Nina Wähä

Nina Wähä to szwedzka pisarka, aktorka oraz piosenkarka. Jej najbardziej znaną i przetłumaczoną na wiele języków książką jest „Testament”. Szwedzki bestseller otrzymał wiele nagród, w tym August Prize, Norrland’s Literature Prize oraz Swedish Radio’s Literature Prize.

Nina Wähä – kariera

Nina Wähä urodziła się i dorastała w Sztokholmie. Jej matka pochodzi z Doliny Torne, obszaru znajdującego się częściowo za granicą szwedzką, a częściowo fińską. Z kolei ojciec Niny przyjechał do Szwecji w latach 60. z Bułgarii. To właśnie w Dolinie Torne Nina Wähä spędziła wiele czasu w dzieciństwie, przyjeżdżając do babci na letnie wakacje. Dzięki temu mówi zarówno po fińsku, jak i w języku meänkieli, odłamie fińskiego używanym w szwedzkiej części Doliny.

Nina Wähä jest absolwentką studiów z zakresu kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Goteborgu, pracowała również w cateringu i jako menedżer restauracji. W 2004 zagrała jedną z wiodących ról w filmie fabularnym „Babylonsjukan” (reż. Daniel Espinos), później pojawiała się także w niewielkich rolach w innych obrazach filmowych. Wähä jest również wokalistką zespołu pop Lacrosse, a przede wszystkim autorką trzech powieści: „S som i syster: (2007), „Titta inte bakåt” (2010) oraz „Testament” (2019, polskie wydanie 2022).

Nina Wähä – „Testament”

W 2019 roku w Szwecji ukazała się trzecia powieść autorstwa Niny Wähy zatytułowana „Testament”. Na polskim rynku książki pojawiła się ona w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Akcja książki rozgrywa się w ukochanej przez Wähę Dolinie Torne i opowiada historię pewnej rodziny. Tworzą ją surowy, despotyczny ojciec, uległa, bezradna matka oraz czternaścioro dzieci. Rodzeństwo dzieli się na tych, którzy uciekli z rodzinnego domu i starają się na własną rękę uporać z trudną przeszłością, oraz na tych, którzy w nim pozostali. Najstarsza siostra, Annie, ma przyjechać na najbliższe Święta, by cała rodzina znów mogła zebrać się razem. I choć teoretycznie nic się nie zmieniło, rodzeństwo jest zdeterminowane, by osiągnąć pewien wspólny cel, czyli przekonać matkę, by wreszcie opuściła ojca. W wielowątkowym „Testamencie” głos ma każdy z bohaterów, dzięki czemu poznajemy tą samą rzeczywistość z wielu różnych punktów widzenia. „Testament” Niny Wähy znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Testament, Ebook | Nina Wähä

    Napisana z rozmachem polifoniczna opowieść o rodzinie i nadchodzącej katastrofie.W powrocie do domu jest coś szczególnego. Albo się to lubi, albo się tego nie lubi, ale nie można być wobec tego obojętnym.Rodzina Toimich liczy czternaścioro dzieci, jeśli brać pod uwagę także nieżyjącą dwójkę. Wychowane przez surowego ojca i bezradną matkę rodzeństwo dzieli się na tych, którzy opuścili rodzinny dom i próbują uporać się z traumami, oraz tych, którzy zostali. Zbliżające się święt...

    okładka Testament Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, Książka | Nina Wähä

    Napisana z rozmachem polifoniczna opowieść o rodzinie i nadchodzącej katastrofie. W powrocie do domu jest coś szczególnego. Albo się to lubi, albo się tego nie lubi, ale nie można być wobec tego obojętnym. Rodzina Toimich liczy czternaścioro dzieci, jeśli brać pod uwagę także nieżyjącą dwójkę. Wychowane przez surowego ojca i bezradną matkę rodzeństwo dzieli się na tych, którzy opuścili rodzinny dom i próbują uporać się z traumami, oraz tych, którzy zostali. Zbliżające się ...