Тема Горской Республики практически не рассматривается в работах польских ученых. Если и появляется информация про нее, то обычно при обсуждении других вопросов, в самой общей форме: максимум несколько предложений. На фоне крайне немногочисленных текстов, написанных поляками о ситуации на Северном Кавказе после падения царской России, особенно выделяются воспоминания Измаэль-бека (Юзефа) Петруцина-Петрушевского. Вероятно, он был единственным поляком в рядах тех, кто боролся з...
This book contains an overview of many publications by employees of the Institute of Political Studies (ISP) of the Polish Academy of Sciences in Warsaw in the fi eld of Eastern studies. We have selected texts on the recent history of Eastern Europe, the Soviet Union and communist rule, as well as contemporary Russia and Polish-Russian relations. By making these available to English-speaking readers, on the one hand, we want to present a small part, due to limited spac...
W swej rozprawie „Polski mit etnopolityczny i Kaukaz” dr Przemysław Adamczewski prezentuje różne stanowiska i opinie dotyczące poszczególnych sfer oraz relacji Polaków i Polski z Kaukazem. Autor rozprawia się merytorycznie z pokutującymi mitami i stereotypami. Wykazał, że polskie postrzeganie Kaukazu w XIX-XXI wieku opiera się na etosie walki przeciw Rosji jako wspólnemu wrogowi oraz na niepogłębionych badaniach kaukazoznawczych. Narodowe czy separatystyczne ruchy w te...
Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.
Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.
Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.
To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.
Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.
To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.