Wirtualne Targi Książki

Julia Fiedorczuk Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Pod słońcem, Książka | Julia Fiedorczuk

  Skomplikowane ludzkie losy, a w tle – powojenna Polska Nikt dotychczas nie opowiadał w ten sposób o naszej najnowszej historii! Nowa powieść autorki nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike” Ludzie zanurzeni w pamięci i historii. Historia zanurzona w zmieniającym się według odwiecznych prawideł świecie przyrody. Proza pulsująca w tym samym zniewalającym rytmie. Nowa powieść Julii Fiedorczuk – nominowanej m.in. do „Nike” za Nieważkość – to poruszająca saga o ludziach, któr...

  Promocja
  okładka Inne możliwości o poezji, ekologii i polityce. Rozmowy z amerykańskimi poetami, Książka | Julia Fiedorczuk

  Niniejsza książka zawiera zapisy sześciu rozmów z poetami amerykańskimi przeprowadzonych w latach 2013–2017 osobiście lub korespondencyjnie. Sześcioro moich rozmówców to poeci należący do różnych pokoleń (najstarszy, W. S. Merwin, urodził się w 1927 roku, najmłodsza, Camille T. Dungy – w roku 1972). Wywodzą się oni z różnych tradycji poetyckich. Ukształtowały ich różne doświadczenia, różne geografie, różne wybory estetyczne. Mają jednak pewną cechę wspólną: poza oczywistym fa...

  Promocja
  okładka Cyborg w ogrodzie Wprowadzenie do ekokrytyki, Książka | Julia Fiedorczuk

  Nie sposób przecenić znaczenia książki Julii Fiedorczuk dla rozwoju w Polsce badań ekokrytycznych. Cyborg w ogrodzie to rzetelne i pogłębione wprowadzenie do ekokrytyki, jej ideologicznych źródeł, angloamerykańskiej historii, podstawowych założeń, terminologii, a także polemik, którymi obrosła, i ideologicznych mutacji, którym podlegała na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, skojarzona z badaniami feministycznymi, postkolonialnymi i „qeerowymi”. Książka oferuje zarazem il...

  Promocja
  okładka Psalmy (2014-2017), Książka | Julia Fiedorczuk

  „Psalmy” upominają się o wykluczonych ludzi, ale też o rośliny, zwierzęta i krajobrazy. Wykonują pracę żałoby dla tych, którzy zginęli w ostatnich wydarzeniach pełzającej globalnej wojny, ale też dla bezpowrotnie straconych gatunków i ekosystemów. Podobnie jak Psalmy Dawida, są to wiersze pisane czasem z dna otchłani, w sytuacji, która niejednokrotnie wydaje się beznadziejna, a mimo to są to wiersze celebrujące życie we wszystkich jego przejawach i pełne wdzięczności.

  Promocja
  okładka Złożoność nie jest zbrodnią: szkice o amerykańskiej poezji modernistycznej i postmodernistycznej, Książka | Julia Fiedorczuk

  W prezentowanym tomie autorka przybliża awangardową twórczość amerykańskich modernistów i postmodernistów polskim czytelnikom. Ponadto gruntownej refleksji poddaje zjawisko innowacji, analizując niektóre trendy w najnowszej poezji, na przykład flarf (poezję pisaną z pomocą wyszukiwarki Google). Podstawowa kwestia, którą Julia Fiedorczuk rozpatruje, dotyczy tego, czy pojęcie awangardy ma jeszcze jakikolwiek sens w kontekście współczesnej poezji amerykańskiej. Bohaterowie tekst...

  Promocja
  okładka Bliskie kraje, Książka | Julia Fiedorczuk

  Pewna kobieta zakłada nielegalny ogród na ostatnim piętrze warszawskiego bloku. Pewien mężczyzna składa 1156 żurawi origami i niechcący ratuje komuś życie. Pewna dziewczynka martwi się, że wyrażając egoistyczne życzenie, popełniła grzech przeciwko grawitacji. Punkowa poetka zostaje gwiazdą serialu telewizyjnego, a sekretarka zmarłego pisarza wchłania jego tożsamość jak rozgwiazda ciało swojej ofiary. Pamięć odsłania warstwy krajobrazów, do których nie da się już wrócić, cho...

  Promocja
  okładka Nieważkość, Książka | Julia Fiedorczuk

  Bolesna, zmysłowa, pełna tajemnic i mrocznego erotyzmu opowieść o poszukiwaniu duchowej wolności. Jeden majowy dzień w życiu trzech z pozoru bardzo różnych kobiet. Zuzanna, dobrze sytuowana Warszawianka pracuje w agencji reklamowej; ekscentryczny szef wysyła ją z misją służbową do Aten. Helena, matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku konferencyjnym Atena wykonując, dzień po dniu, te same syzyfowe prace. Ewa, bezdomna mistyczka, dryfuje po ulicach miasta w poszukiwaniu alkoholu...

Julia Fiedorczuk Książki

Julia Fiedorczuk urodziła się w 1975 roku. To polska pisarka, tłumaczka, eseistka, wykładowczyni akademicka, krytyczka literacka. Fiedorczuk intensywnie angażuje się w popularyzację „ekopoetyki”. Jest autorką sześciu powieści („Poranek Marii i inne opowiadania”, „Biała Ofelia”, „Nieważkość”, „Bliskie kraje”, „Każdy śnił swój sen”, „Pod słońcem”), sześciu zbiorów poezji („Listopad nad Narwią”, „Bio”, „Planeta rzeczy zagubionych”, „Tlen”, „tuż-tuż” oraz „Psalmy”) i czterech książek z pogranicza eseistyki i pracy naukowej. Wraz z Filipem Springerem założyła Szkołę Ekopoetyki działającą przy Instytucie Reportażu. W 2018 roku otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Psalmy”.

Julia Fiedorczuk - prekursorka ekopoetyki

W 1998 roku Julia Fiedorczuk obroniła tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. W 2003 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, a w 2016 roku habilitację. Swoją pracę habilitacyjną poświęciła ekopoetyce. W rozprawie szukała relacji między człowiekiem a środowiskiem naturalnym. Obecnie pracuje jako adiunktka w Zakładzie Literatury Amerykańskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się zgłębianiem teorii literatury, dwudziestowiecznej poezji amerykańskiej i ekokrytyki.

Nie istnieje oficjalna definicja ekopoetyki. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony Szkoły Ekopoetyki, „(...) jej celem jest wyrobienie w słuchaczkach i słuchaczach ekokrytycznej refleksji – zmiana sposobu myślenia, skierowanie uwagi na relacje pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą”. Za pomocą środków wyrazu, jakimi mogą być wiersze i proza, autorka stara się przekazać swoim czytelnikom wartości związane z ochroną środowiska, walką z emisją dwutlenku węgla, szacunkiem do zwierząt. Rzecz jasna, poglądy Julii Fiedorczuk znajdują ujście nie tylko w trakcie wykładów i spotkań Szkoły Ekopoetyki, ale również w jej wierszach.

Debiut literacki

Powieściowo Julia Fiedorczuk debiutowała w 2010 roku. Wówczas ukazał się jej zbiór „Poranek Marii i inne opowiadania”. Rok później swoją premierę miała książka „Biała Ofelia”. Obie ukazały się nakładem Biura Literackiego, w którym Fiedorczuk od wielu lat publikuje swoje tomy poezji. W 2016 roku autorka otrzymała swoją pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike, za „Nieważkość” wydaną przez Wydawnictwo Marginesy. To pełna tajemnic, erotyzmu i zmysłowości opowieść o poszukiwaniu wolności duchowej. Rok później swoją premierę miała czwarta książka prozatorska Fiedorczuk pt. „Bliskie kraje”. To zbiór 22 opowiadań o inności, obcości i niezwykłych spotkaniach. To książka o wierze w siłę literatury w brutalnym świecie zdewastowanym przez wojny i kryzys ekologiczno-klimatyczny. W 2019 roku Fundacja Nowoczesna Polska, która jest odpowiedzialna za portal Wolne Lektury, opublikowała książkę Fiedorczuk pt. „Każdy śnił swój sen”.

Najnowszą powieścią Julii Fiedorczuk jest „Pod słońcem”, publikacja która ukazała się w 2020 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Fabuła powieści rozgrywa się powojennej Polsce. W centrum powieści znajdują się Misza i Miłka, małżeństwo, które ma za sobą niełatwe życie. Dzięki ich wspomnieniom czytelnik podróżuje w czasie do okresu przedwojennego i strasznych chwil II wojny światowej. Miejsce akcji rozciąga się od Warszawy, przez Białystok aż po Ural. Dzięki kolejnym szufladkom, które otwierają się w pamięci bohaterów, ożywają postacie z przeszłości – rodzice Miszy, Zofia, Franciszek, Marianna Zającowa, Jewdokia Ziemakowa i Jurek Bułka. U Fiedorczuk nie mogło również zabraknąć motywu ekologicznego – pisarka kreśli portrety postaci, których życie naturalnie związane jest z przyrodą.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoją twórczość, zarówno poetycką, naukową, jak i prozatorską, Julia Fiedorczuk była wielokrotnie wyróżniana i nominowana do różnego rodzaju nagród kulturalnych. Za swój poetycki debiut – „Listopad nad Narwią”, otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pięć lat później otrzymała austriacką nagrodą Huberta Burdy za wiersze, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Manuskripte”. Za powieść „Nieważkość” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2018 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród poetyckich w Polsce – Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom „Psalmy”. Za ten sam tom otrzymała nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku. W 2020 została nominowana do Nagrody im. Juliana Tuwima.

Książki Julii Fiedorczuk na Woblinku

Książka „Pod słońcem” dostępna jest w formie ebooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink. Ponadto „Inne możliwości”, „Bliskie kraje” i „Nieważkość” znajdziecie w formie papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.