Jay Kristoff Książki

Jay Kristoff , znany polskiemu czytelnikowi przede wszystkim ze steampunkowej powieści fantasy „Wojna Lotosowa”, jest bestsellerowym, odnoszącym sukcesy pisarzem, autorem poczytnych cyklów fantasy i science fiction dla dorosłych i młodzieży. Jego książki opublikowano w ponad 35 krajach w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy.

Ten jeden z najwyższych (ponad 2 metry wzrostu) przedstawicieli twórców fantasy twierdzi, że nie wierzy w szczęśliwe zakończenia, a smak zwycięstwu nadaje poniesiona ofiara. W swoich powieściach pisze o miłości, przyjaźni, więzach rodzinnych, stracie i zdradzie.

Jay Kristoff – rys biograficzny

Jay Kristoff urodził się w Perth, w Australii, 12 listopada 1973 roku. Już jako dziecko zaczytywał się w powieściach pełnych niesamowitych przygód i magicznych stworzeń, preferując towarzystwo książek od nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Poza czytaniem jego ulubionym zajęciem była gra w planszówki, przede wszystkim w kultową „Dungeons and Dragons” („Lochy i Smoki”).

Nim autor rozpoczął karierę pisarską, ukończył studia artystyczne, a później przez 11 lat pracował w marketingu, tworząc spoty telewizyjne. Teraz Jay Kristoff ma już na swoim koncie 17 tytułów, z których większość można obrazowo nazwać „cegłami”, gdyż zawierają ponad 500 stron epickiej fabuły. Autor żartuje, że taki efekt uzyskać może jedynie dzięki sztabowi przykutych do klawiatury klonów. Tak naprawdę jednak Kristoff jest jednym z najpracowitszych twórców – spędza przy komputerze średnio 10 godzin dziennie. Nie może dziwić zatem fakt, że pisarz może poszczycić się ośmioma nagrodami Aurealis, nagrodą Australian Book Industry i pierwszymi miejscami na listach bestsellerów „New York Times’a” oraz „USA Today”. Obecnie mieszka wraz z żoną oraz terrierem o imieniu Samwise w Melbourne.

Jay Kristoff i cykl „Wojna Lotosowa”

Tancerze burzy” (2012) to druga propozycja literacka Kristoffa (pierwsza nie zyskała uznania wydawców) będąca jednocześnie początkiem utrzymanej w steampunkowym klimacie trylogii „Wojna Lotosowa”. Autor, korzystając z bogatej tradycji i mitologii kraju Kwitnącej Wiśni, stworzył barwny, ciekawy, ale i przerażający w swej brutalności świat zbliżony realiami do czasów feudalnej Japonii (era Tokugawa). Zarządzane przez okrutnego szoguna wyspy Shima są bliskie zagłady. Niekontrolowany przemysł wyniszcza kraj, Gildia karze wszystkich podejrzanych o Nieczystość, a władca dba jedynie o własne interesy. To właśnie w ich imieniu wysyła Yukiko i jej ojca na polowanie na gryfa – stworzenie tak owiane legendą, jak nieuchwytne. To jednak dopiero początek kłopotów dziewczyny.

W 2013 roku swoją premierę miała kontynuacja cyklu, „Bratobójca”, a rok później, w 2014 roku doczekaliśmy się wieńczącej cykl części „Głosząca kres”. Dodatkiem do serii, a także jej prequelem, jest nowela „The last Stormdancer” (nagroda Aurealis 2013).

Umiejętności narracyjne autora zostały docenione zarówno przez czytelników, jak i krytyków literackich. Debiutancka książka „Tancerze Burzy” została wyróżniona nagrodą Aurealis w 2012 roku, była nominowana do nagrody David Gemmell w dwóch kategoriach (najlepsza powieść oraz najlepszy debiut) oraz dotarła do finału Compton Crook Award.

Jay Kristoff i cykl Nibynoc

„Nibynoc” jest drugim i jedynym poza „Wojną Lotosową” cyklem przetłumaczonym na język polski. W odróżnieniu jednak od poprzednika seria „Nibynoc” jest zdecydowanie przeznaczona dla dorosłego odbiorcy. To mroczne, ociekające żądzą zemsty nie stroniące od scen erotycznych fantasy. Akcja powieści toczy się wokół Mii – nastolatki, która pragnąc zemsty za śmierć bliskich, nie cofnie się przed niczym. Szkoli się w Czerwonym Kościele na zabójczynię, później pozwala sprzedać w niewolę i walczy na arenie jako gladiatorka. Kontynuację przygód dziewczyny czytelnicy śledzić mogą w drugiej części cyklu „Bożogrobie” (2017) oraz finałowym tomie - „Bezświt” (2019).

Zarówno pierwsza część serii „Nibynoc”, jak i „Bożogrobie” nie zawiodły i zdobyły nagrodę Aurealis. „Nibynoc” została również nominowana do nagrody Davida Gemmella, a w 2019 roku Screen Australia ogłosiła nabycie praw do jej adaptacji.

Pozostałe cykle powieściowe Jaya Kristoffa

W dorobku literackim Kristoffa, poza wyżej wymienionymi cyklami literackimi, możemy wymienić także cykl napisany wspólnie z Amie Kaufman, nominowany m.in. do Prime Minister’s Literary Award 2016 „Illuminae” („Illuminae”, „Gemina”, „Obsidio”) oraz cykl „Aurora Rising” („Aurora Rising”, „Aurora Burning”, „Aurora’s End”), do którego prawa do telewizyjnej adaptacji zostały w 2019 roku wykupione przez Metro-Goldwyn-Mayer.

Skierowana do nieco młodszego czytelnika seria „Lifel1k3” ( „Lifel1k3”, „Dev1at3”, „Truel1f3”) również czeka na zainteresowanie ze strony polskiego wydawcy.

Jesienią 2021 roku swoją premierę ma mieć pierwszy tom kolejnej serii dla dorosłych – „Empire of the Vampire”. Ma to być według zapowiedzi ilustrowana epicka powieść fantasy o świecie rządzonym przez wampiry, w którym o godność i przetrwanie walczą ludzkie niedobitki.

Książki Jaya Kristoffa w księgarnii internetowej Woblink

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie wszystkie dostępne na polskim rynku książki autora w formie ebooków oraz książek papierowych.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Wampirze cesarstwo Księga 1, Książka | Jay Kristoff

  Wampirze cesarstwo to pierwszy tom niewiarygodnej nowej serii dark fantasy Jaya Kristoffa, autora bestsellerów z listy „New York Timesa”. Ze świętego kielicha blask święty się sączy. Ład na świecie wyjdzie spod wiernego ręki, a przed obliczem męczeńskiej siódemki szary człowiek noc bezkresną zakończy. Od ostatniego wschodu słońca upłynęło dwadzieścia siedem długich lat. Niemal trzy dekady temu wampiry wypowiedziały ludziom wojnę, by zbudować swoje wieczne cesarstwo na zgli...

  Promocja
  okładka Kroniki Nibynocy Księga 3 Bezświt, Książka | Jay Kristoff

  Epickie zakończenie międzynarodowego bestselleru „Kroniki Nibynocy” Jaya Kristoffa. Największe igrzyska w historii Bożogrobia zakończyły się najbardziej zuchwałymi mordami w dziejach Republiki Itreyańskiej. Mia Corvere, gladiatorka, zbiegła niewolnica i niesławna zabójczyni musi uciekać. Ponieważ ścigają ją Ostrza Czerwonego Kościoła i żołnierze z legionu Luminatii, być może nigdy nie opuści żywa Miasta Mostów i Kości. Jej mentor Mercurio wpadł w ręce wrogów. Własna rodzina ż...

  Promocja
  okładka Bożogrobie Księga 2, Książka | Jay Kristoff

  Mia Corvere, niszczycielka cesarstw, znalazła sobie miejsce pośród Ostrzy Naszej Pani od Błogosławionego Morderstwa, ale wielu członków Duchowieństwa Czerwonego Kościoła uważa, że na to nie zasłużyła. Jej pozycja jest niepewna, a w dodatku nadal daleko jej do pomszczenia brutalnej śmierci członków rodziny. Po śmiercionośnej potyczce z dawnym wrogiem Mia zaczyna nabierać podejrzeń co do motywów, jakie kierują samym Czerwonym Kościołem. Kiedy staje się wiadome, że finał wielk...

  Promocja
  okładka Nibynoc Księga pierwsza, Książka | Jay Kristoff

  W świecie, gdzie trzy słońca prawie nigdy nie zachodzą, początkująca morderczyni wstępuje do szkoły dla zabójców, planując zemstę na osobistościach, które zniszczyły jej rodzinę. Córka powieszonego zdrajcy, Mia Corvere, ledwie uchodzi z życiem po nieudanej rebelii jej ojca. Samotna i pozbawiona przyjaciół ukrywa się w mieście wzniesionym z kości martwego boga. Ścigają ją senat i dawni towarzysze jej ojca. Jednakże jej dar rozmawiania z cieniami doprowadza ją do drzwi emeryto...

  Promocja
  okładka Wampirze cesarstwo Księga 1, Książka | Jay Kristoff

  Wampirze cesarstwo to pierwszy tom niewiarygodnej nowej serii dark fantasy Jaya Kristoffa, autora bestsellerów z listy „New York Timesa”. Ze świętego kielicha blask święty się sączy. Ład na świecie wyjdzie spod wiernego ręki, a przed obliczem męczeńskiej siódemki szary człowiek noc bezkresną zakończy. Od ostatniego wschodu słońca upłynęło dwadzieścia siedem długich lat. Niemal trzy dekady temu wampiry wypowiedziały ludziom wojnę, by zbudować swoje wieczne cesarstwo na zgli...

  Promocja
  okładka Głosząca kres, Książka | Jay Kristoff

  Trzeci tom serii Wojna Lotosowa, opowieść o ostatniej bitwie, która rozstrzygnie losy Gildii. Trylogia Wojna lotosowa to wzruszająca i tragiczna opowieść o przyjaźni, miłości, wierności i zdradzie. W tym świecie zaawansowana technologia przeplata się z japońską mitologią. Wyspy Shim a rządzone przez okrutnego szoguna, są na granicy przetrwania: toksyczny przemysł wyniszcza państwo, a władca dba wyłącznie o własne interesy. Tajemnicza, wszechmocna Gildia surowo każe każdego, k...

  Promocja
  okładka Tancerze burzy Wojna Lotosowa T.1, Książka | Jay Kristoff

  Wzruszająca i tragiczna opowieść o przyjaźni, miłości, wierności i zdradzie. Pierwsza część trylogii Wojna lotosowa wprowadza czytelników w świat wysp Shima, które, rządzone przez okrutnego szoguna, są na granicy przetrwania: toksyczny przemysł wyniszcza państwo, a władca dba wyłącznie o własne interesy. Tajemnicza, wszechmocna Gildia surowo karze każdego, kogo podejrzewa o Nieczystość. W tym świecie zaawansowana technologia przeplata się z japońską mitologią. W tych niespoko...

  Promocja
  okładka Wojna lotosowa II Bratobójca, Książka | Jay Kristoff

  Steampunkowa powieść fantasy czasów feudalnej Japonii. Po śmierci szoguna imperium pogrąża się w chaosie, a wojna domowa staje się coraz pewniejsza. Yukiko i potężny tygrys gromu Buruu, okrzyknięci bohaterami, spiskują z rebeliantami w celu całkowitego zniszczenia plantacji lotosu i ocalenia kraju od bratobójczej walki. Tymczasem Tancerkę Burzy, zrozpaczoną po śmierci ojca, trawi wściekłość, a jej zdolność słyszenia myśli żyjących istot doprowadza ją na skraj szaleństwa. Czy ...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.