Matka Teresa od Jezusa (Marianna Marchocka, 1603-1652) należała do pierwszego pokolenia polskich karmelitanek bosych. Z racji świętości życia i roli, jaką odgrywała w życiu Zakonu na ziemiach polskich, nazwano ją "polską Teresą". W klasztorach skrzętnie gromadzono informacje o łaskach przypisywanych jej wstawiennictwu, czytano jej teksty i życiorys, napisany przez o. Ignacego od św. Jana Ewangelisty, dzisiaj uważany za arcydzieło hagiografii staropolskiej. U schyłku XIX wieku...
Chociaż na temat polskich karmelitanek bosych napisano stosunkowo dużo, nie mamy jeszcze syntezy dziejów tego zakonu na ziemiach polskich. Prezentowana tutaj praca również nie rości sobie pretensji do takiej syntezy. Jest raczej podsumowaniem dotychczasowych badań autora pośrednio lub bezpośrednio dotyczących dziejów polskich karmelitanek bosych.
Wspomnienia są ułożone chronologicznie. Najpierw poznajemy teksty o rodzicach, rodzeństwie, o studiach Józefa Kalinowskiego, jego udziale w powstaniu, procesie, zesłaniu, emigracji i wreszcie o zakonniku i kapłanie. Zdecydowana większość zebranych tutaj wspomnień ukazuje się drukiem po raz pierwszy!