Bony na Walentynki

Jacek Hołub Audiobooki

Jacek Hołub urodził się w 1972 roku. To polski dziennikarz, publicysta, bloger, aktywista społeczny. Jest autorem książek „Żeby umarło przede mną”, „Niegrzeczne” i „Imperator. Sekrety ojca Rydzyka” (wspólnie z Piotrem Głuchowskim). Przez blisko trzynaście lat Hołub pracował w „Gazecie Wyborczej”. Ponadto jest rzecznikiem Towarzystwo „J-elita” i współpracuje z portalem niepelnosprawni.pl. Hołub ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował politologię, a specjalizował się w doradztwie politycznym i medialnym. Ponadto ukończył podyplomowe studia z zakresu PR-u w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. W przeszłości Hołub współpracował z Radiem Vox, „Ilustrowanym Kurierem Polskim”, Polskim Radiem PiK, TVP Bydgoszcz i TV Toruń.

Żeby umarło przede mną - pierwsza książka Jacka Hołuba

W 2018 roku ukazała się pierwsza książka Jacka Hołuba. „Żeby umarło przede mną” to opowieść o niepełnosprawnych dzieciach i ich rodzinach. Według statystyk w latach 2008-2017 aż 218 tysięcy dzieci uznano za niepełnosprawne. Duża część z nich nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, a najprostsze czynności życiowe muszą za nich wykonywać opiekunowie, najczęściej najbliższa rodzina. Spora grupa nie będzie w stanie nauczyć się samodzielnie jeść, załatwiać potrzeb fizjologicznych, myć się aż do śmierci.

Hołub poświęcił swoją publikację rodzicom, przede wszystkim matkom, niepełnosprawnych dzieci, których życie zdominowane zostało przez schorzenie dziecka. Autor książki „Żeby umarło przede mną” oddaje głos pięciu matkom niepełnosprawnych dzieci. Każda z nich przedstawia swoje radzenie sobie w tak trudnej sytuacji. Ich choć są to indywidualne epizody, to są do siebie niezwykle podobne. Ich życie wiąże się z ciągłymi prośbami o pomoc, walką z polską służbą zdrowia oraz poszukiwaniem choć chwili na uwolnienie myśli od czuwania nad zdrowiem i życiem swojego dziecka.

Za książkę „Żeby umarło przede mną” Jacek Hołub otrzymał nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, nominacje do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu, nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Na podstawie książki powstał spektakl o takim samym tytule, zrealizowany przez Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.

Niegrzeczne

W swojej drugiej książce, wydanej w 2020 roku przez Wydawnictwo Czarne, Hołub ponownie opowiada o ludziach, o których na co dzień się praktycznie nie mówi. W książce „Niegrzeczne” opowiedział o problemie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera. Już na samym wstępie Hołub przywołuje statystyki. Dzieci z zaburzeniami emocji i rozwoju może być w Polsce nawet 384 tysiące. Najbardziej poraża inna statystyka. Według badań, aż 90% dzieci z zaburzeniami rozwoju przynajmniej raz padło ofiarą wyśmiewaniem, obrażania i stygmatyzacji przez rówieśników w szkole.

W książce „Niegrzeczne” Hołub tłumaczy, czym są ADHD, zespół Aspergera i autyzm. Oddaje również głos opiekunom i rodzicom dzieci zmagających się z którymś z tych schorzeń.

Beze mnie jesteś nikim

W swojej najnowszej książce Jacek Hołub ponownie sięga po trudny temat i pokazuje czytelnikom jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej. Pisze nie tylko o ofiarach, ale także o katach, którzy zmieniają życie najbliższych w piekło. Reportaż „Beze mnie jesteś nikim” jest wyjątkowo aktualny – pandemia i towarzysząca jej izolacja sprawiły, że policja odnotowuje znacznie więcej zgłoszeń dotyczących przemocy fizycznej i psychicznej. Książka Jacka Hołuba znalazła się w pierwszej piątce najlepszych polskich reportaży 2021 roku wg facebookowej grupy Czytamy reportaże.

Imperator. Sekrety ojca Rydzyka

W 2013 roku ukazała się książka Jacka Hołuba pt. „Imperator. Sekrety ojca Rydzyka”, napisana wspólnie z Piotrem Głuchowskim. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem i unaoczniła światu, do czego zdolny jest kapłan z Torunia. Choć Radio Maryja, wokół którego stworzył swoje imperium, ma zaledwie pół miliona słuchaczy, to wpływ jego szefa na Polskę jest ogromny. Ojciec Tadeusz Rydzyk był jedną z pierwszych osób, którym Jarosław Kaczyński podziękował po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Od momentu wygranej PiS-u Rydzyk jedynie umacniał swoje wpływy, otrzymując dodatkowo wielomilionowe dotacje od przychylnego mu rządu. W 2019 roku ukazało się wznowienie książki „Imperator”, które zostało uzupełnione o kolejne lata rozwoju imperium toruńskiego kapłana-oligarchy.

Autorzy książki odpowiadają na pytanie, jak nieśmiały chłopak z Olkusza został magnatem medialnym, który dyktuje politykom, co mają robić? Jak człowiek, który z trudem zdał maturę, stał się doktorem, rektorem, autorem książek i mentorem profesorów? Ponadto Hołub i Głuchowski opowiadają o życiu prywatnym ojca Tadeusza i jego środowisku.

Książki Jacka Hołuba na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jacka Hołuba we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Beze mnie jesteś nikim, Audiobook | Jacek Hołub

    W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie. Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dr...

    okładka Niegrzeczne, Audiobook | Jacek Hołub

    Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała, że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię, ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole. Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się...

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.