Mikołaj Łoziński Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Prezent dla dwojga, Książka | Mikołaj Łoziński

    Macierzyństwo, tacierzyństwo – nawet jeśli przeżywamy te stany nie pierwszy raz – to zawsze wyprawa w nieznane. Bo narodziny malucha (czasem dwójki jednocześnie!) mogą być jak trzęsienie Ziemi, po którym zastajemy zupełnie nowy układ sił. Małe istoty znienacka zaczynają nas porażać mądrością, sprytem i wyobraźnią. A ta rozwija skrzydła tak szeroko, że świat i literatura schodzą się w jedno, prawda i fikcja są już nie do odróżnienia. Bohaterami tej przezabawnej, nieco magicz...

Mikołaj Łoziński Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Mikołaj Łoziński urodził się w 1980 roku w Warszawie. Jest synem reżysera Marcela Łozińskiego. To polski pisarz, scenarzysta, tłumacz, fotograf, publicysta, a także autor sześciu książek („Reisefieber”, „Bajki dla Idy”, „Prawdziwa bajka”, „Stramer", „Prezent dla dwojga”), za które był wielokrotnie wyróżniany. Został wyróżniony Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportem „Polityki” w kategorii literatura.

Łoziński jest absolwentem socjologii, którą studiował w Paryżu. Imał się wielu zajęć. Pracował jako tłumacz dla francusko-niemieckiej telewizji, robił zdjęcia m.in. dla „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”, dorabiał jako malarz pokojów, asystował psychoterapeutce pozbawionej wzroku. Na swoim koncie ma również epizod fotograficzny, w tym kilka wystaw. Ponadto publikował krótkie opowiadania.

Reisefieber - debiutancka książka Mikołaja Łozińskiego

Łoziński debiutował w 2006 roku książką „Reisefieber”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Za swój debiut otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Pozycja doczekała się wznowienia w 2011 roku. Tym razem „Reisefieber” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Bohaterem książki jest Daniel, pisarz w średnim wieku, który pracuje nad „nowoczesną powieścią”. Pewnego dnia zostaje poinformowany o śmierci matki. Mężczyzna nie utrzymywał z nią kontaktu od wielu lat. Pisarz zostawia za sobą Nowy Jork i partnerkę Annę. Wyrusza do stolicy Francji, by pozamykać sprawy, których przed śmiercią nie zdołała załatwić jego matka Astrid. Jak nietrudno się domyślić, w Paryżu dowiaduje się wielu nieznanych faktów o matce, a podróż jej śladami, staje się podróżą w głąb siebie.

Dwa lata później, w 2008 roku, swoją premierę miała druga książka Mikołaja Łozińskiego pt. „Bajki dla Idy”. To dedykowana dzieciom opowieść o tym jak zwierzęta widzą świat ludzi. Książka została znakomicie zilustrowana przez Ewę Siasny.

Książka

W 2011 roku, po kilkuletniej przerwie, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się trzeci tytuł Łozińskiego pt. „Książka”. To historia inspirowana losami jego własnej rodziny, opowiadająca o losach aż trzech pokoleń - od czasów II wojny światowej, przez okres stanu wojennego, aż do współczesności. Pretekstem do snucia narracji są tu drobne, całkowicie niepozorne rzeczy, które wywołują wspomnienia - klucze, zeszyty, okulary. Dzięki temu powstała niezwykle poruszająca opowieść bazująca na wspomnieniach i sentymentach. Za tę powieść autor otrzymał Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca oraz Paszport „Polityki” w kategorii literatura.

W 2013 roku swoją premierę miała propozycja dla dzieci „Prawdziwa bajka”. Głównymi bohaterami książki jest dwójka młodych ludzi podróżujących przez Europę. Przemieszczają się czarnym Volvo, zaliczając po drodze mniejsze i większe atrakcje turystyczne. Pewnego dnia orientują się, że podróżuje z nimi pasażer na gapę… Ilustracje do książki zostały wykonane przez Martę Ignerską.

Stramer powieść Łozińskiego o losach żydowskiej rodziny

W 2019 roku ukazała się kolejna powieść Łozińskiego pt. „Stramer”. To wyjątkowa opowieść, rozpisana na kilka pokoleń - saga rodzinna o osobistych dramatach, zdradzie, miłości i bolesnych rozstaniach. W „Stramerze” Mikołaj Łoziński opisał losy żydowskiej rodziny Stramerów. Familia zamieszkuje jednopokojowe mieszkanie w Tarnowie, konkretnie przy ulicy Goldhammera. Autor opowiada czytelnikom historię, prowadząc fabułę z perspektywy różnych bohaterów. Na wstępie przedstawia postaci Nathana i Rywki – młodego małżeństwa, które chce wkroczyć w XX wiek jako pełnoprawna rodzina. On jest przedsiębiorcą, ale niestety nie ma na koncie żadnych spektakularnych sukcesów. Rywka jest zaś uosobieniem domowego ogniska, to kobieta, do której każdy przychodzi z problemami. Goście Rywki poszukują u niej odpowiedzi na trapiące ich pytania, pragną pocieszenia oraz dobrego słowa. Następnie autor przedstawia czytelnikom Bena, brata Nathana, który zza oceanu, ze Stanów Zjednoczonych przysyła bratu pieniądze na kolejne przedsięwzięcia. Z czasem rodzina Stramerów zaczyna się powiększać – rodzą się dzieci. Niestety brutalna historia XX wieku dopada i ich – w nie do końca poukładane, ale jednak godne życie, wdziera się Zagłada.

Za powieść „Stramer” Mikołaj Łoziński nominowany był do Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Książka znalazła się również wśród dwunastu pozycji, które można było czytać i słuchać całkowicie za darmo w ramach międzynarodowej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL.

W księgarni internetowej znajdziecie książki Mikołaja Łozińskiego w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.