Jacek Leociak Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Jacek Leociak Ebooki

Jacek Leociak to polski literaturoznawca, historyk literatury, pisarz, a także naukowiec – profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się przede wszystkim doświadczeniami granicznymi (w tym Holocaustem), a także historią oraz narracją wokół getta warszawskiego.

Życiorys Jacka Leociaka

Jacek Witold Leociak urodził się 2 czerwca 1957 roku w Warszawie. Na tamtejszym Uniwersytecie ukończył studia na Wydziale Polonistyki. W Instytucie Badań Literackich PAN w 1996 otrzymał tytuł naukowy doktora, a w 2011 roku tytuł doktora habilitowanego. Jacek Leociak został profesorem 25 czerwca 2013 roku. Pracował na Wydziale Polonistyki UW w okresie 1981-1997, a potem przeniósł się do IBL PAN. Literaturoznawca jest także członkiem redakcji pisma naukowego „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” oraz współopiekunem galerii „Zagłada” w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Od 2019 roku Leociak jest także członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

„Młyny Boże”

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka autorstwa Jacka Leociaka, zatytułowana „Młyny Boże. Zapiski o kościele i Zagładzie”. Zajmuje się w niej kwestią teoretycznie nie nową, czyli relacjami pomiędzy Kościołem katolickim a Holocaustem. Wśród osób ratujących w tym czasie Żydów było wielu księży, sióstr zakonnych i zakonników. Jak zwykle jednak w sytuacjach tak dramatycznych trudno o jednoznaczne osądy. Leociak z erudycją i wyczuciem, ale także w sposób dalece polemiczny, a miejscami nawet przepełniony gorzkim sarkazmem, pokazuje nie tylko tych, którzy znaleźli się wśród uhonorowanych Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ale także (nie) reagującego Papieża Piusa XII czy (fatalnych) działań nuncjusza w Berlinie, Cesarego Orseniga. „Młyny Boże. Zapiski o kościele i Zagładzie” Jacka Leociaka były nominowane do Nagrody Literackiej NIKE 2019, a Wy znajdziecie je na Woblink, jako książkę papierową lub ebooka.

„Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele”

Wydawnictwo Czarne opublikowało także inną książkę autorstwa Jacka Leociaka – w 2020 roku na rynku pojawiło się „Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele”. Literaturoznawca podejmuje tutaj tematy gorące, a niełatwe. Bierze na warsztat hipokryzję, kłamstwa i kłamstewka tych, od których oczekuje się prawdy, całej prawdy i tylko prawdy. Oczekiwanie prawdomówności wciąż jest w Kościele katolickim żywe, a jej wymaganie słuszne. Leociak wskazuje na dewastujące efekty zakłamania ludzi Kościoła, a także na to, gdzie je zobaczyć, jak wytykać i jak się przed nimi bronić. „Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele” czeka na Woblink w formie książki papierowej albo ebooka.

Inne książki Jacka Leociaka w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie także wiele innych tytułów autorstwa Jacka Leociaka. Wśród są nich między innymi napisane wspólnie z Barbarą Engelking „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (za który Autorzy otrzymali Nagrodę Klio oraz Nagrodę im. Jerzego Giedroycia), „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy od narodzin po Zagładę” czy „Teksty wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego”. Wraz z innymi książkami historycznymi oraz literaturoznawczymi czekają na Was jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.