Katarzyna Ryrych Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Koniec świata nr.13, Książka | Katarzyna Ryrych

    Dwunastoletnia Sabina żałuje, że nie mieszka w bloku jak wszyscy, a jej tata nie jest elektrykiem. Jednak kamienica na Końcu świata numer 13 to jej dom. Jak się okazuje – absolutnie wyjątkowy! To pachnąca sztuką i cyganerią przyjazna przystań dla znajomych artystów, to dźwięki tanga, to kolorowe ptaki cudaki. Sabina powoli zaczyna dostrzegać, że artystyczna rodzina to najpiękniejsze, co mogło się jej przytrafić w życiu. Podobnie jak pierwsza wakacyjna praca i nowy przyjaciel...

    Promocja
    okładka Kot Philo i złota Bastet, Książka | Katarzyna Ryrych

    Philo, kot filozof, wplątuje się przypadkiem w historię mającą początek w Egipcie, związaną z mityczną opiekunką kotów – boginią Bastet. W poszukiwaniu posążka egipskiej bogini towarzyszą mu dorastający Smarkacz, powabna Alex i Tetryk, który niedawno zamieszkał z Philo w domu Dziadka. Paczka kocich przyjaciół tropi podstępne Ciotki, zmagając się w międzyczasie z uroczymi, ale jakże nieprzewidywalnymi kociętami.

    Promocja
    okładka Będę jak Patron Wersja polsko-ukraińska, Książka | Katarzyna Ryrych

    Katarzyna Ryrych podjęła się niełatwego tematu wojny w Ukrainie, ale nie jest to zwyczajna opowieść, to historia opowiedziana z perspektywy psa. Ludzie, z którymi mieszkał mały terier doświadczyli dramatu wojny, ojciec wstąpił do wojska, a reszta domowników uciekała w popłochu, poszukując bezpiecznego schronienia. Na miejscu pozostał jedynie kot Mykita, który nie dał się złapać i wywieźć oraz Mikrus, który wypadł z ruszającego samochodu. Odtąd tych dwoje musi sobie radzić sa...

    Promocja
    okładka Tuba i Patefon Detektywi na wakacjach, Książka | Katarzyna Ryrych

    Tuba i Patefon to dwójka przyjaciół, chodzą do jednej klasy i mieszkają w tej samej kamienicy. Są fanami Sherlocka Holmesa i maja bzika na punkcie tajnych detektywów. Wszędzie szukają tajemnic i zagadek do rozwiązania, dedukują, szukają śladów i… zawracają głowę policjantowi dzielnicowemu. Zazwyczaj bowiem rozwiązanie kryminalnej zagadki okazuje się banalnie proste. Ba! Kryminalna zagadka okazuje się zwyczajnym zbiegiem okoliczności, nieporozumieniem, przypadkiem… Aż przychod...

Katarzyna Ryrych Książki

Katarzyna Ryrych urodziła się w 1959 roku. To polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Jest autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Ryrych debiutowała jako poetka. Jej pierwszy tomik wierszy pt. „Zapiski pewnej hipiski” ukazały się w 1981 roku. Jej kolejne wiersze zostały zebrane w tomiku „Piosenki szalonej” oraz zbiorze twórczości hippisowskiej pt „Życie w drodze”.

Publikowała swoje wiersze również w zbiorach Związku Literatów Polskich. W swojej karierze pisała również wiersze z podróży. Wśród nich warto wymienić utwory napisane pod wpływem podróży na Bałkany, które ukazały się w piśmie „Krasnogruda” wydawanym przez Fundację Pogranicze.

Książki dla dzieci w dorobku Katarzyny Ryrych

Większość dorobku literackiego Katarzyny Ryrych stanowią natomiast książki dziecięce. Otrzymała za nie wiele prestiżowych nominacji, nagród i wyróżnień.

Ryrych była nominowana m.in. do „Książki roku” polskiej sekcji IBBY za „Siedem sowich piór”. Przedstawiony w książeczce Wojtek ma skłonność do siniaków. Nazywają go Maślakiem, a chłopak na razie mieszka w szpitalu. Na miejscu ma kolegów, z którymi się rozumie, jednak na większość zadawanych przez niego pytań, nie potrafią odpowiedzieć. Wieczorami chłopak wymyka się ze szpitalnej sali i wraz z dziadkiem odbywają dalekie podróże, podczas których chłopak wiele się dowiaduje. Ponadto Wojtek przyjaźni się z wolontariuszami, doktorem Bartkiem, znajomym stróżem z parku oraz jego wnuczką. Ci ludzie sprawiają, że Wojtek czuje się lepiej i nie traci nadziei na uzdrowienie. „Siedem sowich piór” to opowieść dla starszych dzieci, która może być znakomitym pretekstem do rozmowy na trudne, często bolesne i smutne tematy. Jednocześnie to opowieść pełna pozytywnych emocji i nadziei na lepsze dni.

W 2011 roku otrzymała pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren za „Wyspę mojej siostry”. Główną bohaterką książki jest Pippi, która żyje na samotnej wyspie, ale jakby w innym świecie... Na ląd wprowadza nas młodsza siostra Pippi – Marysia. Dzięki jej wrażliwości czytelnicy mogą odkryć i poznać tajemnice problemów niepełnosprawności siostry. Autorka uświadamia młodych czytelników, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem bardzo się różnimy, to każdy ma prawo do normalnego i godnego życia oraz szacunku.

Drugi raz w tym konkursie wyróżniono książkę „Łopianowe pole. Tym razem bohaterowie książki, dzieci ze zwykłego podwórka, są świadkami niesamowitych, niecodziennych wydarzeń. Jedna osoba zmienia się w żabę, w skarpetkach pojawiają się czarne dziury, a tajemniczy mężczyzna przechadza się z burzową chmurą na sznurku. Dzieciaki zaczynają podejrzewać, że za wszystkim stoi starsza pani i jej czarny kot.

W 2015 roku Katarzyn Ryrych otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY za książkę „Król”. To opowieść o chłopcu, który trafia do lokalu zastępczego w odrapanym dwupiętrowym bloku. To konsekwencja nieodpowiedzialnych decyzji biznesowych jego ojca, który doprowadza firmę do bankructwa i traci dom. W przeciwieństwie do matki Patryk szybko dostosowuje się do życia w „Brooklynie”. Chłopak zapomina o niedawnych luksusach i znajomych, którzy zniknęli wraz z pieniędzmi taty. Patryk poznaje Celestyna, bezdomnego, który zostaje jego miejscowym mentorem i przewodnikiem. „Król” to pokrzepiająca i pełna mądrości książka o sile przyjaźni i wartości tego, co ma się w sobie w przeciwieństwie do pieniędzy, które w każdej chwili mogą się skończyć.

Dwa lata później jej książka Katarzyny Ryrych pt. „Koniec świata nr 13” otrzymała nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Bohaterką książki jest dwunastoletnia Sabina, która żałuje, że nie mieszka w bloku jak wszyscy, a jej tata nie jest elektrykiem. Dziewczyna mieszka w kamienicy na Końcu świata numer 13 w absolutnie wyjątkowym domu. W mieszkaniu pachnie sztuką i awangardą. To przystań dla znajomych artystów, dobrej muzyki i kolorowych zwierząt. Sabina powolutku zaczyna sobie uświadamiać, że artystyczna rodzina to najlepsze, co mogło ją w życiu spotkać. Na dodatek dziewczyna zaczyna czuć, że idzie nowe – niektórzy nazywają to dorastaniem, a inni dojrzewaniem.

Książki Katarzyny Ryrych w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Ryrych we wszystkich formatach. Do kupienia są następujące tytuły – „Tylko dla twoich oczu”, „Jasne dni, ciemne dni”, „Skrzydłak”, „Życie motyli”, „Wyżej niż wysoko”, „Koniec świata nr 13”, „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”, „Mała Jerzego”, „Zyg-zyg marchewka”, „Król”, „Pepa w raju”, „Łopianowe pole”, „Bajdy Bajbary”, „Tercet powitalny”, „Siedem sowich piór”, „Hodowla”, „Trzeci etap”, „Bachor”, „Pas startowy”, „Philo. Kot w drodze”, „Wyspa mojej siostry”, „Wdowie wzgórze”, „Zginęła mi sosna”, „Lato na Rodos”, „Złociejewo” i „Denim blue”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.