Maria Nurowska Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Nurowska Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Maria Nurowska to polska pisarka, znana i ceniona twórczyni powieści i nowel z gatunku literatury kobiecej. Zadebiutowała na kartach tygodnika „Literatura” w roku 1974. Jest jedną z członkiń Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nurowska jest znaną autorką zarówno w Polsce, jak i na świecie. Napisane przez nią książki zostały przetłumaczone na szesnaście języków. Do jej najbardziej znanych tytułów zaliczają się: „Wariatka z Komańczy”, „Drzwi do piekła”, „Nakarmić wilki” czy „Sprawa Niny S.”.

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 roku w Okółku na Suwalszczyźnie. Ukończyła filologię polską oraz słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Nurowska jest wnuczką arystokraty, właściciela pałacu w Homlu (obecnie na Białorusi), a także córką legionisty oraz żołnierki Armii Krajowej. Jej matka, kobieta nieprzeciętna i niezwykle zaangażowana w to, co robiła, w późniejszych latach była żarliwą komunistką. Stąd też być może bierze się charakterystyczny dla pisarstwa Marii Nurowskiej rys – bohaterkami jej powieści są kobiety niezwykłe, namiętne, którym kroku często nie mogą dotrzymać ich partnerzy, sami uwikłani w politykę, prace dla idei, nierzadko złamani przez różne wydarzenia historyczne. Prywatnie Maria Nurowska dzieli swój czas między Warszawę a Bukowinę Tatrzańską, gdzie nie tylko wybudowała dom, ale także założyła pensjonat.

Twórczość Marii Nurowskiej

Powieści i nowele Marii Nurowskiej wpisuje się w nurt tzw. literatury kobiecej. Napisane przez nią historie nierzadko sięgają do konwencji melodramatu (np. cykl „Panny i wdowy”), pogłębiając portrety psychologiczne postaci czy zarysowując konflikt bohaterki ze światem zewnętrznym. Ten drugi wątek nierzadko występuje dodatkowo w konkretnych okolicznościach historycznych (np. powieść „Po tamtej stronie śmierć”). U Nurowskiej często mieszają się romans i powieść psychologiczna, autorka nie ucieka także od powieści obyczajowej czy wątków społeczno-politycznych, opartych na ogromnych ilościach emocji i przeżyć wewnętrznych.

Maria Nurowska jest autorką nie tylko utworów prozatorskich, ale także sztuk teatralnych (np. „Przerwa w podróży”) oraz opowiadań (zbiór „Nie strzelać do organisty”). Próbowała również swoich sił w ramach powieści młodzieżowych (między innymi „Reszta świata”). Jej najbardziej znanymi dziełami pozostają jednak powieści dla kobiet.

„Nakarmić wilki”

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się jedna z najpopularniejszych powieści Marii Nurowskiej zatytułowana „Nakarmić wilki”. Opowiada ona historię Kasi, absolwentki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która właśnie przyjechała w Bieszczady, by zebrać tu materiały do swojej pracy doktorskiej o wilkach. W tamtejszej stacji naukowej czekają już na nią Olgierd oraz Marcin, którzy nie dowierzają, że Kasia wytrzyma wszystkie trudy związane z życiem w lesie. Kobieta jednak niemalże natychmiast pokazuje im, jak bardzo się mylili. Jest nie tylko odporna na niewygody, ale i odważna. W Kasi budzi się ogromna fascynacja wilkami po pierwszej nocnej ich obserwacji, a kolejne spotkania sprawiają, że między nią a watahą wykształca się bardzo mocna więź. Wcześniejsze problemy Kasi nagle przestają mieć znaczenie, kobieta z całych sił angażuje się w ochronę tych zwierząt. Swoimi działaniami naraża się lokalnemu kłusownikowi, a na jej szali staje własne życie. Poza więzią z wilkami Kasia powoli buduje także coś więcej niż tylko nić porozumienia z Olgierdem. Powieść „Nakarmić wilki” Marii Nurowskiej znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Cykl „Panny i wdowy”

Jednym z niewielu serii powieści autorstwa Marii Nurowskiej są pięciotomowe „Panny i wdowy”. Kolejne tomy opowiadają historie następujących po sobie pokoleń kobiec z Lechic. Seria obejmuje czasy od powstania styczniowego aż do upadku komunizmu w Polsce. Bezkompromisowe i wierne bohaterki nierzadko płacą srogą cenę samotności za swoją nieustępliwość. Zawsze jednak w ich życiu jest jedna stała – rodzinny dom. Lechice są niemym świadkiem zdrad i miłości, namiętności i wielkich wydarzeń historii. W pierwszym tomie „Panien i wdów” podążamy za Eweliną w rok 1864. Kobieta właśnie wyrusza w drogę na Syberię wraz z zesłańcem Janem Darskim. Ten sam los czeka prawowitego męża Eweliny, Cypriana. Kobieta podąża za swoją namiętnością, nie zważając na obowiązki wobec rodziny, męża, ani dorastającej córki. Tom drugi rozgrywa się na początku XX wieku, kiedy to strażniczką dworu w Lechicach staje się Suzanne. Kobieta nie rezygnuje z własnych ambicji i planów, które jak dotychczas nie pokrywały się z pomysłami na życie pojawiających się wokół niej mężczyzn. Pewnego dnia Suzanne spotyka jednak „tego jedynego” i musi wybierać: uczucie czy kariera? W trzeciej części cyklu autorstwa Marii Nurowskiej znajdujemy się w końcu lat 30. XX wieku. Dzieciństwo Eweliny i Jana przerywają nagle śmierć matki oraz niewyjaśnione zniknięcie ojca. Wybuch II wojny światowej sprawia, że rodzeństwo traci ze sobą kontakt. Ewelina zostaje w okupowanej Warszawie, a Jan wyjeżdża z kraju. Kobieta studiuje na tajnych kompletach i znajduje miłość. Kiedy nadchodzi wyzwolenie, nie dla każdego oznacza ono to samo… „Panny i wdowy. Ewelina”, czyli czwarty tom cyklu, wita nas po roku 1989. Tytułowa kobieta sprzedaje mieszkanie w Warszawie i wprowadza się do zrujnowanego pałacu w Lechicach, który udało się jej tyle co odzyskać. Uważa się za ostatnią z rodu, jednak nieoczekiwanie pojawia się córka jej brata bliźniaka, Zuzanna, słynna pianistka, która w dodatku bezdzietnej Ewelinie zostawia wychowanie swojego syna Jasia. Blaski mieszają się z cieniami życia rodzinnego. Ostatnia część cyklu, „Panny i wdowy. Zdrada”, rozgrywa się w latach 50. XX wieku w powojennej Polsce, zamykając losy bohaterów tej wielkiej rodzinnej sagi Marii Nurowskiej. Poszczególne części znajdziecie na Woblink, pierwsze cztery części wydane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, a ostatnią nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA.

Inne książki Marii Nurowskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie bogaty wybór powieści i opowiadań autorstwa Marii Nurowskiej. Oprócz cyklu „Panny i wdowy” oraz powieści „Nakarmić wilki” czekają tu także między innymi „Misjonarka”, „Pamiętnik znaleziony w Katyniu”, „Dziesięć godzin” czy „Requiem dla wilka”. Te i inne książki polskich autorek tworzących literaturę kobiecą czekają w formie ebooków, książek papierowych lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!