Nikola Tesla - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Audiobiografia Nikoli Tesli, Audiobook | Nikola Tesla

  NIKOLA będzie dzieckiem burzy – skomentowała fakt narodzin Nikoli Tesli akuszerka. – Nie burzy, ale światła – miała odpowiedzieć jego mama. Nikola Tesla wedle różnych podań miał przyjść na świat o północy, w trakcie letniej burzy z piorunami. Miał 63 lata, kiedy tekst tej książki ukazał się po raz pierwszy w czasopiśmie „Electrical Experimenter” w 1919 roku. Moje wynalazki. Autobiografia Nikoli Tesli to pozycja, którą wybitny konstruktor i wynalazca poświęcił w szczególności ...

  okładka O Kobietach, Ebook | Nikola Tesla

  Jak serbsko-amerykański geniusz elektryczności postrzegał Kobiety? Co sądził o walce płci i dążeniu kobiet do emancypacji? Dlaczego nigdy się nie ożenił? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej publikacji! W jej skład wchodzą dwa obszerne wywiady, w których Tesla skupił się na problemach społecznych i kulturowych, a także na swojej oryginalnej osobistej wizji przyszłości oraz idealnego społeczeństwa. 

  okładka Problem zwiększenia energii ludzkości, Ebook | Nikola Tesla

  „Skąd bierze się każda siła napędowa? Co to za sprężyna, która wszystko napędza? Widzimy pływy oceanu, płynące rzeki, wiatr, deszcz, grad i śnieg uderzające w nasze okna, widzimy, jak pociągi i parowce nadciągają i oddalają się, słyszymy hałas wozów, głosy z ulicy; czujemy, wąchamy, smakujemy i myślimy o tym wszystkim, czego zaznajemy. I cały ten ruch, od wzbierania potężnego oceanu do tego subtelnego ruchu, który pobudza nasze myś...

  okładka Autobiografia Nikoli Tesli. , Ebook | Nikola Tesla

  Miał 63 lata, kiedy tekst tej książki ukazał się po raz pierwszy w czasopiśmie „Electrical Experimenter” w 1919 roku. Moje wynalazki. Autobiografia Nikoli Tesli to pozycja, którą wybitny konstruktor i wynalazca poświęcił w szczególności młodym pasjonatom inżynierii elektrycznej, dzieląc się z nimi wspomnieniami pasjonującej i trudnej drogi życia wynalazcy.Nie jest to klasyczna biografia, ale przepleciona wątkami biograficznymi, napisana w przystępny dla każdego sposób op...

Nikola Tesla - książki, ebooki i audiobooki

Nikola Tesla był serbsko-amerykańskim inżynierem pochodzącym z Chorwacji - elektrotechnikiem, radiotechnikiem i wynalazcą. Skonstruował wiele urządzeń do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego - znana jest jego rywalizacja z Thomasem Edisonem, który ze swojej strony stawiał na prąd stały. Blisko trzysta patentów chroniło 125 wynalazków Tesli w wielu krajach. Wśród tych urządzeń są między innymi silnik elektryczny, dynamo rowerowe, turbina talerzowa, bateria słoneczna, elektrownia wodna (ustawiona na wodospadzie Niagara), a także słynny transformator Tesli, czyli rezonansowa cewka wysokonapięciowa. Tesla długo prowadził spór z Guglielmem Marconim o to, który z nich pierwszy wynalazł radio. Pierwotnie (i wciąż dość powszechnie) uznaje się za jego twórcę Marconiego, jednak w 1943 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawo patentowe do tego wynalazku właśnie Nikoli Tesli. Wiele fascynujących szczegółów z biografii tego świetnego inżyniera przedstawia autobiografia Nikoli Tesli, którą znajdziecie na Woblink jako audiobook oraz ebook (epub, mobi, pdf)!

Ekscentryczny geniusz

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 r. we wsi Smiljan w Chorwacji w serbskiej rodzinie Georginy Mandić i prawosławnego kapłana Milutina Tesli. Ojciec chciał, by syn poszedł w jego ślady i został kapłanem, jednak miejscowy nauczyciel zdobył dla chłopca stypendium i ostatecznie Nikola został wysłany na studia inżynierskie, na politechnikę w Grazu. Tam zwrócił na siebie uwagę profesora elektrotechniki i z jego pomocą rozpoczął pracę w urzędzie telegraficznym w Budapeszcie. Podejrzewa się, że to właśnie tam wpadł po raz pierwszy na pomysł zbudowania silnika obrotowego na prąd przemienny. Niedługo potem urząd został sprzedany, a Nikola Tesla wyjechał do Paryża, by pracować w Continental Edison Company. Firma ta zajmowała się produkcją prądnic, silników i oświetlenia w oparciu o patenty Thomasa Edisona. Choć Tesla szybko zyskał sobie opinię osoby, która jest w stanie poradzić sobie z każdym problemem, nie otrzymał należytej zapłaty, gdy uratował dobre imię firmy naprawiając instalację na stacji kolejowej w Strasburgu. Złożył więc wypowiedzenie. Za radą przyjaciela pojechał jednak do Stanów Zjednoczonych, by spotkać się z samym Edisonem, co znacząco zaważyło na jego późniejszej pracy.

Spotkanie z Thomasem Edisonem i praca w USA

Nikola Tesla był pod dużym wrażeniem w trakcie pierwszego spotkania z Thomasem Edisonem. Dzięki dobrym rekomendacjom oraz wcześniejszym dokonaniom w Europie, Tesla otrzymał posadę w laboratorium Amerykanina. Nie była to praca jego marzeń, lecz już niedługo mógł zaprezentować swoje wyjątkowe umiejętności. Dostał awans i polecenie, by doprowadzić do poprawy wydajności generowania prądu w elektrowniach Edisona - jeśli uda mu się zwiększyć ją o 50%, Tesla miał otrzymać nagrodę 50 000 dolarów. Inżynier pracował nad tym przez prawie rok, po czym zaproponował użycie prądu przemiennego - z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, Edison nie zaakceptował jednak tego planu i nie wypłacił Tesli wynagrodzenia, w związku z czym młodszy wynalazca zrezygnował z pracy. Przez pewien czas podejmował się różnych prac, aż w końcu udało mu się nawiązać kontakt z Alfredem S. Brownem, inspektorem Western Union, oraz nowojorskim adwokatem Charlesem F. Peckiem. Obydwaj panowie byli wprawni w zakładaniu firm, promowaniu ich wynalazków oraz patentów, z których można było czerpać zysk finansowy, pomogli więc inżynierowi założyć firmę Tesla Electric Light Company.

Tesla Electric Light Company i spór o prąd przemienny

Po założeniu własnej firmy, Nikola Tesla pracował nad podstawami generowania i przesyłu prądu przemiennego - jego wynalazki stosowane są w tym obszarze do dziś. Stworzył on projekty urządzeń zasilanych tym prądem, takich jak silnik elektryczny czy świetlówka. Z pomocą George'a Westinghouse'a, Tesla zbudował pierwszą elektrownię prądu przemiennego, a także linię przesyłową, dzięki której świeciły wszystkie świetlówki na stacjach kolejowych Western Union na północnym wschodzie USA. Thomas Edison, zaskoczony sukcesem byłego pracownika, rozpoczął kampanię, w której opowiadał o rzekomych niebezpieczeństwach stosowania prądu przemiennego. Jednak trudno było mu sprzeczać się z faktami - stopniowo instalacje Tesli przejęły rynek produkcji i przesyłu prądu elektrycznego w USA. Władze General Electric wymusiły na Tesli sprzedaż patentów do urządzenia prądu przemiennego, a na Edisonie przejście wszystkich jego elektrowni właśnie na ten system. Ostatecznym ciosem dla elektrowni prądu stałego był inny wynalazek Tesli - turbina wodna. Historia sporu obydwu wynalazców miała jeszcze inne konsekwencje. W 1915 roku Agencja Reutera poinformowała o przyznaniu Nikoli Tesli i Thomasowi Edisonowi Nagrody Nobla, jednak ostatecznie laureatami zostali William Henry Bragg i William Lawrence Bragg. Biografowie Tesli twierdzą, że żaden z tych wybitnych inżynierów nie został uhonorowany z powodu ich wzajemnej wrogości - konsekwentnie umniejszali dokonania swojego przeciwnika, a także ogłosili, że nie odbiorą nagrody, jeśli konkurent otrzyma ją pierwszy.

Wynalazki i pasje

W 1887 roku pojawił się silnik indukcyjny Tesli, który zasilany był prądem zmiennym - wykorzystywał prąd wielofazowy i mógł przez jakiś czas rozwijać się w dużej mierze dzięki wsparciu George'a Westinghouse'a i jego Westinghouse Electric & Manufacturing Company, konkurującej z firmami Edison i Thompson-Houston. Jednak jakiś czas później firma wpadła w kłopoty finansowe, a silnik indukcyjny Tesli utknął w kolejnej fazie rozwoju. Równocześnie jednak był to czas największej popularności samego wynalazcy - nazywany był 'Czarodziejem" i niekiedy twierdzono, że jest większym inżynierem od Edisona. Nikola Tesla zaczął pracować nad urządzeniem, które mogłoby odbierać fale elektromagnetyczne - udało mu się stworzyć radio, jednak Marconi ubiegł go o kilka dni w wyścigu o patent. Spór pomiędzy tą dwójką trwał wiele lat - Teslę ostatecznie dobił fakt, że Marconi otrzymał za radio Nagrodę Nobla. Racja przyznana została Tesli już po jego śmierci. Ostatnim pomysłem inżyniera było zbudowanie maszyny zdalnie sterowanej radiowo i wykonującej różne automatyczne czynności. Dążąc do jej stworzenia, Nikola Tesla opatentował pierwszego pilota radiowego, a w ślad za nim całą serię podobnych urządzeń, których zwieńczeniem było stworzenie pierwszego na świecie mobilnego robota.

Śmierć wielkiego wynalazcy

Nikola Tesla zmarł w prawosławne Boże Narodzenie, 7 stycznia 1943 roku w hotelu w Nowym Jorku na skutek zakrzepu tętnicy wieńcowej. Jego zwłoki znalazła służąca Alice Monaghan. Kiedy następnego dnia siostrzeniec Tesli, Sava Kosanović, zjawił się w pokoju wujka, zniknęły z niego zapiski naukowe i cenny, czarny notatnik (część jego stron zapisana była jako "sprawy rządowe"). Niedługo później inne należące do wynalazcy przedmioty zostały skonfiskowane przez amerykański urząd ds. własności należącej do cudzoziemców, mimo że Tesla był obywatelem USA. Ceremonia pogrzebowa Nikoli Tesli odbyła się 12 stycznia w katedrze św. Jana na Manhattanie - uczestniczyło w niej ponad 2000 osób. Ciało wynalazcy zostało skremowane, a jego prochy zabrane do Belgradu (w 1957 roku) - obecnie znajdują się w tamtejszym Muzeum Nikoli Tesli.

Książki Nikoli Tesli

Na Woblink czeka na Was nie tylko ebook "Autobiografia Nikoli Tesli", ale także inne jego publikacje. Specjalistyczne dzieło "Problem zwiększenia energii ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem energii słonecznej" stanowi jeden z najciekawszych dokumentów pozostawionych przez genialnego naukowca. Z kolei "Tesla o kobietach" to zapis dwóch obszernych wywiadów z inżynierem, w których skupia się on na współczesnych mu problemach społecznych i kulturowych oraz przedstawia własną wizję przyszłości i jej idealnego społeczeństwa. Wszystkie dzieła Nikoli Tesli czekają na Was na Woblink jako ebooki. Znajdziecie tu także i inne biografie i wspomnienia, w tym biografie sławnych ludzi czy postaci historycznych.