Kazimierz Przerwa-Tetmajer Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Otchłań. Fantazja psychologiczna, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Czy wiecie, co to jest cierpieć? Co to jest wić się w konwulsjach bólu? Co to jest powtarzać sobie w duszy i ustami: bez rady! bez rady?!... Czy wiecie, co to jest położenie bez wyjścia, starajcie się to zrozumieć: położenie bez wyjścia... starajcie się to zrozumieć, wniknąć w to zdanie. Nie tak, jak się mówi sto razy na dzień, ale wniknijcie w to. Tkacz, który nie ma majątku, który czuje, że ślepnie, który utrzymuje rodzinę z pracy – oto jest sytuacja bez wyjścia… Więc… co m...

  okładka Melancholia, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Melancholia to wspaniały poemat wybitnego polskiego twórcy okresu Młodej Polski. A oto fragment utworu: „Stało się konającemu bardzo ciemno w oczach i czuł, że śmierć się zbliża – więc począł patrzeć wstecz, poza siebie, chcąc raz jeszcze zobaczyć życie. I przechodziły mu przed oczyma różne twarze, cichym i długim szeregiem, a każda twarz niosła wspomnienie boleści lub rozkoszy. Że zaś wspomnienia boleści przeważały o wiele, umierający myślał, że nie warto żałować, iż więcej ...

  okładka Allegorya, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Allegoria to wspaniały poemat wybitnego polskiego twórcy okresu Młodej Polski. A oto fragment utworu: Na łożu leżał senny, czy zemdlony, / Młodzieniec blady śmiertelnie, skrwawiony. / Nad nim schylony siedział człowiek drugi / I leżącemu lodem skroń okładał / I patrzał pilnie, czy ten sen się długi / Przerwie — lecz życiem? śmiercią? darmo badał, / Bo oddech słaby bardzo, konający, / Nie wróżył, aby przebudził się śpiący. / W tem spostrzegł człek ów w rannym lekkie drgnienia,...

  okładka Płynące fale. Romans, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Seria KLASYKA MNIEJ ZNANA 

  okładka Legenda Tatr, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Słynna epopeja tatrzańska przedstawiająca, w pierwszej części („Maryna z Hrubego”) dramatyczne i tragiczne dzieje Aleksandra Kostki-Napierskiego – przywódcy powstania chłopskiego na Podhalu. Bohaterem drugiej części („Janosik Nędza Litmanowski”) jest inna historyczna postać – Janosik, który, jak głosi legenda, rabował bogatych i wspomagał biednych. Jednak, jak wyraźnie zaznacza Autor, ich losy przedstawione są w powieści w sposób dość dowolny. Są jedynie inspiracją. Wątek rom...

  okładka Na skalnym Podhalu, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Ich bohaterami są górale – mieszkańcy podhalańskich wsi. Jak w każdej dobrej literaturze mamy tu takie odwieczne tematy jak miłość i nienawiść, dobro i zło, przyjaźń i zdradę, roztropność i głupotę, biedę i bogactwo, a także śmierć, boga i diabła. Nie zabrało w niej także elementów magicznych oraz solidnej porcji zmysłowości i seksu. Teksty te są nie tylko pasjonującą, przykuwającą uwagę lekturą ale także dostarczają wiedzę o tym jak wyglądało codzienne życie w tamtych trudny...

  okładka Judasz, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Czteroaktowa tragedia Kazimierza Przerwy-Tetmajera z 1917 roku. Opowiada historię jednego z apostołów, tytułowego Judasza, którego złe działania autor próbuje racjonalnie uzasadnić. Bohater jest zadłużonym, nieszczęśliwym człowiekiem, pogrążonym w konflikcie ze swoimi dziećmi oraz matką, która w dzieciństwie źle go traktowała. Szuka ukojenia wśród uczniów Jezusa, jednak przez związek z szaloną kobietą rujnuje relacje z pozostałymi apostołami.

  okładka Otchłań, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Czy wiecie co to jest cierpieć? Co to jest wić się w konwulsjach bólu? Co to jest powtarzać sobie w duszy i ustami: bez rady! bez rady?!... Czy wiecie, co to jest położenie bez wyjścia, starajcie się to zrozumieć: położenie bez wyjścia... starajcie się to zrozumieć, wniknąć w to zdanie. Nie tak, jak się mówi sto razy na dzień, ale wniknijcie w to. Tkacz, który nie ma majątku, który czuje, że ślepnie, który utrzymuje rodzinę z pracy — oto jest sytuacja bez wyjścia...

  okładka W czas wojny. Nowele, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  „W czas wojny”–tozbiór nowel autorstwaKazimierza Przerwy-Tetmajera napisanych w 1915 roku.
  Książka zawiera takie nowele jak U krawca Baczakiewicza w kuchni i Pan Kopciuszyński, jak też utwory Józef Poniatowski, Neftzowie, Chrzciny, Polowanie Sablika, Sablikowa śmierć, Wyjście w góry, O Arnoldzie Bocklinie i Pochód księżniczki przez ogród.

  okładka Poezje, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

  Wybór wierszy zawiera około stu najpopularniejszych utworów lirycznych Kazimierza Przerwy-Tetmajera, polskiego poety, nowelisty i powieściopisarza, przedstawiciela Młodej Polski. Utwory powstawały w latach 1891–1924. W początkowym okresie swej twórczości Tetmajer pisał wiersze dotyczące problematyki społecznej. Jednak wielką sławę i popularność przyniosły mu utwory typowo modernistyczne. Stał się w swych wierszach-manifestach wyrazicielem panujących w swoim pokoleniu nastro...

Kazimierz Przerwa-Tetmajer Ebooki

Kazimierz Przerwa-Tetmajer urodził się w 1865 roku. To polski poeta, autor powieści, publicysta, dziennikarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Jako publicysta, autor opowiadań i nowel współpracował z takimi pismami, jak „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Warszawski” i „Czas”.

Życiorys Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Przerwa-Tetmajer pochodził z rodziny, która silnie związana była z kulturą. Jego bratem przyrodnim był malarz Włodzimierz Tetmajer, a bratem ciotecznym był inny wybitny poeta i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński. W latach 1884-1886 Kazimierz Przerwa-Tetmajer studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Poeta debiutował w 1886 roku poematem napisanym prozą „Illa”. Pierwszą publikacją była nowela „Rekrut”, która ukazała się w 15 stycznia 1886 roku w „Przeglądzie Literackim i Artystycznym”. W ciągu kilku następnych lat zdobył nagrody literackie za wiersze napisane ku czci Mickiewicza i Kraszewskiego. Duży wpływ na twórczość Przerwy-Tetmajera miały lata mieszkania na Podhalu. Poeta mieszkał w Ludźmierzu, dzięki bliskości gór poznał Podhale – Zakopane, Spisz i Tatry. Wielokrotnie wybierał się na wyprawy w góry. Podczas wycieczek towarzyszył bratu oraz Franciszkowi Henrykowi Nowickiemu, Karolowi Potkańskiemu, Michałowi Kirkorowi, Klimkowi Bachledzie oraz bratu ciotecznemu, Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. W wyniku problemów zdrowotnych Kazimierz Przerwa-Tetmajer musiał zrezygnować ze zdobywania najwyższych szczytów, jednak nie zrezygnował w pełni z gór.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer fascynował się podhalańskim folklorem. Pod wpływem swojej pasji napisał cykl opowieści pt. „Na skalnym Podhalu” oraz epopeję „Legenda Tatr”. „Na skalnym Podhalu” to zbiór dwudziestu opowiadań, gawęd i podań, których fabuła rozgrywa się na tytułowym Podhalu u schyłku XIX wieku. Przerwa-Tetmajer napisał te utwory gwarą. Bohaterami tekstów są przede wszystkim górale – mieszkańcy podhalańskich wsi. Przerwa-Tetmajer porusza tutaj tematy, które nurtowały ówczesne podhalańskie społeczeństwo – kwestia dobra i zła, wiary, życia w sąsiedztwie gór i kultywowania góralskich tradycji.

Legenda Tatr

„Legenda Tatr” to jedna z najsłynniejszych epopei poświęconych Podhalu. W pierwszej części, zatytułowanej „Maryna z Hrubego”, Przerwa-Tetmajer opisuje tragiczne dzieje Aleksandra Kostki-Napierskiego – przywódcy powstania chłopskiego na Podhalu. W drugiej części – „Janosik Nędza Litmanowski” – pisarz przedstawia historyczną postać Janosika, który wedle podań rabował bogatych i dzięki temu pomagał biednym. W obu częściach kluczowe jest tło opowieści – mikroświat podhalańskich wsi i tradycji góralskiej, którą Tetmajer opisywał w niezwykle barwny, zabawny, ale również rzetelny sposób.

W 1896 roku Kazimierz Przerwa-Tetmajer podjął się pracy w Heidelbergu, gdzie był osobistym sekretarzem Adama Krasińskiego. W tym okresie odbył szereg podróży po Włoszech, Szwajcarii, Francji, Niemczech. Choć twórczość Kazimierza Przerwy-Tetmajera współcześnie analizuje się przez pryzmat jego wybitnej poezji i dzieł związanych z Podhalem, to pisarz ma na koncie również wspaniałe powieści. W 1900 roku ukazała się „Otchłań”, romantyczna opowieść o nieszczęśliwym kochanku, w której Przerwa-Tetmajer żongluje stylami. Pisarz stosuje szereg nowatorskich pomysłów stylistycznych, łączy poetycki język z siłą powieściowego polotu. Autor wciąga czytelnika w środek emocjonalnego tornada, przedstawia bohatera – mieszczanina schyłku XIX wieku – rozerwanego emocjonalnie, w którym kumulują się sprzeczności.

Niestety w latach 30. XX wieku zdrowie Kazimierza Przerwy-Tetmajera uległo pogorszeniu. W wyniku powikłań związanych z chorowaniem na kiłę zaczął tracić wzrok, podupadać na zdrowiu oraz umyśle. Pisarz zmarł w 1940 roku. Bezpośrednią przyczyną zgonu był nowotwór przysadki mózgowej oraz niewydolność krążenia. Kazimierz Przerwa-Tetmajer zostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Wydał kilkanaście tomów poezji, dziewięć powieści, kilka dramatów, kilkanaście noweli i opowiadań oraz szkicy.

Książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród dzieł, które można znaleźć w księgarni znajdują się „Poezje”, „W czas wojny”, dramat „Judasz”, „Otchłań”, „Na skalnym Podhalu”, „Płynące fale”, „Legenda Tatr”, oraz „Romans panny Opolskiej z panem Główniakiem”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.