Majówkowy Maraton Czytelniczy

Ferdynand Antoni Ossendowski - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Lenin, Audiobook | Ferdynand Antoni Ossendowski

    Powieść "Lenin" Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to literatura z najwyższej półki.
    Zakazana w PRL-u biografia wodza rewolucji, doskonale ukazująca panujące relacje rosyjsko-polskie.
    Podsycana przez komunistów rosyjskich nienawiść narodu obraca się przeciwko wszystkim, w tym również polakom. Fala rewolucji rozlewa się na całą europę.
    Wydarzenia wymykają się z pod kontroli autorów przewrotu...

    Promocja
    okładka Od szczytu do otchłani, Książka | Ferdynand Antoni Ossendowski

    W książce "Od szczytu do otchłani" autor porywa czytelnika w fascynującą podróż po Mandżurii początku XX stulecia, aby ukazać jej prawdziwe oblicze, i to aż w trzech odsłonach: jako krainy bogactw naturalnych, jako areny walk politycznych i jako miejsca odosobnienia w "kamiennych workach" ludzi wykluczonych przez władze ze społeczeństwa.

    Promocja
    okładka Gasnące ognie, Ebook | Ferdynand Antoni Ossendowski

    Ten znakomity podróżnik o wielkiej wiedzy historycznej i geograficznej oprowadza po miejscach kultu – Palestynie, Syrii i Mezopotamii – na każdym kroku dostrzegając ich niepowtarzalność. Te obszary – świadkowie narodzin trzech światowych religii monoteistycznych – stopniowo odsłaniają przed autorem swoje sekrety, przez co poznajemy lepiej mity i legendy starożytnych cywilizacji. Opis tej niezwykłej podróży wzbogacony jest kolekcją unikatowych fotografii z pierwszego wydania d...

    Promocja
    okładka Słoń Birara, Ebook | Ferdynand Antoni Ossendowski

    Fascynująca i piękna opowieść o wielkiej przyjaźni chłopca z odważnym i pełnym poświęcenia słoniem Birarą. Po nagłej śmierci dziadka, który nadzorował pracę Birary przy wyrębie drzew, dziesięcioletni Amra musi z dnia na dzień przejąć jego obowiązki kornaka – poganiacza słonia, i jedynego żywiciela rodziny. Mądry Birara wkrótce staje się najlepszym przyjacielem chłopca, jego pomocnikiem i powiernikiem. Dzięki słoniowi Amra nie tylko z powodzeniem utrzymuje swą liczną rodzinę, ...

    Promocja
    okładka Lisowczycy, Audiobook | Ferdynand Antoni Ossendowski

    Tytułowi Lisowczycy to oddziały kawalerii uformowanej przez Aleksandra Józefa Lisowskiego herbu Jeż na początku XVII wieku. Sławni w całej Europie ze swojej mobilności i sprawności na polu bitwy, z powodu nie otrzymywania żołdu znani też byli ze swojego okrucieństwa i grabienia ludności cywilnej. Audiobook opowiada o losach dwóch młodych chłopców, którzy postanowili przyłączyć się do Lisowczyków.

    Promocja
    okładka Lisowczycy, Audiobook | Ferdynand Antoni Ossendowski

    "Krwawe psy" Lisowskiego
    To uznawana za najlepszą, lekka jazda jaką znał świat. Ossendowski opisuje losy trzech członków tego oddziału, którzy pełnili służbę dla Rzeczypospolitej u boku syna króla Zygmunta III – królewicza Władysława- podczas wyprawy na Moskwę. Pomimo iż mieli postępować honorowo, kiedy za swoją służbę przestali dostawać należny im żołd, sami go sobie odbierali pozostawiając tylko ogień i śmierć…

    Promocja
    okładka Przygody Jurka w Afryce, Audiobook | Ferdynand Antoni Ossendowski

    Powieść podróżnicza dla dzieci z lat ’30 XX wieku. Nadchodzą wakacje – Jurek po raz pierwszy może pojechać z Tatą do pracy. I to nie byle gdzie, bo aż do Afryki! Tata jest inżynierem i jako kierownik pewnego amerykańskiego przedsiębiorstwa wybudował tam duży tartak, gdzie obrabiano dostarczane z dżungli kloce mahoniowe. Już szósty rok pracował w Afryce, odwiedzając rodzinę raz na trzy lata i spędzając w domu pół roku. Tym razem inżynier zabrał ze sobą dwunastoletniego syna,...

    Promocja
    okładka Płomienna północ, Książka | Ferdynand Antoni Ossendowski

    Zwiedziwszy już wiele odległych krain, Ossendowski wraz z żoną Zofią wyrusza w kolejną podróż - nie mniej barwną i nie mniej egzotyczną niż te poprzednie. Tym razem podróżnicy wędrują po Afryce Północnej. Są to jednak tereny zajęte przez francuskich kolonizatorów. Ogląda więc pisarz wielkie, tętniące życiem miasta, zamieszkiwane przez różne warstwy społeczne - od bogaczy żyjących w pałacach po żebraków nocujących w podmiejskich jaskiniach, i rozrzucone wśród skał wiejskie sie...

    Promocja
    okładka Najwyższy lot, Książka | Ferdynand Antoni Ossendowski

    Zbiór opowiadań, rozgrywających się w czasie wojny 1920 roku. Autor opisuje tragiczne losy młodych żołnierzy walczących z bolszewikami. I właśnie ten zbiór opowiadań staje się pomnikiem nie tylko dla tych kilkunastu ukazanych tu postaci, ale dla nich wszystkich, dla tysięcy polskich rycerzy XX wieku poległych w walce z falą bolszewizmu.

    Promocja
    okładka Okręty zbłąkane, Książka | Ferdynand Antoni Ossendowski

    To się tak tylko wydawało Białemu Kapitanowi - bohaterowi powieści OKRĘTY ZBŁĄKANE - że osiągnął już swój cel. Wystarczyła krótka prasowa wzmianka, ujrzana przypadkiem w jednym z dzienników, aby odsunął on na bok dalekosiężne syberyjskie plany i wsiadł do pierwszego pociągu zdążającego w przeciwnym kierunku. Jakże jednak usprawiedliwić obojętność i chłód?

Ferdynand Antoni Ossendowski - książki, ebooki i audiobooki

Ferdynand Antoni Ossendowski był polskim pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem, nauczycielem akademickim, a także działaczem społecznym, politycznym oraz naukowym. Jego rodzina miała pochodzenie tatarskie oraz szlacheckie, herbu Lis. Napisane przez niego 77 książek zostało przetłumaczonych na dwadzieścia języków. Przez chwilę Ossendowski należał do czołówki najbardziej poczytnych pisarzy świata i porównywany był do Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona czy Karola May’a. W okresie międzywojennym nakład jego książek sięgnął 80 milionów egzemplarzy.

Ferdynand A. Ossendowski - podróżnik i działacz antykomunistyczny

Ferdynand A. Ossendowski urodził się 27 maja 1878 roku w Lucynie jako syn Wiktorii z Bortkiewiczów oraz Marcina Ossendowskiego. Kiedy urodziła się jego siostra, cała rodzina przeniosła się do guberni pskowskiej, miejsca pochodzenia ojca Ferdynanda, a później do Kamieńca Podolskiego. To tam przyszły pisarz rozpoczął naukę w rosyjskim gimnazjum, którą to ukończył kilka lat później w Petersburgu. W tym okresie zmarł ojciec, rodzinę utrzymywała matka (udzielała lekcji muzyki), a Ferdynand pomagał jej, dając korepetycje. Po szkole studiował nauki matematyczno-przyrodnicze w Petersburgu i to wtedy wziął udział w licznych podróżach, w tym na Kaukaz, nad Dniestr, a także do Chin, Japonii, Indii oraz na Sumatrę. Pobyt na Półwyspie Indyjskim stanowiła inspirację dla pierwszej powieści Ferdynanda A. Ossendowskiego, “Chmury nad Gangesem”.

Ferdynand został zmuszony do opuszczenia Rosji w 1899 roku po tym, jak wziął udział w zamieszkach studenckich. Udał się do Paryża, gdzie studiował fizykę oraz chemię na Sorbonie. Powrócił do Rosji kilka lat później i został zatrudniony na Uniwersytecie Technicznym w Tomsku. Ossendowski nie zagrzał tam jednak długo miejsca, ciągnęło go bowiem do podróży. Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej w 1905 roku został wysłany do Mandżurii - prowadził tam badania geologiczne mające na celu odnalezienie niezbędnych dla armii surowców. Został jednak aresztowany i skazany na śmierć za organizowanie protestów przeciwko rosyjskim represjom w Królestwie Kongresowym - dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności uniknął wyroku i otrzymał nadzwyczajne ułaskawienie. Niedługo potem Ossendowski został przewodniczącym Rewolucyjnego Komitetu Naczelnego, który przez pewien okres rządził Mandżurią. Jego członkom wytoczono później proces, w wyniku którego Ferdynand A. Ossendowski został skazany na półtora roku twierdzy. Na wolność wyszedł w 1908 roku - trzy lata później ukazała się jego książka “W ludzkim pyle”, która poświęcona była więziennym doświadczeniom pisarza. Ossendowski opuścił Petersburg w 1918 i udał się do Omska. W okresie rosyjskiej wojny domowej współpracował z Białymi - między innymi przekazał na Zachód tzw. dokumenty Sissona, których treść wskazywała na Lenina jako agenta niemieckiego wywiadu, a jego działania finansowane z niemieckich środków. Antykomunistyczna postawa Ferdynanda A. Ossendowskiego była powszechnie znana, toteż był poszukiwany przez CzeKa, bolszewicką policję polityczną. Udało mu się jednak przedostać do Mongolii, w dużej mierze dzięki daleko idącym zdolnościom przystosowawczym, w tym biegłej znajomości siedmiu języków. W stolicy kraju, Urdze, był doradcą walczącego z bolszewikami barona Ungerna - rola Ossandowskiego w wydarzeniach mongolskich do dziś pozostaje tajemnicą.

A. Ossendowski powrócił do Polski w 1922 roku - w kolejnym roku rozwiódł się z pierwszą żoną i 10 czerwca 1923 poślubił swoją młodzieńczą miłość, Zofię z Iwanowskich, profesor Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. Wiele lat później, w 1943 roku, wstąpił do konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego. Zmarł w Grodzisku Mazowieckim 3 stycznia 1943 roku. Pochowany został na cmentarzu w Milanówku. Ossendowski nigdy nie ujawnił żadnych danych związanych z jego działalnością polityczno-wywiadowczą, a jego archiwum zostało zniszczone przed śmiercią pisarza.

Twórczość Ferdynanda A. Ossendowskiego

Ferdynand Antoni Ossendowski początkowo tworzył w języku rosyjskim, później angielskim, a po polsku powstała dopiero piąta wydana pod jego nazwiskiem książka. Sławę i uznanie przyniosła mu książka “Zwierzęta, ludzie, bogowie” wydana w Nowym Jorku na przełomie 1920 i 1921 roku, rok później w Londynie, a w 1923 roku w Warszawie. Została ona przetłumaczona na dziewiętnaście języków i obejmuje wspomnienia Ossendowskiego z ucieczki z ogarniętej rewolucją Rosji. Zawierają one historię opuszczenia bolszewickiego Krasnojarska, spędzenie zimy w tajdze, późniejszą przeprawę do Mongolii i działalność pisarza u boku barona Ungerna. Choć książka “Zwierzęta, ludzie, bogowie” krytykowana była za dużą dozę konfabulacji, osiągnęła dużą popularność na świecie. Działalnością literacką zajmował się w dużej mierze w okresie międzywojennym, kiedy to stworzył wiele powieści, często w stylu tzw. romansu podróżniczego.

Książki Ferdynanda A. Ossendowskiego w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was liczne pozycje “polskiego Karola May’a”, w tym takie tytuły jak “Za chińskim murem”, “Wędrówka w świat”, “W polskiej dżungli”, “Lenin”, “Ludzie, zwierzęta, bogowie”, “Od szczytu do otchłani” czy “Postrach gór”. Znajdziecie je tutaj jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.