Wirtualne Targi

Nina Wähä Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Testament Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, Książka | Nina Wähä

    Napisana z rozmachem polifoniczna opowieść o rodzinie i nadchodzącej katastrofie. W powrocie do domu jest coś szczególnego. Albo się to lubi, albo się tego nie lubi, ale nie można być wobec tego obojętnym. Rodzina Toimich liczy czternaścioro dzieci, jeśli brać pod uwagę także nieżyjącą dwójkę. Wychowane przez surowego ojca i bezradną matkę rodzeństwo dzieli się na tych, którzy opuścili rodzinny dom i próbują uporać się z traumami, oraz tych, którzy zostali. Zbliżające się ...

    Promocja
    okładka Babetta, Książka | Nina Wähä

    ELEKTRYZUJĄCA HISTORIA O KOBIECEJ PRZYJAŹNI I MIŁOŚCI DO KINA. Jak zaczynają się relacje? Miłość łatwo opatrzeć datą, ma wyraźny początek i koniec. Pierwszy pocałunek. Zerwanie. Ale co z przyjaźnią? Ona się do nas zakrada. Katja i Lou poznały się 15 lat temu. Połączyła je przyjaźń i marzenie o przyszłości w blasku fleszy. Jednak życie napisało inny scenariusz; Katja nadal szuka swojej drogi, a Lou zagrała w obsypanym nagrodami filmie Babetta, który uczynił z niej gwiazdę. O...

Nina Wähä Książki

Nina Wähä to szwedzka pisarka, aktorka oraz piosenkarka. Jej najbardziej znaną i przetłumaczoną na wiele języków książką jest „Testament”. Szwedzki bestseller otrzymał wiele nagród, w tym August Prize, Norrland’s Literature Prize oraz Swedish Radio’s Literature Prize.

Kariera pisarska Niny Wähy

Nina Wähä urodziła się i dorastała w Sztokholmie. Jej matka pochodzi z Doliny Torne, obszaru znajdującego się częściowo za granicą szwedzką, a częściowo fińską. Z kolei ojciec Niny przyjechał do Szwecji w latach 60. z Bułgarii. To właśnie w Dolinie Torne Nina Wähä spędziła wiele czasu w dzieciństwie, przyjeżdżając do babci na letnie wakacje. Dzięki temu mówi zarówno po fińsku, jak i w języku meänkieli, odłamie fińskiego używanym w szwedzkiej części Doliny.

Autorka jest absolwentką studiów z zakresu kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Goteborgu, pracowała również w cateringu i jako menedżer restauracji. W 2004 zagrała jedną z wiodących ról w filmie fabularnym „Babylonsjukan” (reż. Daniel Espinos), później pojawiała się także w niewielkich rolach w innych obrazach filmowych. Nina Wähä jest również wokalistką zespołu pop Lacrosse, a przede wszystkim autorką trzech powieści: „S som i syster: (2007), „Titta inte bakåt” (2010) oraz „Testament” (2019, polskie wydanie 2022).

Nina Wähä – „Testament”

W 2019 roku w Szwecji ukazała się trzecia powieść autorstwa Niny Wähy zatytułowanaTestament”. Na polskim rynku książki pojawiła się ona w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Akcja książki rozgrywa się w ukochanej przez Wähę Dolinie Torne i opowiada historię pewnej rodziny. Tworzą ją surowy, despotyczny ojciec, uległa, bezradna matka oraz czternaścioro dzieci. Rodzeństwo dzieli się na tych, którzy uciekli z rodzinnego domu i starają się na własną rękę uporać z trudną przeszłością, oraz na tych, którzy w nim pozostali. Najstarsza siostra, Annie, ma przyjechać na najbliższe Święta, by cała rodzina znów mogła zebrać się razem. I choć teoretycznie nic się nie zmieniło, rodzeństwo jest zdeterminowane, by osiągnąć pewien wspólny cel, czyli przekonać matkę, by wreszcie opuściła ojca. W wielowątkowym „Testamencie” głos ma każdy z bohaterów, dzięki czemu poznajemy tę samą rzeczywistość z wielu różnych punktów widzenia. „Testament” Niny Wähy znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.