Hans Christian Andersen Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Baśnie i opowieści 1, Audiobook | Hans Christian Andersen

    Takich baśni Andersena nie znaliście! Nowe tłumaczenie, po raz pierwszy bezpośrednio z języka duńskiego, zostało przygotowane specjalnie z okazji 200 rocznicy urodzin pisarza. Przekład z oryginału przywraca właściwy Andersenowi naturalny dialog i narrację charakterystyczną dla prostego języka mówionego – w jego czasach rewolucyjnych w literaturze. On sam tak pisał o baśniach: „W stylu miało być słychać, że ktoś baśń opowiada, dlatego język musiał się zbliżać do opowieści us...

    Promocja
    okładka Brzydkie kaczątko, Audiobook | Hans Christian Andersen

    Jest to historia małego pisklęcia łabędzia, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę, odrzuconego z własnego podwórka ze względu na odmienność i brzydotę. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje przychylności, aż do momentu, gdy wyrasta na pięknego łabędzia… Wzruszająca opowieść, która uczy, że nie można oceniać innych na podstawie wyglądu oraz, że nawet największe kłopoty przemijają.

    Promocja
    okładka Dziewczynka z zapałkami, Audiobook | Hans Christian Andersen

    Bajka w interpretacji Wiktora Zborowskiego Mimo że wszystkie baśnie stworzone przez duńskiego mistrza, Hansa Christiana Andersena mają w sobie poruszające elementy i wątki, to „Dziewczynka z zapałkami” bezsprzecznie jest najbardziej wzruszającą opowieścią w jego dorobku. Od lat zachwyca dzieci i dorosłych. To historia, która uwrażliwia i skłania do refleksji. Aby wyrobić takie nawyki w naszych dzieciach, warto zapoznawać je z takimi jak ta historiami. Posłuchajcie tej wspani...

    Promocja
    okładka , Audiobook | Hans Christian Andersen

    Bajka w interpretacji Wiktora Zborowskiego Wspaniała opowieść o szczerych intencjach i uczuciach, które nie zważają na konwenanse. Wśród baśni Andersena w Wielkiej Kolekcji Bajek nie mogło zabraknąć audiobooka z tym utworem. „Świniopas” obok „Słowika”, „Calineczki” i „Brzydkiego kaczątka” stanowi próbę pisarskiego talentu Andersena i do dziś jest jedną z najchętniej prezentowanych opowieści tego autora. Dzieci z pewnością polubią nagranie, które oprócz tego, że ciekawe, nies...

Hans Christian Andersen Audiobooki

Hans Christian Andersen był duńskim pisarzem i poetą, znanym przede wszystkim dzięki swoim baśniom. „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Dziewczynka z zapałkami” od dawna znajdują się w kanonie światowej literatury. Baśnie Andersena, choć przeznaczone dla dzieci, zawierają w sobie wiele treści i znaczeń wartościowych także dla dorosłych.

Młodość Hansa Christiana Andersena

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense, w najbiedniejszej dzielnicy tego duńskiego miasta. Był synem szewca, Hansa Andersena, oraz niepiśmiennej praczki Anne Marie (z domu Andersdatter). Problemy ze zdrowiem, jakie były efektem udziału w wojnach napoleońskich, doprowadziły do śmierci ojca Hansa Christiana w roku 1816. W przytułku dla chorych przebywała babka ze strony ojca przyszłego pisarza (później dołączył do niej także psychicznie chory dziadek). Kobieta zajmowała się tam ogrodem i to ona jako pierwsza wprowadziła młodego Hansa w świat baśni. Niektóre z elementów opowiadanych przez nią wtedy historii można znaleźć w jego późniejszej twórczości. Po śmierci ojca matka Hansa Christiana Andersena wyszła ponownie za mąż za Nielsa Gunersena, a we wrześniu 1819 roku młody poeta wyjechał do Kopenhagi, by zostać aktorem. Uczęszczał do tamtejszej szkoły baletowej w latach 1820-1821. Próby gry w teatrze nie skończyły się sukcesem. Swoją karierę Hans Christian zaczynał jako śpiewak operujący wysokim sopranem, ale po mutacji głosu utracił tę możliwość.

Nie wszystko jednak działało przeciwko Hansowi Christianowi Andersenowi. Był to człowiek wytrwały w dążeniu do swoich celów. Podczas wizyty króla Fryderyka VI w szkole łacińskiej w Slagelse władca dostrzegł talent młodego człowieka i udzielił mu w 1822 roku stypendium królewskiego. Dzięki temu Andersen mógł nadal się uczyć, a do roku 1828 ukończyć studia.

Dalsza kariera i życie

Coraz lepsza sytuacja materialna pozwoliła Hansowi Christianowi Andersenowi kontynuować swoją karierę twórczą i rozwijać swoje pasje oraz talenty. Na wszelkie sposoby próbował pojawić się w teatrze – zadebiutował w nim jako autor w 1829 roku sztuką „Miłość na Wieży Mikołaja”. Od tego czasu napisał niemało dramatów, nie wszystkie jednak cieszyły się uznaniem. Braki w początkowym wykształceniu sprawiały, że w jego dziełach pełno było błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych, przez które natychmiast odrzucane były przez krytykę.

Hans Christian Andersen był osobą ciekawą świata i ludzi, ale także pełną wewnętrznego niepokoju. Nadmierna wrażliwość oraz niełatwy charakter, a także pewien egocentryzm sprawiały, że nie mógł sobie znaleźć stałego miejsca i prowadzić ustabilizowanego życia. W niektórych współczesnych interpretacjach postrzega się go także jako osobę biseksualną. W czasie swoich podróży zwiedził niemal całą Europę. Andersen miewał stany depresyjne i melancholiczne, obawiał się także, że oszaleje tak jak jego dziadek. Pod koniec życia chorował na gruźlicę.

Wśród znajomych Hansa Christiana Andersena wyróżnić można takie sławne postaci jak Charlesa Dickensa, Sorena Kierkegaarda, Bertela Thorvaldsena czy braci Grimm. W uznaniu jego zasług oraz wiedzy Andersen otrzymał tytuł profesora w roku 1851, a także tytuł radcy (1874).

Hans Christian Andersen zmarł w wiejskiej posiadłości Rolighed w okolicach Kopenhagi (obecnie w ramach północnej dzielnicy tego miasta) 4 sierpnia 1875 roku.

Twórczość Hansa Christiana Andersena – „Baśnie”

Hans Christian Andersen zadebiutował literacko zbiorem „Młodzieńcze próby”, który wydał w 1822 roku pod pseudonimem William Christian Walter. Wśród pozycji jego autorstwa znajdują się zarówno powieści, jak i opowiadania, wiersze, szkice, sztuki teatralne, a także dziennik życia pisarza. Jego powieści „Improwizator” oraz „Tylko grajek” znajdziecie na Woblink jako książki papierowe oraz ebooki.

Andersen jest jednak znany przede wszystkim jako twórca baśni. Nie są one przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Nie traktował ich tak zresztą sam pisarz, który na początku w ogóle uważał pisanie ich za zajęcie na marginesie tworzenia tekstów dla dorosłych. Baśnie Hansa Christiana Andersena opisywane są jako pudełka. Ich opakowanie przyciąga wzrok dzieci, a wnętrze przeznaczone jest bardziej dla dorosłych czytelników. Pierwszy zbiór tych historii wydany został w Kopenhadze w 1835 roku, a kolejne tomy pojawiły się w dwóch kolejnych latach. Zachęcony ich popularnością Andersen wydawał kolejne tomy aż do roku 1872.

„Baśnie” Hansa Christiana Andersena w księgarni internetowej Woblink

Do najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena z pewnością należą „Mała syrenka”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Królowa śniegu”, „Dzikie łabędzie” czy „Nowe szaty cesarza”. Bogaty wybór zarówno pojedynczych historii, jak i zbiorów tych klasycznych już baśni – zarówno w wersji oryginalnej, jak i nieco przystosowanej dla wrażliwości najmłodszych czytelników – znajdziecie na Woblink. Czekają na Was zarówno ebooki i książki papierowe, jak i audiobooki – w tym opowieści czytane głosem Jerzego Stuhra czy Wiktora Zborowskiego.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.