Akcja Czytaj na okrągło

John Steinbeck Ebooki

John Ernst Steinbeck urodził się w 1902 roku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy w historii. Jest autorem blisko trzydziestu książek. Do jego najważniejszych dzieł należą „Tortilla Flat”, „Myszy i ludzie”, „Grona gniewu” i „Na wschód od Edenu”.

Za powieść „Grona gniewu” Steinbeck otrzymał Nagrodę Pulitzera, a w 1962 Literacką Nagrodę Nobla za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”. Po pięćdziesięciu latach od przyznania Steinbeckowi Nobla odtajnione zostały nazwiska pisarzy branych pod uwagę do tego wyróżnienia. Akademia Szwedzka brała pod uwagę również takich pisarzy jak Jean Anouilh, Karen Blixen, Lawrence Durrell i Robert Graves.

Początki kariery literackiej Johna Steinbecka

Steinbeck debiutował w 1927 roku powieścią „Złota czara”. Następnie ukazały się „Pastwiska niebieskie”, „Kasztanek”, „Nieznanemu bogu”. W 1935 roku swoją premierę miała jedna z najpopularniejszych książek Steinbecka –Tortilla Flat”. To opowieść o grupie paisanos, potomkach hiszpańskich konkwistadorów, żyjących w niewielkim kalifornijskim miasteczku. Akcja powieści rozgrywa się tuż po zakończeniu I wojny światowej. Bohaterowie książki to lekkoduchy, którzy dzielą ze sobą nienawiść do pracy. Żyją więc z drobnych kradzieży i resztek, które uda im się wyżebrać z lokalnych restauracji. Ich powolne, monotonne życie upływa na spaniu, flircie z przechodzącymi kobietami i potyczkach o wino.

Głównym bohaterem książki jest Danny, który zamieszkuje tytułową dzielnicę Tortilla Flat. To w jego mieszkaniu spotykają się wiecznie spragnieni wina i przygód Pilon, Pablo, Jezus Maria, Wielki Joe Portugalczyk i Pirat. Nawiązując do wielkich opowieści o rycerzach, Steinbeck stworzył w niewielkim amerykańskim miasteczku swój własny anty-Camelot.

„Myszy i ludzie” i kolejne sukcesy autora

Dwa lata później ukazuje się kolejne wielkie dzieło Steinbecka –Myszy i ludzie”. To krótka opowieść o dwóch przyjaciołach chcących zarobić na życie w czasie Wielkiego Kryzysu, który dopadł Stany Zjednoczone w latach 30. XX wieku. George i Lennie tułają się od rancza do rancza w poszukiwaniu dorywczej pracy. Na podstawie książki powstał film, który miał swoją premierę w 1992 roku. Jego reżyserem był Gary Sinise, natomiast scenariusz na podstawie powieści Steinbecka napisał Horton Foote. W rolach głównych wystąpili John Malkovich i sam reżyser Gary Sinise.

„Myszy i ludzie” to książka, która powstała po tym, jak Steinbeck przyjął zlecenie zbadania sytuacji migrujących pracowników w Kalifornii. Wiele historii, które doświadczył w trakcie badań znalazło swoje odzwierciedlenie zarówno w tej jak i kolejnych książkach autora. Powieść „Myszy i ludzie” ściśle związana jest z wielkim kryzysem panującym w Ameryce między 1929 i 1933 rokiem. Po zakończeniu I wojny światowej doszło do znacznej obniżki ceny plonów, na dodatek upadła giełda, a wschodnią część kontynentu dopadła susza. Skutkiem fatalnej sytuacji społecznej i ekonomicznej była masowa migracja w kierunku Kalifornii, która jawiła się ludziom ze środkowych i wschodnich stanów Stanów Zjednoczonych jako raj na ziemi.

„Grona gniewu” i cechy powieści Johna Steinbecka

W 1939 roku ukazała się najważniejsza powieść w dorobku literackim Johna Steinbecka –Grona gniewu”. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę Pulitzera. „Grona gniewu” to napisana z wielkim rozmachem saga ubogiej rodziny Joadów z Oklahomy, która w trakcie Wielkiego Kryzysu przemierza Stany Zjednoczone w kierunku Kalifornii. W ich głowach miejsce, do którego wędrują to niemal rajska kraina, gdzie na pewno znajdą szczęście i stabilizację. Ich podróż naznaczona jest jednak wielkimi tragediami, w tym śmiercią dziadków. Nie trudno się domyślić, że u celu wyprawy czeka ich wielkie rozczarowanie – bezrobocie, bieda, nierówności społeczne, strajki – tak nie wyglądała Kalifornia ich snów. W „Gronach gniewu” wyeksponowane zostały najważniejsze elementy powieści Steinbecka – tęsknota za prostotą, miłość do ziemi, protest skierowany przeciwko nierównościom społecznym, wypunktowanie wad kapitalizmu i piętnowanie związanego z nim wyzysku. Przyszły noblista opowiada się w swoich książkach zawsze po stronie wykluczonych, słabszych i wyzyskiwanych.

Kolejne książki Steinbecka to m.in. „Zapomniana wioska”, „Ulica Nadbrzeżna”, „Autobus do San Juan” i „Perła”. W 1948 roku ukazała się wyjątkowa publikacja w dorobku przyszłego noblisty –Dziennik z podróży do Rosji”. Steinbeck, wraz z fotografem Robertem Capą, wyruszył w głąb Związku Radzieckiego, by napisać reportaż dla gazety „New York Herald Tribune”. Ich celem miało być porównanie tego, co mówi się o powojejnnym Związku Radzieckim, z tym, jak wygląda naprawdę. Sławni podróżnicy mieli niebywałą okazję zwiedzić nie tylko Moskwę i Stalingrad, ale również pojeździć po ukraińskich wsiach oraz wjechać do Gruzji. „Dziennik z podróży do Rosji” stanowi unikatowy dokument historyczny – Steinbeck i Capa uwiecznili codzienne życie Rosjan, które w trakcie Zimnej Wojny, zostało w Stanach Zjednoczonych owiane bardzo ponurą legendą. Co ciekawe, ich relacja wolna jest od ideologicznych uprzedzeń, obsesji i fobii. Tematem powieści Steinbecka, człowieka niezwykle wrażliwego, było życie robotników, urzędników i chłopów – społeczeństwa, które choć wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej, nadal nie mogło mówić o pełnej wolności.

Kolejna wielka powieść Steinbecka – „Na wschód od Edenu” – ukazała się w 1952 roku. To monumentalna, blisko 900-stronicowa opowieść o miłości, zdradzie i grzechu. Tym razem Steinbeck przedstawił losy rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w okolicach doliny Salinas. Jednym z głównych wątków tej rodzinnej sagi jest konflikt między dwoma braćmi, Aronem i Kalebem, którzy różnią się od siebie, jak ogień i woda. Jedyne co łączy chłopaków to nieustanna walka o przychylność ojca. Kal jest urodzonym buntownikiem, za wszelką cenę chce odszukać matkę. Aron jest zaś niezwykle posłuszny i spokojny. Żeby tego było mało, bracia walczą o względy tej samej dziewczyny – Abry.

W 1957 roku ukazała się zupełnie inna powieść Steinbecka – „Krótkie panowanie Pepina IV”. Uznawana jest też za jedną ze słabszych książek autora. Być może dlatego, że tematycznie znacznie odbiega od innych dzieł pisarza.

Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonym roku pierwszej połowy XX wieku. Tytułowy Pepin jest potomkiem królewskiego rodu. W skutek skomplikowanych i absurdalnych wniosków partii politycznych zostaje mianowany królem Francji. Pepin zostaje wyrwany ze swojego dotychczasowego, zwykłego życia – obejmuje urząd, nie mając zielonego pojęcia o jego sprawowaniu. Mężczyzna musi odnaleźć się w wirze oczekiwań, nacisków, stereotypów, wpływów politycznych. Pepin rządzi po swojemu, według zasad moralnych wpojonych mu w przeszłości. Jego chaotyczne działania, brak planu, poddawanie się presji i branie pod uwagę rad fałszywych ekspertów prowadzą do niechybnego tragicznego finału. „Krótkie panowanie Pepina IV” to ukazana w krzywym zwierciadle opowieść o ludzkich słabościach, naiwnościach i niespełnionych marzeniach. To samospełniająca się przepowiednia i satyra na władzę.

Książki Johna Steinbecka na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie dzieła Johna Steinbecka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej. Dostępne są takie tytuły jak „Krótkie panowanie Peina IV”, „Grona gniewu”, „Tortilla Flat”, „Była raz wojna, Bomby poszły”, „Dziennik z podróży do Rosji”, „Myszy i ludzie”, „Pastwiska niebieskie. Złota czara. Nieznanemu Bogu”, „Ulica nadbrzeżna. Cudowny czwartek”, „Podróże z Charleyem”, „Zima naszej goryczy”, „Na wschód od Edenu”, „Księżyc zaszedł. W niepewnym boju”.

Ponadto serdecznie polecamy sięgnięcie po książkę Geerta Maka poświęconą Steinbeckowi pt.Śladami Steinbecka”. W 2010 roku autor reportażu postanowił powtórzyć wyprawę, w którą we wrześniu 1960 roku, wraz ze swoim psem Charleyem, wybrał się John Steinbeck. Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka i podąża jego śladami, przygląda się Stanom Zjednoczonym, które radykalnie zmienił się przez 50 lat. Podobnie jak Steinbeck Mak unika najpopularniejszych szlaków – zwiedza m.in. ziemniaczane pola Maine, prerie Środkowego Zachodu, postanowił usiąść do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, stara się dotrzeć do korzeni kraju.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Na wschód od Edenu, Ebook | John Steinbeck

  Wpaniała opowieść o miłości, zdradzie i grzechu, który przebiera różne formy i często prowadzi do zguby… Powieść - uznawana za jedno z najwybitniejszych dzieł Steinbecka - opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Adam Trask, farmer, samotnie wychowuje dwóch synów - Arona i Kaleba. Chłopcy różnią się od siebie jak woda i ogień, a jedyne, co ich łączy, to nieustanna rywalizacja o miłość surowego ojca. A...

  Promocja
  okładka Grona gniewu, Ebook | John Steinbeck

  Porywająca lekcja historii… Amerykańska klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu! Stany Zjednoczone, lata 30. XX wieku. Wielki kryzys zbiera tragiczne żniwo. Rodzina Joadów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kalifornii. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mlekiem i miodem płynącą znaną z reklamowych folderów. Zamieszkujący ją farmerzy - sami dotknięci bezrobociem i ledwo wiążący konie...

  Promocja
  okładka Tortilla Flat, Ebook | John Steinbeck

  W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjació...

  Promocja
  okładka Myszy i ludzie, Ebook | John Steinbeck

  Niezapomniana opowieść o sile przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach!George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie - upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej, nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George'a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele prze...

  Promocja
  okładka Dziennik z podróży do Rosji, Ebook | John Steinbeck

  Relacja z podróży Johna Steinbecka i  Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny to klasyczna pozycja z gatunku literatury podróżniczej. Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck, wówczas laureat Nagrody Pulitzera, oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli śmiałą wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, l...

  Promocja
  okładka Podróże z Charleyem, Ebook | John Steinbeck

  Kiedy byłem bardzo młody i czułem nieprzeparte pragnienie znalezienia się gdzie indziej, ludzie dojrzali zapewniali mnie, że dojrzałość uleczy te zachcianki. Kiedy zaś lata określiły mnie jako dojrzałego, przepisanym lekarstwem miał być wiek średni. W średnim wieku zapewniano mnie, że starszy wiek uśmierzy moją gorączkę, a teraz, kiedy mam lat pięćdziesiąt osiem, może załatwi to zgrzybiałość. Nic nie poskutkowało…Usłyszeć prawdziwy język Ameryki, sprawdzić, jacy dziś są Amer...

  Promocja
  okładka Była raz wojna, Bomby poszły, Ebook | John Steinbeck

  Steinbeck skupia się na ludziach, a nie na bitwach. Je i pije z żołnierzami na froncie, rozmawia i walczy z nimi ramię w ramię. "Była raz wojna" tworzy niezapomniany portret życia w czasie wojny, który nadal zaskakuje prawdą i humanitaryzmem. Wielka Brytania, Afryka północna, Włochy... wielka wojna, której losy jeszcze nie były przesądzone, choć uczestniczyła już w niej Ameryka. Heroizm, trud codziennej walki, znaczące wydarzenia i drobne epizody, w których uczestniczy i ...

  Promocja
  okładka Zima naszej goryczy, Ebook | John Steinbeck

  Liryczna i zmuszająca do refleksji powieść laureata literackiej Nagrody Nobla. Wielu z mieszkańców miasteczka New Baytown zostało ciężko doświadczonych przez los, noszą oni w sercach gorycz i rozczarowanie. Ethan Hawley, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w mieście, a teraz sprzedawca w sklepie, stara się zapomnieć o starych dobrych czasach. Żona Ethana tęskni za dawnym życiem. Margie, rozwódka, boi się samotności i braku środków do życia. Danny Taylor, z dobrej rodziny, że...

  Promocja
  okładka Krótkie panowanie Pepina IV, Ebook | John Steinbeck

  Najbardziej satyryczna powieść Steinbecka. Zaiste, gdyby w lutym 19.. spytać Pepina Héristala o jego wymarzony tryb życia, z kilku zaledwie zmianami opisałby życie, które wówczas prowadził. Miał pięćdziesiąt cztery lata, był szczupły, przystojny i, o ile wiedział, cieszył się dobrym zdrowiem, co oznaczało, że w ogóle nie musiał zaprzątać tym sobie głowy. Jego małżonka, Marie, znała swoje miejsce i dobrze wywiązywała z obowiązków żony i pani domu. Była pulchna, miła i pogod...

  Promocja
  okładka Księżyc zaszedł, W niepewnym boju, Ebook | John Steinbeck

  Tłem dla powieści „W niepewnym boju”, która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. To wartka i wnikliwa powieść o niepokojach społecznych, a jednocześnie historia młodego człowieka, Jima Nolana, który poszukując celu w życiu, odnajduje powo...

  Promocja
  okładka Pastwiska Niebieskie, Złota Czara, Nieznanemu bogu, Ebook | John Steinbeck

  Kolejne znakomite powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. W „Nieznanemu bogu” i „Pastwiskach Niebieskich” powraca temat dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców – farmerów, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, własnego kawałka ziemi, mierząc się z lękami i namiętnościami. „Złota Czara” natomiast to historia młodzieńca, który zafascynowany opowieściami o podróżach, przygodach i bogactwie, postanawia opuścić rodzinny dom i zostać korsarzem....

  PromocjaNowość
  okładka Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek, Ebook | John Steinbeck

  Kolejny niezapomniany tom amerykańskiego mistrza prozy! Życiowe potyczki wypełnione śmiechem, łzami i nostalgią.Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest domem "dziwek, alfonsów, szulerów", ale wystarczy spojrzeć na nich z innej perspektywy, by uznać, że to "święte, aniołowie, męczennicy i błogosławieni". Wśród nich żyją Henry, malarz zbierający kawałki drewna, by zbudować łódź, Lee Chong - właściciel niewielkiego sklepu, w którym jest wszys...

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.