Robert Makłowicz Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka C.k. kuchnia, Ebook | Robert Makłowicz

    C.k. kuchnia to nie tylko książka kucharska, lecz również opowieść o czasach, gdy Europa Środkowa stanowiła jedność pod berłem Habsburgów. Amatorzy kulinariów odnajdą na jej łamach 84 przepisy z tamtych czasów i tamtych ziem, od Adriatyku po Karpaty. Przepisy reprezentatywne dla dzisiejszych kuchni narodowych - węgierskiej, czeskiej, rumuńskiej, austriackiej, bośniackiej, słowackiej czy też północnowłoskiej - kiedyś zwanych po prostu c.k. kuchnią. Ci wszyscy, którzy na...

    Promocja
    okładka Café Museum, Ebook | Robert Makłowicz

    Czytając „Café Museum”, pragnąłem natychmiast zjeść te wszystkie opisane ze znawstwem i miłością potrawy, zaraz potem wypić wszystko, czego picie jest tu opisane, a jeszcze bardziej — natychmiast wsiąść do samochodu i pojechać w miejsca, które na łamach tej zbyt skromnej objętościowo książki wymienia Makłowicz (Krzysztof Varga). „Café Museum” to połączenie książki podróżniczej i kulinarnej z szerokim tłem historycznym i wieloma rodzinnymi wspomnieniami. Robert Makło...

Robert Makłowicz Ebooki

Robert Makłowicz urodził się w 1963 roku. To polski krytyk kulinarny, pisarz, dziennikarz, osobowość medialna, przedsiębiorca, podróżnik i youtuber. Największą popularność przyniosło mu prowadzenie w Telewizji Polskiej programu „Kulinarne podróże Roberta Makłowicza” i „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”.

Książki o tematyce kulinarnej Makłowicza

Makłowicz jest autorem kilkunastu książek poświęconych kuchni świata, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni środkowoeuropejskiej. Wśród nich warto wyróżnić takie pozycje jak „C.K. Kuchnia”, „Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce” (napisana z Piotrem Bikontem), „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier”, „Fuzja Smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, „Cafe Museum” i „Dalmacja. Książka kucharska”.

Robert Makłowicz silnie związany jest z Krakowem, w którym się urodził i mieszka na co dzień. Jest synem Włodzimierza Makłowicza. Pochodzi z rodziny o korzeniach polskich, ukraińskich, ormiańskich, węgierskich i austriackich. W Krakowie ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. Następnie studiował prawo i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii, gdzie poznał różne smaki świata. To doświadczenie skłoniło go do zostania krytykiem kulinarnym. W 1993 roku związał się z „Gazetą Wyborczą”, dla której przez wiele lat pisał recenzje kulinarne, głównie oceniając restauracje. Ponadto jego teksty ukazywały się w tygodniku „Wprost”, „Newsweek Polska” i „Przekroju”.

W 1998 roku jego kariera nabrała rozpędu, bowiem został gospodarzem autorskiego cyklu reportaży telewizyjnych pt. „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. Wówczas dał się poznać jako charakterystyczna, niepodrabialna osobowość medialna i wyjątkowy gawędziarz. W programie podróżował po całym świecie – przygotowywał dania charakterystyczne dla danego regionu, a opowieść o daniach wzbogacał kontekstem historycznym. W 2008 roku nieznacznie zmienił formułę programu – w TVP2 zaczęto emitować jego cykl „Makłowicz w podróży”. W 2017 roku Telewizja Polska zerwała współpracę z Makłowiczem. Dziennikarz zapowiedział kontynuację kariery telewizyjnej w programie Food Network. W 2020 roku Makłowicz uruchomił swój autorski program na YouTubie, gdzie samodzielnie publikuje filmy poświęcone kuchniom świata. Ponadto nawiązał współpracę z internetową rozgłośnią radiową newonce.radio, gdzie prowadzi autorską audycję „Od Punk Rocka do Bartóka”.

Makłowicz jest miłośnikiem historii Europy Środkowej z czasów panowania Habsburgów, ze szczególnym uwzględnieniem Galicji. Jego zainteresowania mają odzwierciedlenie w wielu jego programach, publikacjach i książkach. Jedną z nich jest „C.K. Kuchnia”, książka kucharska, która jest również opowieścią o krajach zjednoczonych pod władzą Habsburgów. To 84 przepisy zaczerpnięte z tamtych czasów i ziem, od Adriatyku po Karpaty. Czytelnicy znajdą tutaj przepisy z wielu kuchni narodowych – węgierskiej, czeskiej, rumuńskiej, austriackiej, bośniackiej, słowackiej i północnowłoskiej. Makłowicz przywołuje tutaj mniej lub bardziej znane fragmenty historii. Do tego autor uwzględnia opowieści zaczerpnięte z literatury, w tym z powieści Jaroslava Haška. Książka została wzbogacona o akwarele autorstwa Andrzeja Zaręby, który od wielu lat współpracuje z Makłowiczem i razem z nim dzieli gorące uczucie do Austro-Węgier.

W 2010 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka „Café Museum” – literacka wyprawa do tajemniczej krainy Mitteleuropy. Jej historia jest bardziej niezwykła, niż się wszystkim wydaje. Makłowicz opowiada o kuchni i historii środkowoeuropejskiej, w której nie ma prawdziwych Polaków, Węgrów czy Słowaków, a są jedynie prawdziwi Środkowoeuropejczycy.

Choć Makłowicz często podróżuje, to dzieli życie między Krakowem a Dalmacją, gdzie posiada swój apartament. Ze swojej chorwackiej posiadłości nagrał kilka odcinków autorskiego programu opublikowanego w jego kanałach społecznościowych.

Książki Roberta Makłowicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Roberta Makłowicza w formie papierowej i ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.