Wirtualne Targi

Ewa Lipska Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pamięć operacyjna, Ebook | Ewa Lipska

    Poprzedni tomik Ewy Lipskiej nosił tytuł Czytnik linii papilarnych. W dwa lata po jego premierze wybitna poetka proponuje czytelnikom ponad dwadzieścia nowych wierszy zebranych w tom zatytułowany Pamięć operacyjna. Zestawiając te tytuły, można odnieść wrażenie, że autorka jest zafascynowana światem technologii lub też wiąże z nim jakieś szczególne obawy. Tak jednak nie jest. Najważniejsze miejsce w nowych wierszach Ewy Lipskiej zajmujemy — jako źródło fascynacji jak i lę...

    Promocja
    okładka Wariacje Geldbergowskie, Ebook | Ewa Lipska

    Geldbergowskie, nie Goldbergowskie Bohater cyklu małych próz Ewy Lipskiej jest jak pierwsze E w jego nazwisku: przekorny, niepokojący, znaczący i nieoczywisty. Od czasu do czasu zamraża własne myśli, czyta książki nienapisane, na biurku trzyma wypchany kraj, a raz do roku jeździ na pustynię Kalahari, aby odwrócić klepsydrę. Każda wariacja na jego temat jest ujmująco szczera, zaskakująca i niezwykle sugestywna. Geldberg jako bohater zaskarbia sobie naszą sympatię, choć na do...

    Promocja
    okładka Miłość w trybie awaryjnym, Ebook | Ewa Lipska

    Po Czytniku linii papilarnych (2015) i Pamięci operacyjnej (2017) Ewa Lipska powraca z Miłością w trybie awaryjnym – kolejnym tomikiem, którego znakiem rozpoznawczym jest zderzenie nowoczesnego cyfrowego świata z tym, co w historii ludzkości odwieczne: językiem i wyobraźnią, niepokojami i pytaniami, które towarzyszą nam od zawsze. Czy jest to kontynuacja większej całości, czy domknięcie tryptyku? Nie wiadomo. Miłość w trybie awaryjnym to zbiór ponad dwudziestu wie...

    Promocja
    okładka Boli tylko, gdy się śmieję..., Ebook | Ewa Lipska, Stanisław Lem, Tomasz Lem

    Nieznane listy Stanisława Lema i Ewy Lipskiej Korespondencja odsłaniająca kulisy wyjątkowej przyjaźni „Gdyby nie to, że mi się nie chce, napisałbym operę Porno, bo zdaje się, że tego jeszcze nie było”. Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią. Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat, lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem, umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. ...

    Promocja
    okładka Droga Pani Schubert..., Ebook | Ewa Lipska

    Nowy tomik Ewy Lipskiej. Tytułowa pani Schubert pojawiła się po raz pierwszy w drugiej części "Ludzi dla początkujących" (1997). Nowa książka to cykl dwudziestu trzech "listów" skierowanych do "drogiej pani Schubert" i - jak pisze prof. Marian Stala - "raczej niby-listów, listo-poematów pisanych prozą, które są zwięzłe i silnie zmetaforyzowane, a których tematem przewodnim jest nieuchwytność wewnętrznego i zewnętrznego doświadczenia, swoiste roztargnienie czasu… Poetyckie pr...

Ewa Lipska Ebooki

Ewa Lipska urodziła się w 1945 roku w Krakowie. To polska poetka, powieściopisarka i felietonistka. Jej twórczość była wykorzystywana w tekstach piosenek m.in. przez Grzegorza Turnaua, Marka Grechutę, Skaldów, Annę Szałapak i Wawele. W latach 1970–1980 pracowała w Wydawnictwie Literackim na stanowisku redaktora działu poezji. Na swoim koncie ma wiele nagród literackich oraz nominacji. W latach 1995-97 pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Polskiego w Wiedniu, tam wstąpiła również do austriackiego PEN Clubu. Ewa Lipska była jedną z założycielek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, należała również do Polskiej Akademii Umiejętności.

Debiut literacki Ewy Lipskiej

Ewa Lipska debiutowała w 1967 roku tomem „Wiersze”. Jej publikacje, obok poezji Rafała Wojaczka, zapowiadały nadejście Nowej Fali. Lipska nie należała do żadnej grupy poetyckiej, choć wokół niej istniało kilka istotnych środowisk poetyckich. Od tamtej pory z precyzyjną regularnością wydała 36 tomów poezji. W tym czasie była nominowana do wielu prestiżowych nagród literackich oraz otrzymała kilka ważnych wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Najważniejsze dzieła

Do najważniejszych dzieł Ewy Lipskiej można zaliczyć zbiory "Wiersze" (1967), "Czwarty zbiór wierszy" (1974), "Piąty zbiór wierszy" (1978), "Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane" (1979), "Przechowalnia ciemności" (1985), "Strefa ograniczonego postoju" (1990), "Stypendyści czasu" (1994), "1999" (1999), "Sklepy zoologiczne" (2001), "Gdzie indziej" (2005).

Wśród najnowszych dzieł warto wyróżnić „Pamięć operacyjną” (2017) oraz „Miłość w trybie awaryjnym” (2019).

„Boli tylko, gdy się śmieję...” – korespondencja ze Stanisławem Lemem

Sejm uchwalił ustawę, wedle której patronem 2021 roku został Stanisław Lem. Rok upamiętniający Lema pokrywa się z setną rocznicą urodzin wybitnego polskiego pisarza. Oprócz pisania powieści, artykułów i felietonów, Lem dużo czasu poświęcał na korespondencję. Pisał z wieloma artystami, naukowcami i pisarzami z całego świata. Wśród najbardziej znanych, obok Sławomira Mrożka, znajdowała się krakowska poetka Ewa Lipska. W 2018 roku ukazała się książka „Boli tylko, gdy się śmieję…”, w której zebrana została korespondencja listowna wymieniana między Lemem a Lipską. Wydanie książki było ogromnym wydarzeniem, zwłaszcza w Krakowie, mieście, z którym dwójka wybitnych pisarzy była związana przez większość życia. Podobnie, jak w przypadku korespondencji Lema z Mrożkiem, listy wyróżniają się dużą dawką poczucia humoru, sarkazmu i wyszukanej ironii.

Nagrody

W trakcie swojej kariery artystycznej Ewa Lipska była wielokrotnie nominowana i wyróżniana prestiżowymi nagrodami literackimi. W jej dorobku znajdują się m.in. Nagroda im. Andrzeja Bursy (1967), Nagroda im. Kościelskich (1973), Nagroda PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1979), Nagroda PEN-Clubu za całokształt twórczości literackiej (1993), Nagroda Miasta Krakowa (1995), Wawrzyn Literacki (2002), Nagroda miesięcznika "Odra" (2004).

W 2014 roku Ewa Lipska otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za tomik „Pogłos”. Była ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W 2004 roku za tomik „Ja”, w 2006 za „Gdzie indziej”, w 2007 za „Drzazgę”, w 2008 za „Pomarańczę Newtona”, następnie w 2011 za „Pogłos”, pięć lat później za „Czytnik linii papilarnych”. Najświeższe nominacje do Nike przyniosły jej tomy „Pamięć operacyjna” (2018) oraz „Miłość w trybie awaryjnym” (2020). Za ostatnią z wymienionych książek otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

Ewa Lipska jest jedną z najchętniej tłumaczonych i wydawanych za granicą polskich poetek współczesnych. Jej poezja doczekała się tłumaczeń na blisko 40 języków. Obcojęzyczne wydania ukazały się m.in. w Holandii, Czechach, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Katalonii, Szwecji, Francji, Izraelu, Serbii, Albanii, Bułgarii oraz na Słowacji i Węgrzech. Poetka była wielokrotnie wyróżniana także za granicą. W 2014 otrzymała włoską International Ipazia Award oraz Nagrodę "Evropski Atlas Lirike" w Bośni i Hercegowinie.

Książki papierowe i ebooki Ewy Lipskiej

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilka książek Ewy Lipskiej w formie ebooka i papierowej – „Pamięć operacyjna”, „Droga pani Schubert”, „Miłość w trybie awaryjnym” oraz „Nowy wybór wierszy”, „Boli tylko, gdy się śmieję...”. Ponadto tylko w formie papierowej znajdziecie książki „Kocia trzynastka” oraz „Pęknięte oko czasu”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.