Barbara Sadurska Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mapa, Ebook | Barbara Sadurska

    „Nie wiem, czy można dobitniej zaakcentować w debiucie swoją odrębność pisarską na polskiej scenie literackiej, miejscu od jakiegoś czasu nieprzychylnemu autorom o artystycznych ambicjach, którym literatura służy do prowadzenia symbolicznych opowieści o dusznych tajemnicach skrywanych przez człowieka. Zastanawiające jest, że tyle trzeba czekać na odkrycie takiego talentu prozatorskiego, odbijającego się we własnym, niepowtarzalnym blasku, trudno uchwytnym w&nbs...

    Promocja
    okładka Bajka, Bajeczka, Ebook | Barbara Sadurska

    Dystopia o świecie, w którym rządzi KościółJakie masz grzechy? Czy są to grzechy śmiertelne? Czy trafisz za nie do piekła? Czy uratowałaś kogoś, kto nie chciał żyć? I czy boisz się potężnej armii Mocarstwa Watykańskiego?W swojej najnowszej powieści Barbara Sadurska opisuje losy dorastającej dziewczynki i dorastającego razem z nią terroru. Bajka, Bajeczka łączy przenikliwą opowieść o rodzinie ze wstrząsającym political fiction. Na tle małych, codziennych lęków, niesmacznych ob...

    Promocja
    okładka Czarny hetman, Ebook | Barbara Sadurska

    Dawno, dawno temu człowiek ujarzmił przyrodę, nie przezwyciężył jednak śmierci, bo nie wyeliminował ze swojego życia przypadku. Wymyślił zatem grę, czyli taką sytuację, w której zawsze z przypadkiem wygra. Jej teoretyczną realizacją są szachy, życiową zaś - wojna. W długim opowiadaniu Barbary Sadurskiej historia tych arcyludzkich sztuczek sięga prehistorii, a współcześnie zapętla się, nie znajdując ostatecznego rozwiązania. W dobrej literaturze, a taką jest proza Sadurskiej, ...

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii nr 9/2021, Ebook | Marcin Wicha, Dominika Słowik, Mirosław Wlekły, Zbigniew Rokita, Piotr Sommer, Tomasz Bąk, Agata Romaniuk, Barbara Sadurska

    W numerze szczególnie polecamy materiały, w których: Mirosław Wlekły próbuje podsumować pięćset dni pandemii w Polsce, Melissa Fay Green sprawdza, jak mózg zapisuje przeszłość, Dominika Tworek przygląda się oddolnej inicjatywie stworzenia parku narodowego, Paulina Maślona opowiada, jak Barcelona staje się znów miastem do życia, a Karolina Lewestam odpowiada na list czytelniczki.

Barbara Sadurska Ebooki

Barbara Sadurska to polska prawniczka, specjalizująca się przede wszystkim w prawie autorskim, a także pisarka - autorka głośnej książki “Mapa”. Sadurska ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jak również tamtejszą polonistykę. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ pt. “Prawo autorskie, prasowe i wydawnicze”, oraz „Społeczeństwo informacyjne” na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Prowadzi szkolenia z prawa autorskiego oraz warsztaty kreatywnego pisania. W 2020 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za “Mapę”.

“Mapa” - debiutancka książka Sadurskiej

Na debiutancką książkę Barbary Sadurskiej, “Mapa”, składa się siedem opowiadań, które łączy motyw XV-wiecznej mapy świata. W tym czasie, gdy pokrywało ją jeszcze wiele białych plam, rozpalały one wyobraźnię i stanowiły wyzwanie dla śmiałków. Nielinearna opowieść Sadurskiej, napisana charakterystycznym, zadziornym językiem, mknie przez kilka wieków, wskazując na pozornie niemające ze sobą wiele wspólnego postaci i historie. Nie ma tu klucza, nie ma prostego związku przyczynowo-skutkowego. Podróżujemy przez historię, spotykając to Rembrandta, to nazistę w czasie II wojny światowej. Razem z nimi przeżywamy co i rusz jakieś déjà vu - tyle że nie zawsze należy ono do życiorysu bohatera, który je odczuwa … Tytułowa mapa przechodzi z rąk do rąk, przywodząc na myśl opowieści w stylu “Imienia róży” Umberta Eco. Równocześnie opowiada o ludzkiej tożsamości i łatwości, z jaką człowiek nakłada maski, by ukryć się przed światem.

Nagrody literackie Barbary Sadurskiej

Barbara Sadurska za “Mapę” otrzymała przede wszystkim Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020, jak również była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki “Gryfia”. Wcześniej Sadurska otrzymała III nagrodę Agencji Dramatu i Teatru “Wszystko takie smutne” (2009), II nagrodę w konkursie “Trzy Korony” - Małopolska Nagroda Filmowa, za pełnometrażowy scenariusz filmowy “Calineczka” (2011), a także I nagrodę w konkursie na najlepsze opowiadanie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań za dzieło “Pełnia” (2018).

Szukasz wciągających historii i opowiadań pełnych nieoczywistych zakończeń? Znajdziesz ich wiele na Woblinku - zarówno w ebookach, jak i audiobookach czy książkach papierowych.

Źródło zdjęcia: Miesięcznik Znak, Fot. Wojciech Karliński

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.