Do lekarza weterynarii trafiają różne zwierzęta - jest piesek i królik, a na wyjazdach owieczka i konik. Niestety, jeż znowu nie opłacił składki i nie będzie leczony. A dlaczego królikom trzeba obcinać pazurki? Jak należy leczyć zapalenie łapy u psa? Co to właściwie jest szczepienie? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziesz w tej książce.
To 101 książeczka z serii Mądra Mysz. Czytelnicy poznali już wiele ciekawych zawodów. Tym razem mają okazję poznać od podszewki zawód, który dzieciom jest bardzo bliski. Jak nauczyciele przygotowują się do prowadzenia lekcji, kto dekoruje salę lekcyjną, jakie są rytuały w klasie? Które lekcje są najciekawsze? Co nauczyciele robią na przerwach? Na czym polega wspólne przygotowywanie święta szkoły? Jak zwykle, dużo ciekawostek i piękne ilustracje.
Mam przyjaciółkę architektkę to kolejna książeczka z serii Mądra Mysz – edukacyjnej i pełnej ciekawostek serii książek dla dzieci. Agata jest architektką. Paweł dowiaduje się, jaki to niesamowicie ciekawy zawód. Koleżanka przedstawia mu swoją pracę – od pierwszych szkiców po wizytę na budowie. Ciekawa, pełna szczegółów książeczka dla małych budowniczych.
Trener piłki nożnej jest świetnym fachowcem, zwłaszcza że kiedyś sam grał na boisku. Na czym polega trening, po co jest rozgrzewka, co to jest drybling, kiedy trzeba włożyć buty z korkami? Wkrótce drużynę czeka mecz pucharowy. Trener omawia z zawodnikami założenia taktyczne, a potem, w przerwie meczu – udziela ostatnich wskazówek. Wygrany mecz to wielka radość dla zawodników i trenera. Wszyscy z radością przekazują sobie zdobyty puchar.
W jaki sposób tyle bagaży w odpowiednim czasie trafia na pokład samolotu? Jak zapewnić by z jednego pasa nie startowały jednocześnie dwa samoloty? Jak wygląda kuchnia w samolocie? To wszystko wie Stefan. Lata wielkimi odrzutowcami jako pilot. Dokładnie zna wszystkie przełączniki i gałki, a poza tym potrafi o wszystkim, co dzieje się na lotnisku, opowiedzieć dzieciom.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.