Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Seans na dnie morza, Książka | Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

    „Seans na dnie morza” to przedstawienie w nieco innym świetle twórczości poetki dawno już zaszufladkowanej. Marta Podgórnik wierszami Pawlikowskiej prezentuje opowieść o żmudnym, a jednocześnie fascynującym procesie dochodzenia, dorastania, dojrzewania do porozumienia, zgody, transcendencji; do tych puent, którymi pisanie i czytanie wieńczą doświadczenia.

    Promocja
    okładka Wiersze, Książka | Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

    Wybór wierszy będących kwintesencją dorobku poetki, zbiorem najbardziej znanych erotyków, dzięki którym autorka na zawsze znalazła się w gronie poetów nieśmiertelnych. Pozostawione przez nią utwory do dziś urzekają niepowtarzalnym klimatem.

    Promocja
    okładka Wybór wierszy, Książka | Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

    Ta pięknie wydana książka zawiera szeroki wybór najbardziej cenionych wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wiersze zostały zaczerpnięte z niemal wszystkich tomików, jakie poetka wydała w ciągu kilkudziesięciu lat pracy twórczej. Czytelnik znajdzie w zbiorze między innymi utwory Czas, krawiec kulawy, Fotografia, Laura i Filon, Miłość, Nike i wiele innych, które odegrały znaczącą rolę w dziejach polskiej kultury. Niejeden z nich był wielokrotnie wykonywany jako piosenka ...

    Nowość
    okładka Wachlarz, Ebook | Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

    Zapraszamy do odkrycia niezwykłego zbioru poezji w ebooku "Wachlarz" autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jednej z najznakomitszych polskich poetek. W "Wachlarzu" znajdziesz wiersze pełne finezji i subtelności, które niczym delikatne wachlarze rozwijają przed Tobą różnorodne emocje i myśli. Poezja Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to prawdziwe arcydzieło, w którym każdy wers pulsuje życiem, nastrojem i elegancją języka. To doskonała lektura, która przeniesie Cię w świat u...

    Nowość
    okładka Niebieskie migdały, Ebook | Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

    Zapraszamy do odkrycia magii poezji z ebookiem "Niebieskie migdały" autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku. Jej wiersze, pełne subtelnych emocji i wyrafinowanego języka, przeniosą Cię w świat marzeń, miłości i ulotnych chwil. To niezwykła podróż przez uczucia i refleksje, które sprawią, że zatrzymasz się na chwilę w codziennym biegu, aby zanurzyć się w pięknie słowa i poezji. "Niebieskie migdały" to lektura, która zosta...

    Nowość
    okładka Pocałunki, Ebook | Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

    Zapraszamy do zakupu ebooka "Pocałunki" autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, arcydzieła polskiej poezji, które z pewnością oczaruje każdego miłośnika literatury. W tym wyjątkowym tomiku znajdziesz wiersze pełne pasji, subtelności i głębokiej wrażliwości, które przeniosą Cię w świat romantycznych uniesień i intymnych refleksji. Poezja Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zachwyca swoją lekkością, a jednocześnie trafia prosto w serce, pozostawiając trwały ślad w duszy czytelni...

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - książki, ebooki i audiobooki

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była polską poetką i dramatopisarką tworzącą przede wszystkim w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jej pierwszą sztuką był „Szofer Archibald. Komedia w trzech aktach” (1924), do roku 1939 napisała piętnaście utworów teatralnych, w większości komedii. Związana była dość luźno ze środowiskiem Skamandrytów, przyjaźniła się z twórcami z tego kręgu, ale także z formistami, np. Leonem Chwistkiem czy Andrzejem Pronaszko, oraz z Witkacym. Jej najbardziej znanymi dziełami pozostają wiersze, które zaczęła pisać już około 1911 roku. Debiutowała trzema utworami poetyckimi w „Skamandrze” (1922). Maria Pawlikowska-Jasnorzewska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1934) oraz Złotym Wawrzynem Akademickim (1935), a także uhonorowana Literacką Nagrodą Miasta Krakowa (1937).

Życiorys Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Maria Janina Teresa Pawlikowska-Jasnorzewska urodziła się 24 listopada 1891 roku w Krakowie. Była córką Marii z Kisielnickich, polskiej szlachcianki, oraz malarza Wojciecha Kossaka, wnuczką malarza Juliusza Kossaka. Maria była drugą z trójki dzieci pary. Miała starszego brata Jerzego, także malarza, oraz młodszą siostrę Magdalenę, twórczynię utworów satyrycznych znaną pod pseudonimem Magdalena Samozwaniec. Jako że oboje rodzice Marii pochodzili ze szlacheckich rodzin, w krakowskim dworku Kossakówka pojawiało się wiele postaci z ówczesnej elity środowiska artystycznego. Gościli w nim między innymi Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Lutosławski czy Henryk Sienkiewicz. Maria pobierała edukację domową, uczyła się kilku języków obcych oraz zdobyła wykształcenie humanistyczne. Przez chwilę uczęszczała na zajęcia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych jako wolna słuchaczka.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wychodziła za mąż trzykrotnie. Pierwszy raz 25 września 1915 roku. Poślubiła wtedy w Krakowie oficera armii austriackiej, a później podpułkownika Wojska Polskiego Władysława Bzowskiego. Małżeństwo nie było jednak udane i para rozeszła się dosyć szybko (unieważnienie ślubu kościelnego nastąpiło 12 marca 1919 roku). Na jesieni 1916 roku podczas pobytu w Zakopanem Maria poznała Jana Henryka Gwalberta Pawlikowskiego, polskiego pisarza, poetę, działacza kulturalnego, społecznego i sportowego, a także zapalonego taternika. Jan Henryk był młodszym synem Jana Gwalberta Pawlikowskiego, polskiego ekonomisty, encyklopedysty, historyka literatury, polityka, taternika, a także jednego z pionierów ochrony przyrody. Para szybko przypadła sobie do gustu, a ich ślub odbył się 2 czerwca 1919 roku w Krakowie. Pawlikowscy zamieszkali w Zakopanem w Willi pod Jedlami. Ten związek także nie przetrwał jednak zbyt długo, między innymi z powodu romansu Jana z tancerką Valérie Konchinsky. Zostało ono unieważnione 23 grudnia 1929 roku. Po raz ostatni Maria wyszła za mąż 19 czerwca 1931 roku w Poznaniu, gdzie wzięła ślub z oficerem lotnictwa Stefanem Jasnorzewskim, z którym spędziła resztę życia.

We wrześniu 1939 roku Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wraz z mężem wyjechali przez Rumunię do Francji, a następnie do Anglii. Osiedli najpierw w Londynie, a następnie w Blackpool w hotelu zarekwirowanym przez władze brytyjskie dla polskich lotników oraz ich rodzin. W 1940 roku poetka została członkinią Rady Teatralnej w Ministerstwie Informacji Rządu RP. Niedługo potem u poetki został zdiagnozowany nowotwór, który dawał szybkie przerzuty i ostro zaatakował kręgosłup. Po dwóch operacjach pisarka zmarła w szpitalu w Manchesterze 9 lipca 1945 roku. Została pochowana na tamtejszym Southern Cementery.

Twórczość

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska debiutowała trzema wierszami w czasopiśmie „Skamander” w roku 1922. Przez kolejne lata publikowała na łamach tego periodyku wiele swoich utworów. Jej twórczość ukazywała się także między innymi w „Bluszczu”, „Wiadomościach literackich”, „Tygodniku Ilustrowanym”, „Cyruliku Warszawskim”, „Świecie”, „Czasie” czy „Gazecie Polskiej”. Poetka była także autorką słuchowisk w Polskim Radiu, jak również została członkinią polskiego PEN Clubu. Po emigracji w 1939 roku współpracowała z „Wiadomościami Polskimi Politycznymi i Literackimi”, „Polską Walczącą” oraz „Nową Polską”.

Choć była stosunkowo luźno związana ze środowiskiem Skamandrytów, podobnie jak oni w swojej twórczości wprowadzała realia i słownictwo codzienności. Pawlikowska-Jasnorzewska często pisała o miłości, opowiadając o niej w sposób bezpośredni i naturalny. Tworzyła wiele miniatur kończących się niespodziewanymi pointami. Do około 1927 roku, w pierwszym okresie swojej twórczości, w jej dziełach przeważa ton radości, a nawet żartobliwości. Później, mniej więcej od momentu opublikowania tomu „Cisza leśna”, w utworach poetki coraz częściej pojawiały się tematy przemijania, śmierci i upływu czasu. W latach 30. można zaobserwować pojawienie się inspiracji z dzieł takich filozofów jak Schopenhauer, Nietzsche czy Bergson, jak również przyrodoznawców, czyli Fabre czy Meaterlincka. W dziełach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej występują też wtedy elementy okultystyczne, a zainteresowania magią i spirytyzmem zaowocowało pogłębieniem wiedzy na temat hinduizmu. Po wybuchu wojny poezja stała się dla pisarki przestrzenią dla wyrażania antywojennych przekonań, fatalistycznych przewidywań przyszłości oraz tęsknoty za krajem i rodziną. Najbardziej cenionymi pozostają jej dzieła z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród nich znajdują się takie tomiki jak: „Niebieskie migdały” (1922), „Pocałunki” (1926), „Dancing. Karnet balowy” (1927), „Cisza leśna” (1928), „Profil białej damy” (1930), „Śpiąca załoga” (1933) czy „Szkicownik poetycki” (1939).

Poza twórczością poetycką kwitły dzieła dramaturgiczne Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, w których pojawiają się podobne motywy jak w wypadku jej utworów lirycznych. Sztuki, głównie komedie, tworzyła ona od roku 1924. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na fantastyczno-futurologicznego „Kochanka Sybilli Thompson” (wystawiony w 1926 roku), alegoryczno-baśniowe „Mrówki” (wyst. 1936) oraz ostrą satyrę na totalitaryzm, groteskową „Babę-Dziwo” (1938). W latach 1936-1937 Pawlikowska-Jasnorzewska napisała także trzy słuchowiska radiowe: „Biedna młodość”, „Pani zabija pana” oraz „Złowrogi portret”. Teksty dwóch pierwszych niestety zaginęły. Podobnie stało się z dwoma dramatami napisanymi wspólnie ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. „Ostatnia godzina Heleny Pfeiffer (ok. 1925) oraz „Koniec świata” (ok. 1929) nie zachowały się do naszych czasów.

Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w księgarni internetowej Woblink

Różnorakie wybory poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej jak również dzieła innych twórców polskiego dwudziestolecia międzywojennego znajdziecie na Woblinku w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków. Wśród nich wydane przez Prószyński i S-ka „Złote myśli kobiety. Wiersze zebrane” czy opublikowane nakładem Wydawnictwa Anagram „Zapomniane pocałunki”.