Joseph Heller Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Paragraf 22, Książka | Joseph Heller

  Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć. Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak ...

  Promocja
  okładka Paragraf 22, Książka | Joseph Heller

  W trakcie II wojny światowej, na włoskiej wyspie stacjonują amerykańskie oddziały lotników z dziwnymi przypadłościami. Każdy z nich, obciążony bagażem własnych problemów, wegetuje na wyspie wykonując bezsensowne prace lub trwa w bezczynności. Celem jest przeżyć. Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy chybią na jego życie. Buntując się przeciwko podnoszonej coraz wyżej obowiązkowej liczbie lotów, zaczyna udawać rozmaite choroby, coraz bardziej popadając w niełaskę przeł...

  Promocja
  okładka Ostatni rozdział czyli Paragraf 22 bis, Książka | Joseph Heller

  W 1961 roku ukazał się Paragraf 22, książka uznana za jedną z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, drapieżna farsa o II wojnie światowej. 33 lata później Joseph Heller oddał w ręce czytelników kontynuację swojego głośnego dzieła. Tym razem akcja powieści toczy się w Nowym Jorku, mieście opanowanym przez narkomanów, żebraków i prostytutki. Yossarian znów trafia do szpitala, gdzie symuluje chorobę i podrywa pielęgniarki. Przed szpitalem czatują na niego detektywi...

  Promocja
  okładka Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis, Książka | Joseph Heller

  Kontynuacja "Paragrafu 22" obfitująca w wiele przezabawnych wydarzeń, pełna skrzących się dowcipem dialogów i czarnego, absurdalnego humoru. Na łamach książki ponownie spotykamy Yossariana, Mila Minderbindera oraz nowe, równie oryginalne postacie, takie jak onkolog, który przyjmuje pacjentów chorych na raka na oddziale psychiatrycznym, gdzie sam przechodzi intensywną kurację, czy prezydent USA który uwielbia gry komputerowe i cieszy się, gdy rozmówcy tytułują go "kutasem". Ak...

  Promocja
  okładka Paragraf 22, Książka | Joseph Heller

  Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, oraz najsłynniejsza powieść na temat II wojny światowej. Powieść pełna czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechaniczny społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – by przeżyć. Arcydzieło czarnego humoru, dzieło kultowe, ukazujące bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewające mechani...

  Promocja
  okładka Paragraf 22, Książka | Joseph Heller

  Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć. Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak ...

  Promocja
  okładka Paragraf 22, Książka | Joseph Heller

  Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć. Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak i...

Joseph Heller Książki

Joseph Heller urodził się w 1923 roku. To amerykański pisarz, któremu największą popularność przyniosła powieść „Paragraf 22”. Heller uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. Ponadto pisarz tworzył artykuły, sztuki teatralne, scenariusze i nowele.

W czasie II wojny światowej Heller służył w 288 Dywizjonie, który stacjonował na Korsyce. Brał udział między innymi w misjach we Francji, we Włoszech i w Afryce Północnej. Po zakończeniu wojny podjął naukę w New York University, a następnie studiował literaturę amerykańską na Columbia University i angielską na Oxfordzie. Po ukończeniu studiów pisał dla czasopisma „Time”. Pracował również dla „Look” i „McCall’s”. W tym czasie Heller zaczął publikować swoje pierwsze opowiadania.

Pierwszy tekst Hellera został opublikowany na łamach „The Atlantic” w 1948 roku.

Debiutancka powieść Josepha Hellera - Paragraf 22

Powieściowo Heller debiutował w 1961 roku książką „Paragraf 22” . Nad powieścią pracował od 1953, a pomysł na nią zrodził się już czasach jego służby w armii. To groteskowa powieść, w której za pomocą absurdalnych dialogów i dużej dawki ironii Heller komentuje wojenną rzeczywistość. Ważnym tematem książki jest obśmiewanie biurokracji i podważanie sensu utrzymywania i istnienia armii. Głównym bohaterem fabuły jest Yossarian – amerykański żołnierz stacjonujący we Włoszech. Jednostka, do której należy Yossarin, dostaje rozkaz zwiększenia liczby lotów i zintensyfikowania działań wojennych. To prowadzi do buntu. Yossarian wynajduje lukę prawną, która pozwala mu się wymigać od służby. Ciągle wymyśla nowe choroby, które rzekomo uniemożliwiają mu działanie. Tytułowy paragraf uniemożliwiał żołnierzom rezygnację ze służby z powodu chorób psychicznych. Jednocześnie żołnierz, który deklarował chęć zakończenia służby z powodu własnej ułomności na dobrą sprawę udowadniał, że w rzeczywistości jest zdrowy. Przez to Yossarian nie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie z wojska. „Paragraf 22” zaliczany jest do najważniejszych książek pacyfistycznych w historii literatury.

Heller napisał zaledwie pięć powieści i kilka opowiadań. W 1974 roku ukazała się jego druga książka – „Coś się stało”. Cztery lata później swoją premierę miała trzecia powieść Hellera pt. „Gold jak złoto”. Tym razem to historia wykładowcy, który nie znosi nauczania. Bruce Gold pisze książki, których nikt nie czyta. Posiada żonę, która go nudzi, ma seksowną narzeczoną, która na dodatek jest córką milionera, ale jednocześnie kocha się w nauczycielce swojej córki. Wkrótce Bruce Gold ma otrzymać propozycję współpracy od samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. I choć bohater chce zmieniać świat i, jak Henry Kissinger, wpływać na rzeczywistość, to jednocześnie nienawidzi władzy i polityków.

W 1984 roku ukazała się powieść „Bóg wie”, w której Heller wykorzystał eksperyment literacki. Narratorem tej przezabawnej powieści jest biblijny władca Izraela, król Dawid, następca Saula, pogromca Goliata, twórca potęgi państwa żydowskiej na przełomie X i XI wieku p.n.e. W 1988 roku swoją premierę miała książka „Namaluj to”. W 1994 roku Heller wrócił do swojej najbardziej znanej opowieści. Wówczas ukazał się „Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis”. To kontynuacja kultowej książki, która przyniosła Hellerowi międzynarodową sławę. Tym razem fabuła rozgrywa się w Nowym Jorku. W metropolii panują narkomani, żebracy i prostytutki. Znany z „Paragrafu 22” Yossarian trafia do szpitala, gdzie udaje chorobę, by móc flirtować i podrywać pielęgniarki. Przed budynkiem szpitala czekają jednak na niego tajniacy. Bohater nie wie, kto ich wynajął. Czy była to jego trzecia żona? A może szef? Może to tylko urojenia Yossariana? Jednocześnie ma dojść do finalizacji sprzedaż bombowca nowej generacji, który wyróżnia się tym, że podobno go nie widać.

W 2000 roku, rok po śmierci Hellera, swoją premierę miała książka „Portret artysty”. Bohaterem powieści jest alter ego pisarza – wybitny starzejący się pisarz, a zarazem niepoprawny kobieciarz Eugene Pota. Eugene chce zakończyć z przytupem swoją działalność artystyczną arcydziełem, „wielkim oryginalnym utworem, wielkim, nawet gdyby okazał się bardzo mały". W 2003 roku, cztery lata po śmierci pisarza, ukazała się jego ostatnia książka – „Paragraf 23”. To zbiór opowiadań, które Heller pisał w latach 40., 45. i 60. XX wieku. Niektóre z nich były wcześniej publikowane, niektóre ujrzały światło dzienne po raz pierwszy.

Ponadto Joseph Heller napisał dwie książki autobiograficzne – „Nie ma się z czego śmiać” i „Teraz i wtedy: od Coney Island do „Paragrafu 22””.W pierwszej z nich opisał swoje doświadczenia ze zmaganiem się z chorobą. Joseph Heller cierpiał na zespół Guillaina-Barrégo.

Książki Josepha Hellera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Josepha Hellera we wszystkich formatach ( ebook , audiobook , papierowa).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.