Stephen King Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stephen King Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Stephen King to amerykański autor tworzący przede wszystkim literaturę grozy ‒ nazywany jest często królem horroru. W swoim życiu przeszedł drogę od początkującego twórcy do ikony popkultury i obecnie jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających pisarzy na całym świecie. Jego kariera jest niepowtarzalnym fenomenem. Książki Kinga sprzedały się w nakładzie ponad 350 milionów egzemplarzy, co potwierdza niezwykłą popularność pisarza. Autor kultowej „Carrie” jest ceniony nie tylko przez rzesze czytelników, ale także przez krytyków. Został wielokrotnie uhonorowany Nagrodą Brama Stokera oraz British Fantasy Award. W 2003 roku otrzymał prestiżową literacką nagrodę National Book Award, a w 2014 roku został uhonorowany Narodowym Medalem Sztuki. Jego horrory, takie jak „Carrie”, „Lśnienie”, „Miasteczko Salem” czy „Podpalaczka”, są obecnie zaliczane do klasyków gatunku. King nie ogranicza się jednak wyłącznie do tego gatunku. Jest autorem takich tytułów jak „Zielona mila”, „Joyland” czy cyklu „Mroczna Wieża”. Stephen King przez lata zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. W walce z nałogiem pomogła mu rodzina i przyjaciele. Obecnie pisarz mieszka w Bangor w stanie Maine razem ze swoją żoną. Córka Naomi jest duchowną powszechnego Kościoła antytrynitariuszy, a synowie Owen i Joe zostali pisarzami.

Autor jest bardzo otwarty na książki elektroniczne. Jedno z jego opowiadań „W wysokiej trawie”, które napisał razem ze swoim synem Joe Hillem, jest dostępne wyłącznie w formie ebooka i audiobooka.

Stephen King – spełnienie amerykańskiego snu

Stephen King jest obecnie najpoczytniejszym autorem horrorów, a także ikoną popkultury. W swoim literackim dorobku ma prawie 100 książek, a duża część jego powieści została zekranizowana. Życie Kinga nie składało się jednak zawsze z samych sukcesów. Kiedy miał trzy lata, jego ojciec zostawił rodzinę i od tego czasu Stephen razem ze starszym bratem byli wychowywani tylko przez matkę. Mimo trudnej sytuacji finansowej kobieta wspierała swoje dzieci i ich pasje. To właśnie ona namówiła Stephena do rozpoczęcia pisania i podarowała mu w prezencie maszynę do pisania.

W latach 70. studiował anglistykę na University of Maine. Krótko po zakończeniu studiów poślubił Tabithę Spruce. Ich małżeństwo trwa do dzisiaj. Początkowo Stephen King podejmował się wielu różnych zajęć. Pracował w pralni przemysłowej, uczył angielskiego i pisał opowiadania, których większość publikowana była w magazynach dla mężczyzn. W tym czasie Stephen King pracował nad wieloma powieściami. Pierwsza z nich, „Carrie”, historia dziewczyny ze zdolnością telekinezy, miała na początku być tylko krótkim opowiadaniem, ale przerodziła się w pełnowymiarową powieść. Autor miał problem z jej ukończeniem ‒ w pewnym momencie wyrzucił ją nawet do śmieci, skąd uratowała ją jego żona. Po ukończeniu pracy wysłał tekst do wydawcy, który zdecydował się wydać „Carrie”. Od tego czasu każda kolejna książka mistrza grozy zdobywała coraz większą popularność, a sam pisarz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów na świecie.

Mistrz horroru

Stephen King ma w swoim dorobku kilkadziesiąt powieści grozy. Prawie wszystkie ukazały się nie tylko w formie papierowej, ale także w postaci ebooków oraz audiobooków. Jego najbardziej kultowymi książkami są „Miasteczko Salem” (1975), „Lśnienie” (1977), „Podpalaczka” (1980), „Cujo” (1981), „Smętarz dla zwierzaków” (1983), „To” (1986), „Stukostrachy” (1987), „Pokochała Toma Gordona” (1999), „Historia Lisey” (2006) czy „Śpiące królewny” (2017). Właściwie każda z jego powieści stawała się bestsellerem, a najnowszy „Instytut” (2019) zaraz po premierze znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych książek. Stephen King wydał też kilka powieści pod pseudonimem Richard Bachman. Zdecydował się na taki krok, gdyż niedługo po sukcesie „Carrie” oraz „Miasteczka Salem” chciał opublikować swoje wcześniejsze powieści, a wydanie czterech tytułów pod rząd nie było zbyt korzystne. Chciał także sprawdzić, czy uda mu się powtórzyć sukces pod innym nazwiskiem. Najpopularniejszą powieścią wydaną pod pseudonimem jest „Wielki marsz” (1979), mroczna i alegoryczna wizja przyszłości USA.

Kryminały Stephena Kinga

Stephen King, mimo że powszechnie nazywany jest królem horroru, nie zamyka się na inne gatunki. W ostatnich latach skupił się na powieściach kryminalnych z wątkiem paranormalnym. Najlepszym przykładem jest trylogia kryminalna o detektywie Billu Hodgesie. Na cykl składają się następujące tytuły: „Pan Mercedes” (2014), „Znalezione nie kradzione” (2015) i „Koniec warty” (2016). „Outsider” z 2018 roku również jest powieścią kryminalną. Oprócz powieści kryminalnych i horrorów King tworzy również fantastykę czy powieści obyczajowe. Nieobce są mu krótkie formy literackie – nowele i opowiadania. Wydał również kilka książek non-fiction, jak na przykład „Danse Macabre” (1980) czy „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” (2000).

Ekranizacje książek króla grozy

Stephen King jest najczęściej ekranizowanym autorem na świecie. Jego książki stały się inspiracją dla takich reżyserów jak Stanley Kubrick, David Cronenberg czy Brian de Palma. „Lśnienie” Kubricka przeszło do historii filmografii, a Sissy Spacek grająca Carrie otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W ostatnich latach zrealizowano filmy na podstawie powieści „To”, „Smętarz dla zwierzaków” i „Doktor Sen”. Również twórcy seriali sięgają po książki króla horroru. Stacja HBO wyprodukowała w 2018 roku „Castle Rock” inspirowane twórczością Kinga, a w 2020 „Outsidera”. W ostatnich latach ukazał się także serial „Mr. Mercedes” i „Mgła”.

Billy Summers – najnowsza powieść Stephena Kinga

Na początku sierpnia 2021 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się powieść Stephena Kinga pt. „Billy Summers”. To 62 książka w obszernym dorobku literackim amerykańskiego mistrza grozy. Tym razem King serwuje czytelnikom nie przerażający horror, a rasową powieść sensacyjną z elementami thrillera oraz rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Główny bohater powieści, tytułowy Billy Summers, to były żołnierz marines i eks snajper z Iraku. Po zakończeniu służby mężczyzna został zabójcą na zlecenie – zabija jednak tylko tych, którzy sobie na to zasłużyli. Na koncie ma już prawie 20 perfekcyjnie zrealizowanych akcji. Teraz na Summersa czeka ostatnie zadanie, po którym ma zamiar przejść na emeryturę. Niestety, wszystko idzie nie tak, jak powinno…

Stephen King - „Baśniowa opowieść”

Jedną z najnowszych powieści autorstwa Stephena Kinga jest „Baśniowa opowieść”, która ukazała się w Polsce w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Albatros. To opowieść o pozornie zwyczajnym chłopcu, któremu przeznaczone są bohaterskie czyny. Siedemnastoletni Charlie Reade niczym specjalnym się nie wyróżnia - poza tym, że jego przeszłość pełna jest dramatycznych wydarzeń. Jego matka zginęła w wypadku, gdy chłopiec miał dziewięć lat - sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Pogrążony w rozpaczy ojciec zaczął pić, Charlie musiał więc wcześnie nauczyć się, jak dbać nie tylko o samego siebie, ale i o tatę. Wiele lat później, właśnie w wieku siedemnastu lat, chłopak poznaje psa Radara oraz jego starzejącego się właściciela, Howarda Bowditcha. Pies i jego pan mieszkają samotnie w imponującej, odciętej od świata rezydencji na szczycie wzgórza. Za tym domem stała zamknięta szopa, z której dobiegały dziwne dźwięki, jakby nieduże stworzenia próbowały się wydostać… Charlie wykonywał dla pana Bowditcha najróżniejsze prace, a po jego śmierci odziedziczył nie tylko posiadłość na wzgórzu, ale także kasetę z opowieścią, w którą trudno uwierzyć. Wynika z niej bowiem, że wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi ogromne niebezpieczeństwo. Przywódcy tego świata gotowi są sprowadzić zniszczenie zarówno na siebie, jak i na ludzką rzeczywistość. Charlie znowu musi bardzo szybko dorosnąć, czy tego chce czy nie, bowiem to właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za uratowanie obydwu światów. Chłopiec i jego wierny psi towarzysz zrobią wszystko, by poprowadzić siły dobra do zwycięstwa w ostatecznym starciu z siłami zła. Wydaje się Wam, że już nieraz czytaliście podobną historię? Gdy opowiedziana jest przez twórcę rangi Stephena Kinga, wszystko wydaje rozgrywać się na nowo.

Książki Stephena Kinga w księgarni internetowej Woblink

Obok klasycznych już „Carrie”, „Miasteczka Salem” czy serii „Mroczna wieża”, na Woblinku znajdziecie wiele innych tytułów autorstwa Stephena Kinga. „Czarna bezgwiezdna noc” to pięć historii o mrocznej stronie ludzkiej natury. „Marzenia i koszmary” to zbiór dwudziestu pięciu fantastycznych opowiadań mistrza grozy. Wraz z nimi czekają także autobiograficzny poradnik „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”, powieści „Doktor Sen”, „Dallas’63”, „Pod kopułą” czy „Ręka mistrza”. Chcesz poznać więcej książek Kinga? Zapraszamy na Woblink.com, gdzie znajdziesz szeroki wybór książek papierowych, ebooków oraz audiobooków Stephena Kinga.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!