Julian Barnes Książki

Julian Barnes urodził się 1946 roku. To angielski pisarz, autor opowiadań i eseista. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. W 2011 roku Barnes otrzymał Nagrodę Bookera za powieść „Poczucie kresu”. Barnes jest jednym z najważniejszych brytyjskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku. W swoich książkach często łączy wątki fikcyjne z historycznymi, pisze w niepowtarzalnym stylu, pełnym erudycji i dużej dawki inteligentnego poczucia humoru.

Barnes jest absolwentem Magdalen College w Oksfordzie. Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował jako leksykograf, był jednym z twórców Oxford English Dictionary. Później zajął się pisaniem tekstów publicystycznych i krytyką literacką. Publikował m.in. w „New Statesman” i „New Review”. W pierwszej połowie lat 80. XX wieku występował w telewizji jako krytyk literacki. Julian Barnes jest również autorem kilku kryminałów, które wydał pod pseudonimem Dan Kavanagh.

Kariera literacka Juliana Barnesa

Większość powieści Barnesa została przetłumaczona na język polski. Pierwsza książka brytyjskiego pisarza – „Metroland” ukazała się w 1981 roku. Za swój debiut Barnes otrzymał Somerset Maugham Award. „Metroland” to opowieść o Christopherze, nieśmiałym młodym mężczyźnie z przedmieść Londynu, który w trakcie studiów odbywa podróż do stolicy Francji. Książka składa się z trzech części. W pierwszej autor przedstawia życie bohatera. W drugiej Barnes opisał czas odskoczni od szarego życia na przedmieściach Londynu. Christopher w pełni korzysta z rozrywek Paryża. Chodzi do teatrów, przeżywa pierwsze miłosne uniesienia, odkrywa wielki świat. W ostatniej bohater wraca w swoje rodzinne strony i do swojego „normalnego” życia. Dwa lata po premierze „Metroland” ukazała się druga powieść Barnesa pt. „Before She Met Me”. Podobnie jak debiutancki „Metroland” nie została przetłumaczona na język polski.

Papuga Flauberta

W 1984 roku swoją premierę miała „Papuga Flauberta”. To książka bardzo trudna do gatunkowego zakwalifikowania. W „Papudze Flauberta” jest dużo powieści, eseju, przewodnika. Narratorem książki jest fikcyjny biograf Flauberta, lekarz Geoffrey Braithwaite. Mężczyzna próbuje zgłębić życie swojego ukochanego pisarza przez pryzmat jego relacji z ludźmi, zwierzętami i czasami, w którym przyszło mu żyć. Braithwaite trafia jednak na przeszkodę – choćby nie wiadomo, jak się starał, każda próba odwzorowania przeszłości będzie wiązała się ze swego rodzaju wyobrażeniem. Tym samym biograf zawsze będzie mijał się z prawdą.

Kolejne książki Barnesa to „Pod słońce”, „Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach”, „Pomówmy szczerze”, „Jeżozwierz”, „Po drugiej stronie La Manche”. W 1998 roku swoją premierę miała książka „Anglia, Anglia”.

W 2004 roku ukazał się zbiór opowiadań Barnesa pt. „Cytrynowy stolik”. W książce znalazły się bardzo różne teksty, dzięki czemu czytelnik może poznać Barnesa w wielu odmiennych odsłonach. Wszystkie opowiadania łączy zaś niecodzienna erudycja i znakomity styl brytyjskiego pisarza.

Rok później swoją premierę miał zbiór esejów pt. „Coś do oclenia”. W tych tekstach Barnes daje upust swojej fascynacji Francją. Jego związek z tym krajem nie jest przypadkowy. Rodzice Juliana byli nauczycielami francuskiego i wielokrotnie zabierali syna w podróże po kraju. Barnes pisze tu o klasykach literatury francuskiej, o sztuce, filmach, francuskiej kuchni oraz o Tour de France. „Coś do oclenia” to pełna humoru i niecodziennej erudycji opowieść Brytyjczyka o Francji.

W 2003 roku na księgarniane półki trafił zbiór esejów kulinarnych Barnesa pt. „Pedant w kuchni”. To efekt kolejnej fascynacji pisarza – kuchni. Barnes serwuje swoim czytelnikom niezwykle zabawny i napisany z pedantyczną precyzją zbiór esejów o kuchni i jej relacjach z literaturą.

Arthur i George

Powieść „Arthur i George” przyniosła Barnesowi nominację do Nagrody Bookera. To wyjątkowa powieść Barnesa, w której brytyjski pisarz łączy literaturę faktu i biograficzną z wątkami kryminalnymi. Tytułowymi bohaterami są Arthur Conan Doyle, literacki ojciec Sherlocka Holmesa i George Edalji, nieśmiały syn pastora hinduskiego pochodzenia. George popada w poważne tarapaty. Tajemnicze wydarzenia, które rozegrają się na Great Wyrley w zagadkowy sposób połączą losy obu mężczyzn.

W 2008 roku ukazał się zbiór wspomnień pisarza pt. „Nie ma się czego bać”. Jedna z najważniejszych powieści Barnesa – „Poczucie kresu” ukazała się w 2011 roku. Julian Barnes otrzymał za tę powieść Nagrodę Bookera. Głównym bohaterem książki jest emeryt Anthony Webster, który wspomina swoją młodość, okres lat 60. XX wieku. Jednym z jego najbliższych przyjaciół był wtedy Adrian Finn. Niestety ich drogi się rozeszły – poróżniła ich kłótnia o pewną kobietę. Po latach Anthony otrzymuje zaskakujący spadek. Starając się dowiedzieć, co motywowało ofiarodawcę, zaczyna odkrywać sekrety, które całkowicie odmienią jego życie i zburzą dobre samopoczucie.

W tym samym roku, co „Poczucie kresu” ukazał się kolejny zbiór opowiadań Barnesa pt. „Puls”. W 2013 roku ukazała się książka „Wymiary życia” czyli wyjątkowy tryptyk, w którym Barnes znów zgrabnie łączy literacką fikcję z literaturą faktu i własnymi wspomnieniami. Bohaterami książki są pionier baloniarstwa i fotograf Nadar, pułkownik Fred Burnaby, niesamowita Sarah Bernhardt i na koniec sam Julian Barnes. Pod przykryciem obyczajowej fabuły kryje się opowieść o poczuciu straty najbliższej osoby.

Trzy najnowsze książki Juliana Barnesa to „Zgiełk czasu” z 2016 roku, „Jedyna historia” z 2018 i „Człowiek w czerwonym płaszczu” z 2020 roku.

Książki Juliana Barnesa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Juliana Barnesa w formie papierowej i audiobooka. Dostępne są tytuły „Pomówmy szczerze”, „Coś do oclenia”, „Cytrynowy stolik”, „Poczucie kresu”, „Zgiełk czasu”, „Pedant w kuchni”, „Mężczyzna w czerwonym płaszczu” oraz „Arthur i George”.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Mężczyzna w czerwonym płaszczu, Książka | Julian Barnes

  „Moglibyśmy zacząć od pocisku i pistoletu, z którego został wystrzelony. To zwykle działa: solidna zasada teatru mówi, że jeśli pokażesz pistolet w pierwszym akcie, w ostatnim z pewnością padnie z niego strzał. Lecz jaki pistolet i jaki pocisk? W tamtych czasach było ich tak wiele.” „Lub też możemy zacząć, prozaicznie, od płaszcza. Czy nieuczciwym jest zaczynać od płaszcza, a nie od człowieka, który w nim jest? Lecz płaszcz, a raczej jego przedstawienie, to obraz tego, jak dz...

  Promocja
  okładka Arthur & George, Książka | Julian Barnes

  Wyjątkowa, oparta na faktach opowieść o winie i niewinności, o popełnionej zbrodni i śledztwie, które może uratować życie. Arthur i George dojrzewają w dwóch różnych światach Anglii końca XIX wieku. Arthur Conan Doyle – lekarz, pisarz, twórca postaci Sherlocka Holmesa – wiedzie szczęśliwe życie, zdobywa uznanie i sławę. George Edalji – skromny, nieśmiały syn pastora hinduskiego pochodzenia z małej wioski w hrabstwie Staffordshire – zostaje prawnikiem. Ma jednak poważne kłopot...

  Promocja
  okładka Papuga Flauberta, Książka | Julian Barnes

  Przewrotna powieść, esej i przewodnik po meandrach ludzkiej, niedostępnej innym, duszy. Słynna biografia słynnego autora. Narratorem tej oryginalnej książki jest fikcyjny biograf Flauberta, Geoffrey Braithwaite, z zawodu lekarz. Próbuje poznać swego idola przez pryzmat jego stosunku do ludzi, zwierząt, czasów, w których żył. Ale w swoistym śledztwie natyka się na trudność nie do pokonania: co faktycznie możemy wiedzieć o drugim człowieku? W jaki sposób nasz umysł obejmuje p...

  Promocja
  okładka Pomówmy szczerze, Książka | Julian Barnes

  Na pozór banalny trójkąt miłosny - on, ona i ten trzeci. Ludziom zdarza się przecież odkochać, nawet w miesiąc po ślubie, a rozwody są na porządku dziennym. Jednak z relacji trojga zainteresowanych, którzy przedstawiają całą historię każde z własnego punktu widzenia, przebija, prócz prawdziwego cierpienia i śmiechu przez łzy, odrobina obłędu i niezwykły komizm. Opowieść o losach trojga…

  Promocja
  okładka Wymiary życia, Książka | Julian Barnes

  Julian Barnes, który za ostatnią powieść, "Poczucie kresu" (2011), otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera, w wyważonych i oszczędnych słowach potrafi zmierzyć się z najburzliwszymi emocjami. "Wymiary życia" to kunsztowny tryptyk, w którym historia łączy się z fikcją literacką i wspomnieniem. Bohaterami są tu: pionier baloniarstwa i fotografii Nadar, miłośnik przygód pułkownik Fred Burnaby i "Boska" Sarah Bernhardt, a wreszcie - i przede wszystkim - sam autor. Choć na początku n...

  Promocja
  okładka Coś do oclenia, Książka | Julian Barnes

  "Wydaje się, że Julian Barnes zrobił dla brytyjsko-francuskich stosunków więcej niż ktokolwiek od czasów Edwarda VII" - Daily Telegraph "Ktoś, kto pisze tak dobrze o literaturze francuskiej, o Flaubercie i o Francji, naprawdę zasługuje na Legię Honorową" - Bernard Pivot, Apostrophes "Francuzi wprost czczą Juliana Barnesa, a my, niewystarczająco jak sądzę, tylko go podziwiamy" - Joanna Trollope Długi i pełen namiętności związek Juliana Barnesa z Francją zaczął się ponad czt...

  Promocja
  okładka Cytrynowy stolik, Książka | Julian Barnes

  Subtelne, mądre i pięknie napisane opowiadania o wieku dojrzałym. Bohaterowie opowiadań Juliana Barnesa starzeją się - niektórzy z goryczą, inni z rezygnacją, jeszcze inni stawiają gniewny opór. Realia ich życia są różne, od dziewiętnastowiecznej Szwecji i Rosji do współczesnego"fryzjera" na londyńskim przedmieściu, gdzie bohater podczas kolejnych wizyt rozmyśla nad swoim życiem. Postacie Barnesa wiedzą, że ich czas dobiega końca, i tym silniejsze stają się ich namiętności i...

  Promocja
  okładka Jedyna historia, Książka | Julian Barnes

  Historia miłosna przepełniona czystym pięknem, głębokim smutkiem i głęboką prawdą. „Większość z nas ma tylko jedną jedyną historię do opowiedzenia. Nie chodzi mi o to, że w naszym życiu dzieje się tylko jedno coś: są niezliczone wydarzenia, które przekształcamy w niezliczone historie. Ale naprawdę liczy się tylko jedna historia, którą warto opowiedzieć. Ta jest moja.” Lata sześćdziesiąte, przedmieścia południowego Londynu. Paul wraca z uniwersytetu w wieku dziewiętnastu lat...

  Promocja
  okładka Pedant w kuchni, Książka | Julian Barnes

  Ambicja pedanta jest prosta. Chce gotować smaczne, pożywne potrawy, nie chce zatruć przyjaciół i zamierza wzbogacać, powoli i z przyjemnością, swój kulinarny repertuar. Jest surowym krytykiem dla siebie i innych, wie, że nigdy nie będzie wymyślać własnych przepisów (choć może, w przypływie entuzjazmu, zmienić ulubione składniki), przeciwnie, woli śledzić receptury innych. To właśnie w analizowaniu ich przepisów przejawia się jego pedanteria. Jak drobna, dokładnie, powinna być...

  Promocja
  okładka Poczucie kresu, Książka | Julian Barnes

  SĄ W NASZYM ŻYCIU TAJEMNICE, KTÓRYCH LEPIEJ NIE ZNAĆ
  CZY SAMOBÓJSTWO JEST NAJWYŻSZYM WYRAZEM WOLNEJ WOLI CZŁOWIEKA?
  PRZYJAŹŃ, MIŁOŚĆ I... WYRZUTY SUMIENIA
  PODRÓŻ W CZASIE DO ZASKAKUJĄCEGO CELU.

  Mniej więcej 60-letni Anthony Webster wraca myślami do lat swojej młodości. Jednym z jego przyjaciół był wówczas Adrian Finn, inteligentny chłopak o dość filozoficznym podejściu do życia

  Promocja
  okładka Zgiełk czasu, Książka | Julian Barnes

  Zgiełk czasu to fikcyjna (auto)biografia Dymitra Szostakowicza, poruszająca wyobraźnię opowieść o życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora w realiach stalinowskiej Rosji. Napisana w trzeciej osobie, acz stanowiąca w istocie monolog wewnętrzny, powieść ta tworzy intymny portret jednostki utkany z pojedynczych scen, wspomnień i przemyśleń; portret, który zarazem, wychodząc daleko poza swoje ramy, przedstawia wyrazisty wstrząsający obraz okrutnych czasów, w jakich przyszło...

  Promocja
  okładka Coś do oclenia, Książka | Julian Barnes

  Długi i pełen namiętności związek Juliana Barnesa z Francją zaczął się ponad czterdzieści lat temu. Jeden z największych współczesnych brytyjskich prozaików i eseistów najpierw był sceptycznym obserwatorem podczas rodzinnych wypraw samochodowych do Francji, potem nauczycielem w szkole w Bretanii, a w końcu studentem języków i literatury, który przemierzył wzdłuż i wszerz Francję, doskonale poznając jej kulturę. Zebrane w tomie „Coś do oclenia” eseje, pisane w ciągu ponad dwud...

  Promocja
  okładka Cytrynowy stolik, Książka | Julian Barnes

  Zbiór opowiadań autora słynnego „Poczucia kresu”, laureata Nagrody Bookera, to proza tyleż wyrafinowana, elegancka i zaskakująca, co łatwa w odbiorze. Barnes zmienia formy, żongluje humorem i liryzmem, przenosi nas do dziewiętnastowiecznej Szwecji, by opisać niespełniony romans, a za chwilę zaprasza do współczesnej kawiarni amerykańskiej, na śniadanie dwóch plotkujących wdów... I zawsze stawia frapujące pytania. Czym jest życie, inaczej odbierane za młodu, inaczej w starości?...

  Promocja
  okładka Wymiary życia, Książka | Julian Barnes

  HOŁD ZŁOŻONY MIŁOŚCI I WNIKLIWA ANALIZA SMUTKU Na Wymiary życia składają się trzy odrębne, pozornie niezwiązane ze sobą, a równocześnie splecione wątki, w których Barnes próbuje uporać się ze stratą ukochanej żony. W pisarstwie Barnesa widać aforystyczną prostotę, spokój i głębię… Wymiary życia są książką dojmująco smutną, ale też znakomitą: to pean na cześć miłości, i na temat miłości, zaskakująco pełen życia. "HERALD" To książka przejmująca tym bardziej, że Barnes nie roztk...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.