Kazimierz Moczarski Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Życie tak nas głupio rozłącza… Listy 1946-1956, Książka | Zofia Moczarska, Kazimierz Moczarski

    Byli jednymi z wielu, którym los przyniósł w tamtej epoce doświadczenie fałszywych oskarżeń, okrutnego fizycznie i psychicznie śledztwa, a potem wieloletnią niezasłużoną karę. Stalinowskie więzienie bez wyjątku oznaczało brutalne odarcie z wszelkiej intymności, rujnowało zdrowie psychiczne i fizyczne. Ratunkiem mogła być bliskość drugiej osoby, wspierającej, współodczuwającej i współczującej. Listy Zofii i Kazimierza Moczarskich są takim właśnie obustronnym świadectwem bezwa...

    Promocja
    okładka Rozmowy z katem, Książka | Kazimierz Moczarski

    Polski bohater więziony miesiącami przez własnych rodaków. Dzień i noc w towarzystwie mordercy, kata warszawskiego getta, generała SS Jürgena Stroopa. „Do widzenia, Herr Moczarski, do zobaczenia niedługo u św. Piotra!” – mówi Stroop na pożegnanie, idąc na egzekucję. Czy można sobie wyobrazić podobną sytuację? Taki sam wyrok, wyrok śmierci, wydany na bezlitosnego nazistę i bohatera Armii Krajowej przez Polskę Ludową? Chociaż oprawcy w więzieniu mokotowskim mają wyjątkową ...

    Promocja
    okładka Rozmowy z katem, Książka | Kazimierz Moczarski

    Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret „osobowości totalitarnej”, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późn...

    Promocja
    okładka Rozmowy z katem, Książka | Kazimierz Moczarski

    Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret „osobowości totalitarnej”, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późn...

Kazimierz Moczarski Książki

Kazimierz Moczarski był dziennikarzem, pisarzem, z wykształcenia prawnikiem, żołnierzem Armii Krajowej oraz szefem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W świecie literatury znany jest przede wszystkim jako autor książki “Rozmowy z katem”, która jest relacją z okresu dzielenia jednej celi z generałem SS Jürgenem Stroopem.

Życiorys Kazimierza Moczarskiego

Kazimierz Moczarski urodził się w 21 lipca 1907 roku w Warszawie. W 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra. W 1933 roku rozpoczął naukę w Institut des Hautes Études Internationales (Instytut Wyższych Studiów Międzynarodowych) na Uniwersytecie w Paryżu. Powrócił do Warszawy dwa lata później i został zatrudniony w Wydziale Ochrony Pracy Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Od stycznia 1940 roku należał do Armii Krajowej. W sierpniu 1942 roku rozpoczął pracę w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy (BIP) Komendy Głównej AK pod pseudonimem „Rafał”. Bezpośrednio uczestniczył w walkach podczas Powstania Warszawskiego, jak również kierował stacją informacyjno-radiową, a także redagował dziennik AK „Wiadomości Powstańcze”.

Został aresztowany 11 sierpnia 1945 roku i zamknięty w więzieniu mokotowskim, a następnie po torturach skazany na 10 lat za działalność w AK. Proces wznowiono w 1948 roku i wydano wyrok śmierci. Od 2 marca do 11 listopada 1949 roku przebywał w jednej celi z Jürgenem Stroopem, którego namówił na zwierzenia, opublikowane potem jako “Rozmowy z katem”. W 1953 roku Sąd Najwyższy zamienił karę śmierci na dożywocie, Moczarski wyszedł jednak z celi śmierci dopiero 15 stycznia 1955 roku. W kolejnym roku sprawę ponownie rozpatrzono i Moczarski został zwolniony, a ostatecznie uniewinniony. Zmarł po chorobie 27 września 1975 roku.

“Rozmowy z katem”

Powieść z gatunku literatury faktu Kazimierza Moczarskiego oparta jest na jego własnych wspomnieniach okresu spędzonego w jednej celi z Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym między innymi za likwidację getta warszawskiego. Oficer SS został wcześniej skazany przez amerykański sąd na karę śmierci. Prawdopodobnie Moczarski został umieszczony w jednej celi ze Stroopem po to, by złamać psychicznie działacza AK. Jednak niezwykła pamięć Moczarskiego pozwoliła na zapamiętanie wielu szczegółów pobytu, tak iż zaraz po wyjściu z więzienia mógł uzupełnić posiadany już rękopis o wiele drobnych, a przy tym niezwykle ważnych elementów. “Rozmowy z katem” ukazały się pierwotnie w odcinkach w miesięczniku “Odra”, w całości po raz pierwszy wydane zostały w 1977 roku. Pełna wersja bez cenzury została opublikowana dopiero w 1992 roku. Dzieło to zostało przetłumaczone na większość języków europejskich oraz na język japoński.

Te i inne książki świadków historii znajdziesz na Woblink w dowolnym dogodnym dla Ciebie formacie - książki papierowej, ebooka lub audiobooka.

Źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.