Kazimierz Przerwa-Tetmajer Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kazimierz Przerwa-Tetmajer Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Kazimierz Przerwa-Tetmajer urodził się w 1865 roku. To polski poeta, autor powieści, publicysta, dziennikarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Jako publicysta, autor opowiadań i nowel współpracował z takimi pismami, jak „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Warszawski” i „Czas”.

Życiorys Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Przerwa-Tetmajer pochodził z rodziny, która silnie związana była z kulturą. Jego bratem przyrodnim był malarz Włodzimierz Tetmajer, a bratem ciotecznym był inny wybitny poeta i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński. W latach 1884-1886 Kazimierz Przerwa-Tetmajer studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Poeta debiutował w 1886 roku poematem napisanym prozą „Illa”. Pierwszą publikacją była nowela „Rekrut”, która ukazała się w 15 stycznia 1886 roku w „Przeglądzie Literackim i Artystycznym”. W ciągu kilku następnych lat zdobył nagrody literackie za wiersze napisane ku czci Mickiewicza i Kraszewskiego. Duży wpływ na twórczość Przerwy-Tetmajera miały lata mieszkania na Podhalu. Poeta mieszkał w Ludźmierzu, dzięki bliskości gór poznał Podhale – Zakopane, Spisz i Tatry. Wielokrotnie wybierał się na wyprawy w góry. Podczas wycieczek towarzyszył bratu oraz Franciszkowi Henrykowi Nowickiemu, Karolowi Potkańskiemu, Michałowi Kirkorowi, Klimkowi Bachledzie oraz bratu ciotecznemu, Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. W wyniku problemów zdrowotnych Kazimierz Przerwa-Tetmajer musiał zrezygnować ze zdobywania najwyższych szczytów, jednak nie zrezygnował w pełni z gór.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer fascynował się podhalańskim folklorem. Pod wpływem swojej pasji napisał cykl opowieści pt. „Na skalnym Podhalu” oraz epopeję „Legenda Tatr”. „Na skalnym Podhalu” to zbiór dwudziestu opowiadań, gawęd i podań, których fabuła rozgrywa się na tytułowym Podhalu u schyłku XIX wieku. Przerwa-Tetmajer napisał te utwory gwarą. Bohaterami tekstów są przede wszystkim górale – mieszkańcy podhalańskich wsi. Przerwa-Tetmajer porusza tutaj tematy, które nurtowały ówczesne podhalańskie społeczeństwo – kwestia dobra i zła, wiary, życia w sąsiedztwie gór i kultywowania góralskich tradycji.

Legenda Tatr

„Legenda Tatr” to jedna z najsłynniejszych epopei poświęconych Podhalu. W pierwszej części, zatytułowanej „Maryna z Hrubego”, Przerwa-Tetmajer opisuje tragiczne dzieje Aleksandra Kostki-Napierskiego – przywódcy powstania chłopskiego na Podhalu. W drugiej części – „Janosik Nędza Litmanowski” – pisarz przedstawia historyczną postać Janosika, który wedle podań rabował bogatych i dzięki temu pomagał biednym. W obu częściach kluczowe jest tło opowieści – mikroświat podhalańskich wsi i tradycji góralskiej, którą Tetmajer opisywał w niezwykle barwny, zabawny, ale również rzetelny sposób.

W 1896 roku Kazimierz Przerwa-Tetmajer podjął się pracy w Heidelbergu, gdzie był osobistym sekretarzem Adama Krasińskiego. W tym okresie odbył szereg podróży po Włoszech, Szwajcarii, Francji, Niemczech. Choć twórczość Kazimierza Przerwy-Tetmajera współcześnie analizuje się przez pryzmat jego wybitnej poezji i dzieł związanych z Podhalem, to pisarz ma na koncie również wspaniałe powieści. W 1900 roku ukazała się „Otchłań”, romantyczna opowieść o nieszczęśliwym kochanku, w której Przerwa-Tetmajer żongluje stylami. Pisarz stosuje szereg nowatorskich pomysłów stylistycznych, łączy poetycki język z siłą powieściowego polotu. Autor wciąga czytelnika w środek emocjonalnego tornada, przedstawia bohatera – mieszczanina schyłku XIX wieku – rozerwanego emocjonalnie, w którym kumulują się sprzeczności.

Niestety w latach 30. XX wieku zdrowie Kazimierza Przerwy-Tetmajera uległo pogorszeniu. W wyniku powikłań związanych z chorowaniem na kiłę zaczął tracić wzrok, podupadać na zdrowiu oraz umyśle. Pisarz zmarł w 1940 roku. Bezpośrednią przyczyną zgonu był nowotwór przysadki mózgowej oraz niewydolność krążenia. Kazimierz Przerwa-Tetmajer zostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Wydał kilkanaście tomów poezji, dziewięć powieści, kilka dramatów, kilkanaście noweli i opowiadań oraz szkicy.

Książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród dzieł, które można znaleźć w księgarni znajdują się „Poezje”, „W czas wojny”, dramat „Judasz”, „Otchłań”, „Na skalnym Podhalu”, „Płynące fale”, „Legenda Tatr”, oraz „Romans panny Opolskiej z panem Główniakiem”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Czy młodzież czyta książki? Oczywiście, że tak! Nastolatki niezwykle chętnie sięgają po popularne książki młodzieżowe, będące dla nich nie tylko źródłem silnych emocji, ale także wiedzy o świecie, a nawet samych sobie. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą bowiem o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy... samobójstwie.

Co czyta polska młodzież?

Książki i ebooki stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów rozrywki współczesnych nastolatków. Jakie książki najchętniej czyta młodzież? Współcześnie młody czytelnik może wybierać spośród ogromnej ilości przeznaczonych dla niego tytułów. W ostatnich latach segment literatury young adult niesamowicie się rozwinął, oferując wiele ciekawych powieści dla młodzieży. Bohaterowie książek młodzieżowych często przeżywają te same problemy, co ich czytelnicy - nawet jeśli rozgrywają się one w scenerii fantastycznych światów. Problemy dorastających młodych ludzi są bowiem ostatecznie dość uniwersalne.

Do najpopularniejszych autorów książek dla młodzieży z pewnością zaliczyć można Johna Greena, Stephanie Meyer, Keri Smith, Suzanne Collins, Holly Black, J. K. Rowling czy Alice Oseman. Także polska literatura młodzieżowa ma się świetnie - dość wspomnieć o popularności serii “Rodzina Monet” Weroniki Marczak, cyklu “Flaw(less)” Marty Łabędzkiej, trylogii “Moon” Weroniki Schmidt, powieści “Opowiem o tobie gwiazdom” Edyty Prusinowskiej, czy kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. "Opowiem o tobie gwiazdom", tylko na Woblinku, znajdziecie także jako superprodukcję audio!

Najlepsze książki dla nastolatków?

Literatura młodzieżowa to bardzo zróżnicowany gatunek. Znajdziecie tutaj zarówno książki przygodowe, jak i książki obyczajowe, książki edukacyjne, detektywistyczne, fantastykę, thrillery czy romanse. Warto pamiętać przy tym, że najlepsze książki dla młodzieży wcale nie mają narzuconego ograniczenia wiekowego! Chętnie sięgają po nie także starsi czytelnicy, zwłaszcza ci młodzi duchem. Wciągające historie nie znają limitu lat, nie oglądają się na to, jak często czytasz, czemu to robisz i jakie masz zainteresowania. Idealna książka dla młodzieży jest równocześnie wspaniałą lekturą dla każdego! Tak dzieje się chociażby w wypadku książek Johna Greena, po które chętnie sięgają czytelnicy na całym świecie. Jego “Gwiazd naszych wina” podbiła serca zarówno odbiorców powieści, jak i jej ekranizacji, w której główne role zagrali Shailene Woodley i Ansel Elgort. Do dziś pozostaje nie tylko jedną z najgłośniejszych, ale także najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Obyczajowe powieści Greena wyróżnia charakterystyczny styl, a także poruszanie niełatwych tematów związanych z życiem współczesnych młodych ludzi. Amerykaninowi przypisuje się czasem rolę głównego katalizatora w zmianie na rynku powieści dla młodzieży, które stały się bliższe ich czytelnikom i poruszające znane im tematy, także te bardzo trudne. Na Woblink czeka na Was także na przykład książka “Antropocen. Twój i mój świat” Johna Greena - znajdziecie ją tutaj w formacie książki papierowej, audiobooka lub ebooka!

Warto jednak wspomnieć, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe, w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”.

Wśród młodszych czytelników popularne są także powieści fantasy. Listę najlepszych książek młodzieżowych często otwiera któreś dzieło Stephenie Meyer - jej saga “Zmierzch” stała się literackim fenomenem. Historia pozornie skazanej na niepowodzenie miłości ludzkiej dziewczyny Belli i wampira Edwarda szturmem podbiła światowe listy bestsellerów. Bardzo szybko doczekała się także popularnej ekranizacji z Kristen Stewart i Robertem Pattinsonem w rolach głównych. Wszystkie tomy serii “Zmierzch” czekają na Was na Woblink jako ebooki.

Bestsellerowe książki młodzieżowe - Percy Jackson i Bogowie olimpijscy

Możliwość przeniesienia się w inny świat i chwilowego zapomnienia o otaczającej człowieka codzienności to powód, dla którego po książki sięgają nie tylko dorośli, ale także nastolatki. Jedną z popularnych serii książek dla młodzieży jest “Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Ricka Riordana. Choć w założeniu przeznaczony dla młodszych odbiorców, chętnie czytany jest także przez starszych. Tytułowy bohater, dwunastoletni Percy Jackson, dowiaduje się, że olimpijscy bogowie nie tylko żyją w XXI wieku, ale także wciąż zakochują w śmiertelnikach i śmiertelniczkach, oraz mają z nimi dzieci. Jednym z nich jest właśnie Percy - potomek Zeusa. Próbując poznać prawdę o swoim pochodzeniu i naturze otaczającego go świata spotyka inne dzieci bogów, z którymi podróżuje przez Stany Zjednoczone, by rozwikłać kolejne zagadki i przeżyć liczne niesamowite przygody. Serię “Percy Jackson i bogowie olimpijscy” znajdziecie na Woblinku zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

A może młodsi czytelnicy poszukują historii z dreszczykiem? Sięgnijcie po “Dzisiaj już nie zaśniesz” Anici Mrose Rissi, zbiór opowiadań pełen zagadek, niesamowitych przygód, dziwnych lalek i duchów czających się w rogu pokoju. Na Woblink czekają na Was także liczne popularne serie i książki fantastyczne dla młodzieży. Cykl “Dary Anioła” Cassandry Clare, opowiadające o jeźdźcy smoków Eragonie, “Dziedzictwo” Christophera Paoliniego, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling czy “Wojownicy” Erin Hunter. Pod tym ostatnim pseudonimem kryły się początkowo cztery pisarki: Kate Cary, Cherith Baldry, Victoria Holmes oraz Tui Sutherland. W miarę rozwoju ich twórczości i wzrostu popularności, a także pojawiania się kolejnych serii powieści do zespołu dołączały kolejne pisarki - Gillian Philip, Inbali Iserles oraz Klarysa Hutton. Na Woblink znajdziecie także klasyczne tytuły, takie jak “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery (w nowym wydaniu “Anne z Zielonych Szczytów”), „Małą księżniczkę” Frances Hodgson Burnett, kultową międzypokoleniową serię „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz lub cykl “Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, a także popularne polskie serie - “Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki czy “Felix, Net i Nika” Rafała Kosika.

Szukacie idealnych książek dla młodzieży? Nie mogliście lepiej trafić! Woblink to skarbnica najlepszych powieści dla nastolatków - wybierzcie sami, czy wolicie książki papierowe, audiobooki czy ebooki.