Wirtualne Targi

Irena Jurgielewiczowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Ten obcy, Audiobook | Irena Jurgielewiczowa

  Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na „ich” wyspie obcego, potrzebującego pomocy chłopaka. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę... Ponadczasowa powieść dla młodzieży teraz w wersji do słuchania!

  Promocja
  okładka Ten obcy, Ebook | Irena Jurgielewiczowa

  Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na "ich" wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę.

  Promocja
  okładka Ten obcy, Książka | Irena Jurgielewiczowa

  Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na „ich” wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę. Irena Jurgielewiczowa – powieściopisarka i pedagog, autorka...

  Promocja
  okładka Ten obcy, Książka | Irena Jurgielewiczowa

  Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na „ich” wyspie obcego chłopaka potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę. Irena Jurgielewiczowa – powieściopisarka i pedagog, autorka w...

  Promocja
  okładka O chłopcu który szukał domu, Książka | Irena Jurgielewiczowa

  Piotruś nie ma ani mamy, ani taty. Jest bardzo dzielny, ale samotny. Wędruje po najsmutniejszym lesie na świecie, którego drzewa okaleczyła wojna. Kiedy trafia do Zielonej Doliny, cichej i dalekiej od dróg, w Domu pod Topolą poznaje kobietę, której źli ludzie odebrali córki. Chłopiec postanawia odnaleźć Kasię i Trusię. Dzięki wróżce Miłoradzie staje się tak mały, że mieści się pod liściem łopianu, i umie rozmawiać ze zwierzętami. Razem z kotką Pamelą oraz psem Kiwajem przeżyj...

  Promocja
  okładka Inna?, Książka | Irena Jurgielewiczowa

  Doskonała powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania. Występują tu również - w nowych rolach - bohaterowie powieści „Ten obcy”. Irena Jurgielewiczowa – powieściopisarka i pedagog, autorka wielu prac dotyczących czytelnictwa i dydaktyki. Początkowo pisała utwory dla dzieci najmłodszych – „Historia o czterech pstroczkach” (1948) to jej debiutancka książka. Potem ukazały się m.i...

  Promocja
  okładka Ten obcy, Książka | Irena Jurgielewiczowa

  Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na ”ich” wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę.

  Promocja
  okładka Inna?, Książka | Irena Jurgielewiczowa

  Doskonała powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania. Występują tu również - w nowych rolach - bohaterowie powieści „Ten obcy”.

  Promocja
  okładka Ten obcy. Audiobook, Książka | Irena Jurgielewiczowa

  Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na „ich” wyspie obcego, potrzebującego pomocy chłopaka. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę... Ponadczasowa powieść dla młodzieży teraz w wersji do słuchania! Czyta Wojciech Chorąży.

Irena Jurgielewiczowa - książki, ebooki i audiobooki

Irena Jurgielewiczowa była jedną z najpopularniejszych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka tworzyła opowiadania, powieści i sztuki sceniczne, była także pedagożką oraz wykładowcą akademickim. Jurgielewiczowa jest znana przede wszystkim jako twórczyni takich dzieł jak „Ten obcy” czy „Inna?”. Prywatnie była żoną malarza Mieczysława Jurgielewicza.

Życiorys Ireny Jurgielewiczowej

Irena Jurgielewiczowa, a właściwie Irena Jurgielewicz z domu Drozdowicz, urodziła się 13 maja 1903 roku w Działoszynie koło Wielunia. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie później uzyskała także stopień doktora. Poza UW Jurgielewiczowa studiowała także pedagogikę na Wolnej Wszechnicy Polskiej (WWP), prywatnej warszawskiej uczelni. Po graduacji rozpoczęła pracę jako nauczycielka. Pracowała także w Sekcji Oświaty Dorosłych m. st. Warszawy (1928-1935) oraz była wykładowcą na WWP (1934-1939).

W okresie II wojny światowej Irena Jurgielewiczowa brała udział w tajnym nauczaniu uniwersyteckim, a także była porucznikiem Armii Krajowej (ps. Isia). Powstanie warszawskie przeżyła w Oddziale V Komendy Głównej AK w Śródmieściu, a później w obozie jenieckim Stalag IV B. Pisarka wróciła do Polski w roku 1946. Jeszcze w tym samym roku Jurgielewiczowa rozpoczęła prowadzenie wykładów na Uniwersytecie Warszawskim, co kontynuowała do roku 1950. W okresie 1950-1954 była kierowniczką literacką Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Po tym czasie poświęciła się całkowicie pracy literackiej. Irena Jurgielewiczowa była także członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Irena Jurgielewiczowa została nagrodzona Orderem Uśmiechu. Pisarka zmarła 25 maja 2003 roku w Warszawie i została pochowana na tamtejszych Powązkach.

Twórczość Ireny Jurgielewiczowej

Literacko Irena Jurgielewiczowa debiutowała jako eseistka na łamach czasopisma „Wiedza i Życie” w roku 1933. Na początku pisarka tworzyła dzieła dla młodszych dzieci, takimi są chociażby jej debiutancka książka „Historia o czterech warszawskich pstroczkach” (1948), „O chłopcu, który szukał domu” (1957) czy „Kajtek, warszawski szpak” (1958). Największą popularność przyniosły jednak Jurgielewiczowej powieści dla młodzieży pełne trafnych spostrzeżeń w zakresie problemów i psychiki młodych czytelników. Są nimi między innymi „Niespokojne godziny” (1964), „Ważne i nieważne” (1971), „Inna?” (1975), a przede wszystkim „Ten obcy”. Napisana w 1961 roku powieść trzy lat później znalazła się na prestiżowej Liście Honorowej IBBY – tworzoną i uzupełnianą przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych listę najlepszych książek dla dzieci. Powieść znajdziecie ją na Woblink w formacie książki papierowej, ebooka lub audiobooka.

Książki Ireny Jurgielewiczowej zostały przetłumaczone na wiele języków, między innymi na czeski, japoński, niemiecki, rosyjski czy włoski. Jej autobiografia zawierająca wspomnienia z czasów młodości, zatytułowana „Byłam, byliśmy” znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE 1998.

Książki Ireny Jurgielewiczowej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne tytuły autorstwa Ireny Jurgielewiczowej. Oprócz „Tego obcego” znajdziecie tu także „O chłopcu, który szukał domu” czy „Inna?”. Podobnie jak wiele innych klasycznych powieści polskiej literatury młodzieżowej dostępne są w formie ebooków, audiobooków lub książek papierowych.