisać własną serię opowieści o fikcyjnej wyspie Gondal. Emily pisała o niej aż do swojej śmierci w 1831 roku. W wieku 14 lat Emily została wysłana do szkoły w Roe Head, jednak jej niezależność oraz charakter, a także oderwanie od ukochanej przyrody nie były w stanie znieść szkolnego rygoru. Pisarka szybko podupadła na zdrowiu. Pracująca w tej samej szkole jako nauczycielka Charlotte zdecydowała wysłać siostrę do domu, by wyzdrowiała. Na jej miejsce do szkoły przyjechała Anne, a Emily zajmowała się domem i uczyła we własnym zakresie.

W 1837 roku Emily Brontë zaczęła pracę jako nauczycielka w szkole w Law Hill, niewiele jednak wiadomo o tym okresie jej życia, jako że nie wspominała o tym w swojej korespondencji i twórczości. Z listów Charlotte dowiadujemy się, że Emily pracowała długie godziny w nielekkich warunkach i nie przepadała za swoją pracą. W celu zapewnienia rodzinie stabilności finansowej, a także uwolnienia się od pracy w szkole, siostry Brontë założyły pensję na plebanii. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji (zwłaszcza językowych) wymagało od nich wyjazdu do Brukseli do szkoły językowej. Po jakimś czasie dostały one propozycję przyjęcia tam posady nauczycielek, by móc nadal się szkolić, a przy tym mieć zapewniony dach nad głową oraz wyżywienie. Emily i Charlotte wróciły do Haworth w 1842 na pogrzeb ciotki. Jej śmierć spowodowała, że Emily musiała porzucić szkołę w Brukseli i zająć się domem. Dobrze zarządzała posiadanym majątkiem, zapewniając rodzinie bezpieczną codzienność.

Twórczość i „Wichrowe Wzgórza”

Kiedy w 1845 roku Charlotte przypadkiem przeczytała tomik ręcznie spisanych wierszy Emily Brontë, była nimi zachwycona. Dotychczas Emily, choć tworzyła przez całe życie, nie pozwalała nikomu czytać swoich dzieł. Wraz z Anną, która także pisała, postanowiły we trzy zebrać swoje utwory poetyckie i wydać je w jednym tomiku pod trzema męskimi pseudonimami. „Poems by Currer, Ellis and Acton Bell” ukazał się drukiem w 1846 roku i choć zyskał pozytywne recenzje, nie spotkał się z wielkim zainteresowaniem.

Nie ma pewności co do tego, kiedy Emily Brontë zaczęła pisać swoją słynną powieśćWichrowe Wzgórza”. Została ona po raz pierwszy wydana w 1847 roku, nadal pod pseudonimem Ellis Bell. W tym samym czasie dużą popularnością cieszyła się powieść Charlotte „Dziwne losy Jane Eyre” (także opublikowana jako Bell). „Wichrowe Wzgórza” zostały ocenione jako brutalne i ponure, co nie miało dobrego wpływu na samotniczą z natury Emily, która od początku nie była przekonana do pomysłu publikacji swojej twórczości. Emily odsunęła się od Charlotte, a zbliżyła w tym okresie do brata Branwella, rodzinnego wyrzutka uzależnionego od opium i alkoholu, który przeżył wiele kłopotów miłosnych oraz załamań nerwowych. Choć powieści sióstr Brontë sprzedawały się całkiem nieźle, nikt nie znał ich tożsamości. Po serii spekulacji Charlotte zdecydowała ujawnić, kim są bracia Bell. Emily nie była szczęśliwa z powodu utraty swojej anonimowości.

Branwell zmarł w 1848 roku, a podczas jego pogrzebu Emily Brontë zaziębiła się, odmawiała jednak przyjęcia leków i jakiejkolwiek kuracji. Najprawdopodobniej przewlekłe, proste z początku do wyleczenia przeziębienie przekształciło się w zapalenie płuc. Emily wciąż nie zgadzała się na leczenie ani odpoczynek. Zmarła 19 grudnia 1848 roku w wieku 30 lat.

„Wichrowe Wzgórza” Emily Brontë w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele wydań „Wichrowych Wzgórz” autorstwa Emily Brontë. Czekają tu one na Was nie tylko w wersji polskiej, ale także angielskiej jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Wichrowe wzgórza, Ebook | Emily Brontë

  Wichrowe Wzgórza (ang. Wuthering Heights) ? jedyna powieść Emily Jane Brontë. Została wydana pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Ocena wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii (oskarżano Brontë o epatowanie brutalnością) do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Dziś powieść należy do kanonu literatury anglojęzycznej. Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najsłynniejsza jest wersja z 1992 ro...

  Promocja
  okładka Wichrowe Wzgórza, Ebook | Emily Brontë

  Historia tragicznej miłości i zemsty osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin, opowieść, której scenerię stanowią tajemnicze i urzekające wrzosowiska północnej Anglii „Piekielna to była wyobraźnia i piekło musiała nosić w sobie ta spokojna pozornie dziewczyna. Dla nas pozostała tajemniczym, zachwycającym zjawiskiem”. Jarosław Iwaszkiewicz Mały chłopiec, Heathcliff, jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Wychowując się w tej zamożne...

  okładka Wuthering Heights, Ebook | Emily Brontë

  Wuthering Heights, Emily Brontë's only novel, was published in 1847 under the pseudonym "Ellis Bell". She died the following year, aged 30. Although Wuthering Heights is now a classic of English literature, contemporary reviews were deeply polarised; it was controversial because of its unusually stark depiction of mental and physical cruelty, and it challenged strict Victorian ideals of the day regarding religious hypocrisy, morality, social classes and gender inequality....

  okładka Wichrowe wzgórza, Ebook | Emily Brontë

  Wichrowe Wzgórza (ang. Wuthering Heights) − jedyna powieść Emily Jane Brontë. Została wydana pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Ocena wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii (oskarżano Brontë o epatowanie brutalnością) do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Dziś powieść należy do kanonu literatury anglojęzycznej. Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najsłynniejsza jest wersja z 1992 ro...

  okładka Wuthering Heights, Ebook | Emily Brontë

  Wuthering Heights is a wild, passionate story of the intense and almost demonic love between Catherine Earnshaw and Heathcliff, a foundling adopted by Catherine’s father. After Mr Earnshaw’s death, Heathcliff is bullied and humiliated by Catherine’s brother Hindley and wrongly believing that his love for Catherine is not reciprocated, leaves Wuthering Heights, only to return years later as a wealthy and polished man. He proceeds to exact a terrible revenge for his former mis...

  okładka Wichrowe wzgórza, Ebook | Emily Brontë

  Akcja Wichrowych Wzgórz rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights (tytułowe Wichrowe Wzgórza), przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją. Namiętność Heathcliffa i Catherine ob...

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.