Stanisław Lem Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ogród ciemności i inne opowiadania, Ebook | Stanisław Lem

    Opowiadania Stanisława Lema w subiektywnym wyborze Tomasza Lema, syna pisarza Odkrywanie Lema nigdy się nie kończy. Do jego opowiadań zawsze można wracać i mieć pewność, że odnajdziemy w nich nowe wątki i pokusimy się o nowe interpretacje. To lektura pełna wiedzy i genialnych pomysłów, podtekstów filozoficznych, zmuszająca do zastanowienia, ale też w wielu fragmentach nadzwyczaj zabawna.  Czytając teksty Lema nie sposób nie zadać sobie pytań, skąd pisarz cze...

    Promocja
    okładka W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów, Ebook | Stanisław Lem

    1381 myśli z najważniejszych tekstów Stanisława Lema w jednym tomie. Uzupełnione o rysunki autora! Cięte i błyskotliwe. Mniej lub bardziej znane. Przepełnione gorzką ironią, ale też głęboką troską o człowieczeństwo. Wybrane z powieści, esejów i tekstów publicystycznych, opublikowanych w ciągu całego życia pisarza. Oto kosmos twórczości Stanisława Lema skupiony w 1381 cytatach i myślach, uporządkowanych tematycznie. Są jak echa jego najważniejszych dzieł, które dziś donośnie...

    Promocja
    okładka Fantastyczny Lem, Ebook | Stanisław Lem

    Piętnaście najlepszych opowiadań mistrza literatury science fiction! Top fifteen. Najlepsze z najlepszych. Piętnaście prezentowanych tu opowiadań Stanisława Lema wybranych zostało w drodze plebiscytu wśród czytelników, z udziałem samego autora oraz wybitnego lemologa i krytyka literackiego, Jerzego Jarzębskiego, którzy wskazali swoje ulubione teksty. Wszystkie opowiadania ułożono według miejsca zajmowanego w czytelniczym rankingu, który zadecydował o pozycji trzech pi...

Stanisław Lem Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Stanisław Lem uważany jest za jednego z najważniejszych na świecie pisarzy science-fiction, jest także najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem w historii. Jego książki ukazały się na całym świecie w przeszło 40 językach, a sprzedano ich ponad 30 milionów egzemplarzy. Dzięki licznym wznowieniom proza Lema cieszy się niesłabnącą popularnością. W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce sprzedano ponad milion egzemplarzy powieści i zbiorów opowiadań Lema.

Większość dzieł Stanisława Lema stanowią książki z pogranicza fantastyki i science-fiction. Pisarz debiutował powieścią „Astronauci”, która ukazała się w 1951 roku. Następnie spod jego pióra wyszły „Obłok Magellana” (1955), „Eden” (1959), „Pamiętnik znaleziony w wannie” (1961), „Powrót z gwiazd” (1961), „Solaris” (1961), „Niezwyciężony” (1964), „Głos Pana” (1968), „Wizja lokalna” (1982), „Fiasko” (1987) i „Pokój na Ziemi” (1987). Lem jest także autorem trylogii „Czas nieutracony” (1955) oraz zbioru opowiadań „Dzienniki gwiazdowe” (1957). W latach 60. XX wieku ukazały się „Księga robotów” (1961), „Bajki robotów” (1964), „Cyberiada” (1965), „Opowieści o pilocie Pirxie” (1968).

W 1975 roku opublikowano powieść „Szpital przemienienia”, najważniejszą książkę Lema spoza nurtu science-fiction. Jest to poruszająca historia młodego lekarza Stefana Trzynieckiego. Bohater dostaje posadę w szpitalu dla cierpiących na zaburzenia psychiczne. Trzyniecki szybko orientuje się, że nie tylko pacjenci są chorzy – sanatorium to mroczne miejsce, w którym panują bardzo specyficzne reguły. Na dodatek lekarzom i pacjentom grozi śmierć, a w konsekwencji zamknięcie całej placówki. Fabuła rozgrywa się bowiem w czasie II wojny światowej, kiedy hitlerowski reżim traktował osoby z problemami psychicznymi jako ludzi, których należy zlikwidować.

Szczególne miejsce w bibliografii Stanisława Lema zajmuje Ijon Tichy – najbardziej charakterystyczna postać występująca w jego książkach. Tichy jest bohaterem i narratorem wielu opowiadań i kilku powieści, pojawia się w „Dziennikach gwiazdowych”, „Kongresie futurologicznym”, „Wizji lokalnej” i „Pokoju na ziemi”. Tichy to wybitna postać, jest międzygwiezdnym podróżnikiem, którego cechuje nieprzeciętne poczucie humoru. W czasie swoich wypraw odwiedza nowe planety, rozmawia z kosmitami, bierze udział w wojnach i angażuje się w sprawy polityczne na innych planetach.

Oprócz pisania powieści Lem zajmował się pisaniem esejów, rozpraw naukowych i recenzji. Ponadto korespondował z naukowcami, poetami i innymi pisarzami. W 2011 roku ukazał się zbiór korespondencji Lema ze Sławomirem Mrożkiem z lat 1956–1978, a w 2018 roku zbiór jego korespondencji z poetką Ewą Lipską pt. „Boli tylko, gdy się śmieję…”.

„Solaris” – najważniejsze dzieło Lema

Szczególne miejsce w bibliografii Lema zajmuje powieść „Solaris”, powszechnie uważana za najważniejsze jego dzieło. W książce Lem przedstawił kontakt człowieka z nieznaną materią, wielu krytyków interpretuje ją jako przedstawienie kontaktu człowieka z absolutem. Lem opisał niemożność poznania tajemnic Wszechświata przez człowieka, ludzką ułomność i ograniczenia percepcyjne. Głównym bohaterem „Solaris” jest psycholog Kris Kelvin, który wyrusza na stację badawczą unoszącą się nad oceanem cytoplazmatycznym znajdującym się na planecie Solaris. Jego główną misją jest zbadanie cech tajemniczego oceanu. Jest to systematycznie zmieniająca i przeobrażająca się materia, która przejawia zdolność myślenia i wpływania na umysły osób przebywających w jej otoczeniu. W czasie wykonywania misji na pokładzie stacji badawczej Kelvin doświadcza nieprawdopodobnych zdarzeń z pogranicza jawy i snu. „Solaris” to najpopularniejsza powieść Lema, która doczekała się kilku adaptacji teatralnych i filmowych.

Lem i kino

Powieści Stanisława Lema od dziesięcioleci inspirują filmowców. Na podstawie jego książek powstało wiele adaptacji. Do tej pory najpopularniejszą ekranizacją jest „Solaris” Stevena Soderbergha z Georgem Clooneyem w roli głównej. Drugim wartym wspomnienia dziełem jest „Kongres” Ari Folman, którego scenariusz nawiązuje do powieści „Kongres futurologiczny”. Główna bohaterka, aktorka, w której rolę wciela się Robin Wright, dostaje propozycję „zeskanowania”. Dzięki temu jej wirtualna kopia będzie wiecznie młoda. Film w połowie jest produkcją aktorską, a w połowie animowaną. W „Kongresie” oprócz Robin Wright wystąpili m.in. Harvey Keitel i Paul Giamatti.

Stanisław Lem – pisarz doceniony za życia

Lem został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Za życia otrzymał najważniejsze i najstarsze polskie odznaczenia państwowe – Order Orła Białego. Ponadto przyznano mu order Polonia Restituta, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Zasługi. Stanisław Lem ma na swoim koncie również doktoraty honoris causa wielu prestiżowych uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Bielefeld czy Politechniki Wrocławskiej. Większość życia spędził w Krakowie i otrzymał też honorowe obywatelstwo tego miasta.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

Niektórym hasło “lektura szkolna” może nie kojarzyć się najlepiej - ze zmuszaniem się do czytania książek i wierszy, po które normalnie by się nie sięgnęło. Wśród obowiązkowych lektur szkolnych dla młodzieży jest jednak wiele niezwykle ciekawych i wciągających pozycji! Lista lektur obowiązkowych na różnych etapach edukacji jest skonstruowana tak, by zapoznać młodych czytelników z ważnymi dziełami polskiej i światowej literatury, a z ich pomocą także z licznymi historycznymi faktami czy niełatwymi tematami. Dzięki temu książki te skłaniają do refleksji i krytycznego myślenia, a co za tym idzie, wspierają wykształcenie się umiejętności budowania i wyrażania własnej opinii. Równocześnie tytuły te zostały dobrane tak, by pobudzać wyobraźnię oraz rozwijać kreatywność.

Na Woblink znajdziecie różne wydania lektur szkolnych, niektóre uzupełnione o dodatkowe opracowanie zawierające kontekst powstania utworu, motywy przewodnie czy opisy głównych bohaterów. W tej formie dostępne są takie klasyki literatury jak “Antygona” i “Król Edyp” Sofoklesa, “Romeo i Julia”, “Hamlet” i “Makbet” Williama Shakespeare’a, “Skąpiec” Moliera. Te ważne dzieła literatury światowej znajdują się na listach lektur szkolnych na różnych etapach edukacji. Dzięki dodatkowym opracowaniom młody czytelnik jest w stanie jeszcze lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich powstały, ich znaczenie (także współczesne) oraz pogłębić wiedzę na temat najważniejszych występujących w nich postaci oraz wydarzeń. Na Woblink czekają na Was także jako ebooki w formatach epub, mobi oraz pdf.

Kanon lektur szkolnych dla młodzieży

Dlaczego warto czytać lektury szkolne? Relacja młodego człowieka z literaturą jest kształtowana od najwcześniejszych lat edukacji. Warto, by już wtedy zapoznał się on z ważnymi, a przy tym ciekawymi dziełami polskimi i zagranicznymi, dzięki czemu w przyszłości nadal chętnie będzie do nich sięgał.

Lektury szkolne dla młodzieży to nie tylko klasyczne pozycje polskiej literatury, takie jak “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Balladyna” Juliusza Słowackiego, “Pan Tadeusz” i “Dziady” Adama Mickiewicza” czy “Lalka” Bolesława Prusa. Wiele pozycji na listach lektur należy do klasyki literatury światowej - są to nie tylko dzieła Williama Shakespeare’a czy Moliera, ale także “Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya, “Mały książe” Antoine de Saint-Exupéry’ego bądź “Proces” Franza Kafki. Wiele radości, zwłaszcza młodszym czytelnikom, przynieść może bardziej współczesna “Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, której nowa ekranizacja już niebawem ukaże się na platformie Netflix. W roli głównej pojawi się Tomasz Kot - w znanym filmie z 1983 roku zagrał ją Piotr Fronczewski.

Lektury szkolne dla młodzieży to także liczne dzieła fantastyczne - jak chociażby “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena czy “Opowieści z narni. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Te powieści także można obejrzeć w wersjach filmowych - obraz oparty na książce Lewisa pojawił się na ekranach kin w 2005 roku. Z kolei “Hobbit” w reżyserii Petera Jacksona to trzy filmy, w których główne role zagrali Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Christopher Lee czy Richard Armitage. Poznajcie przygody granych przez nich bohaterów, sięgając do literackich pierwowzorów dostępnych na Woblink!

Lektury obowiązkowe dla młodzieży

Nauka w szkole często rozpoczyna się od poznania mitologii starożytnej, zwłaszcza Greków i Rzymian. Wielce pomocną jest w tym zakresie “Mitologia” Jana Parandowskiego - jego omówienia najważniejszych mitów i bohaterów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Wśród lektur szkolnych dla młodzieży znajdują się także tak chętnie czytana “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza czy “Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Lektury szkolne to jednak nie tylko od wielu lat znane i cenione tytuły. To także liczne pozycje współczesne często pisane z myślą o młodzieży. Należy do nich z pewnością chociażby powieść “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika czy wybór opowiadań z “Mikołajka” René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé. Książki te wciągają od pierwszych stron - te lektury szkolne nie tylko trzeba, ale po prostu chce się czytać! Na Woblink znajdziecie je z łatwością - dostępne są w formatach książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf).