Haruki Murakami Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Podziemie, Ebook | Haruki Murakami

    20 marca 1995 roku sekta Aum rozpyliła w tokijskim metrze trujący sarin. W wyniku zamachu, który w zamyśle miał być pierwszym krokiem do zbawczej apokalipsy, zginęło dwanaście osób, a co najmniej kilka tysięcy zostało rannych. Kilkaset trwale ucierpiało na zdrowiu. Haruki Murakami próbuje zrozumieć motywację zamachowców i często zaskakujące zachowanie ofiar – wielu pasażerów nieśpiesznie opuściło pociągi, udało się do pracy i dopiero po paru godzinach zgłosiło się do szp...

    Promocja
    okładka Podziemie Największy zamach w Tokio, Książka | Haruki Murakami

    20 marca 1995 roku sekta Aum rozpyliła w tokijskim metrze trujący sarin. W wyniku zamachu, który w zamyśle miał być pierwszym krokiem do zbawczej apokalipsy, zginęło dwanaście osób, a co najmniej kilka tysięcy zostało rannych. Kilkaset trwale ucierpiało na zdrowiu. Haruki Murakami próbuje zrozumieć motywację zamachowców i często zaskakujące zachowanie ofiar – wielu pasażerów nieśpiesznie opuściło pociągi, udało się do pracy i dopiero po paru godzinach zgłosiło się do szpital...

Haruki Murakami Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych japońskich pisarzy. Od wielu lat figuruje na listach kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem przeszło 20 powieści, zbiorów opowiadań i książek z pogranicza eseju i literatury faktu, które rozeszły się na całym świecie w liczbie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy.

Murakami w wywiadach mówił, że powołanie do pisania poczuł w 1978 roku podczas meczu baseballa. Japończyk studiował teatrologię oraz scenariopisarstwo na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. Zanim na dobre zaczął pisać, od 1974 roku wraz z żoną prowadził klub jazzowy Peter Cat.

Jazz, muzyka poważna i Beatlesi – muzyka w książkach Harukiego Murakamiego

Prozę Murakamiego wyróżnia kilka stałych motywów. Zwykle bohaterowie jego książek mierzą się z problemami egzystencjalnymi po rozstaniu, śmierci kogoś bliskiego, w związku z nieszczęśliwym zakochaniem albo niespełnieniem zawodowym i twórczym. Murakami tłumaczył na japoński wiele książek amerykańskich autorów i znany jest z miłości do zachodniej kultury. Ma to przełożenie na jego powieści. W jego książkach bohaterowie często słuchają muzyki poważnej, na zmianę w tle rozbrzmiewają również amerykański jazz albo piosenki Beatlesów. Nawet na oficjalnej stronie internetowej pisarza można znaleźć zestawienia utworów i piosenek, które znajdują się w poszczególnych książkach. Bohaterowie książek Murakamiego bardzo często dyskutują o muzyce, dzielą się ze sobą wiedzą o operach, koncertach czy unikalnych wydaniach winyli. Kolejną cechą wspólną dzieł Japończyka są niesamowite zdarzenia i postacie, mówiące zwierzęta oraz zrządzenia losu, które spotykają bohaterów. W kontekście prozy Murakamiego często używa się hasła realizm magiczny.

Powieści Harukiego Murakamiego

Haruki Murakami debiutował w 1979 roku powieścią „Słuchaj pieśni wiatru”. Wysłał ją na konkurs literacki magazynu „Gunzō”, który udało mu się wygrać. Następnie napisał powieści „Flipper roku 1973” (1980) i „Przygoda z owcą” (1982). Pierwsze trzy dzieła Murakamiego nazywane są Trylogią Szczura – nazwa pochodzi od przydomka jednej z postaci, która w nich występuje. Za kolejną powieść, „Koniec świata i hard-boiled wonderland” (1985), otrzymał nagrodę Jun’ichirō Tanizaki. Trzy lata później ukazała się powieść „Tańcz, tańcz, tańcz” (1988), a potem „Na południe od granicy, na zachód od słońca” (1992).

W czasie dwuletniego pobytu we Włoszech napisał powieść „Norwegian Wood” (1987), która swój tytuł zawdzięcza piosence Beatlesów. Książka zebrała dobre recenzje i przyniosła Murakiemu dużą popularność. Na początku lat 90. XX wieku Murakami rozpoczął pracę na uczelni. Wykładał między innymi na Uniwersytecie Princeton i Uniwersytecie Williama Howarda Tafta. W 1995 roku ukazała się książka uznawana za jedno z największych dzieł w bibliografii pisarza – „Kronika ptaka nakręcacza”. Pierwotna wersja, znacznie krótsza, ukazała się w zbiorze opowiadań „Zniknięcie słonia”. Kolejne książki Murakamiego to „Sputnik Sweetheart” (1999) i „Kafka nad morzem” (2002). W 2004 roku ukazało się jedno z najkrótszych dzieł Japończyka, minipowieść „Po zmroku”, której fabuła rozgrywa się na przestrzeni kilku nocnych godzin w Tokio. W latach 2009‒2010 ukazywały się trzy tomy cyklu „1Q84”. Najnowszymi książkami Harukiego Murakamiego są „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” (2013) oraz kontrowersyjna, dwutomowa powieść < a href="https://woblink.com/ksiazka/smierc-komandora-tom-1-pojawia-sie-idea-haruki-murakami-134432">„Śmierć Komandora” (2017).

Haruki Murakami - cykl „1Q84”

„1Q84” to powieść Harukiego Murakamiego wydana w Japonii w trzech tomach - dwa pierwsze z nich pojawiły się w maju i listopadzie 2009 roku, a ostatni w kwietniu 2010. W ciągu miesiąca dwie pierwsze części sprzedały się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. W Polsce „1Q84” także ukazała się w trzech częściach nakładem Wydawnictwa Muza - pierwszy tom pojawił się w księgarniach w listopadzie 2010 roku, drugi w lutym 2011, a ostatni w listopadzie 2011 roku. Tytuł książki Murakamiego nawiązuje do powieści „Rok 1984” George’a Orwella (której sprzedaż także wzrosła po ukazaniu się dzieła Murakamiego). Zamiana „9” na „Q” wiąże się z faktem, że w japońskim tą cyfrę wymawia się tak, jak po angielsku literę q. Haruki Murakami opowiada tutaj - podobnie jak na przykład w dziele „Kafka nad morzem” - równocześnie dwa wątki, przeplatając na zmianę historię kobiety imieniem Aomame oraz mężczyzny Tengo. Para znała się w dzieciństwie i znów spotyka dwadzieścia lat później w roku 1984. Ona jest teraz instruktorką walki i masażystką, a w wolnym czasie perfekcyjną morderczynią. On wykłada matematykę, a po pracy jest początkującym pisarzem i redaktorem. Aomame odnajduje się w alternatywnej rzeczywistości 1Q84 i desperacko próbuje powrócić do roku 1984. Aomame i Tengo próbują się odnaleźć, żyjąc w różnych światach i mierząc z różnymi wyzwaniami. Murakami nie ucieka od tematów przemocy, okrucieństwa wobec kobiet, a także niebezpiecznej działalności sekt religijnych. Jak w każdym dziele tego japońskiego autora, granice między znaną nam rzeczywistością a elementami fantastycznymi i literaturą zacierają się, a niekiedy wręcz całkowicie zanikają.

Haruki Murakami w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was liczne dzieła autorstwa Harukiego Murakamiego. Oprócz „Kafki nad morzem”, trylogii „1Q84” czy dwutomowej „Śmierci komandora” znajdziecie tutaj także takie tytuły jak „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, reportaż o zamachach w tokijskim metrze „Podziemie” (Wydawnictwo Czarne), autobiograficzne „Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu” czy „Norwegian Wood”. Dzieła Murakamiego dostępne są jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!