Wirtualne Targi

Tevis Walter Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Gambit królowej, Książka | Tevis Walter

  W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla si...

  Promocja
  okładka Gambit królowej, Książka | Tevis Walter

  W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla si...

  Promocja
  okładka Człowiek który spadł na ziemię, Książka | Tevis Walter

  Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej planecie. Korzystając ze swoich nadludzkich możliwości, szybko zaczyna zdobywać fortunę niezbędną do realizacji projektu. Niestety, sprawy się komplikują. Newton coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania. Niezwykle realistyczna opowieść o obcym na Ziemi - realistyczna na tyle, że staje się metaforą naszego własnego egzysten...

  Promocja
  okładka Przedrzeźniacz, Książka | Tevis Walter

  W umierającym świecie, w którym ludzie są odurzeni narkotykami i pogrążeni w elektronicznej błogości, gdzie nie ma sztuki, literatury i nie rodzą się dzieci, gdzie niektórzy wolą dokonać samospalenia niż dalej żyć, Spofforth jest najdoskonalszą maszyną, jaką kiedykolwiek stworzono. Mimo tego ma tylko jedno, niemożliwe do spełnienia pragnienie – chce przestać istnieć. Jednak nawet w tych ponurych i przygnębiających czasach pojawia się iskierka nadziei, którą stanowią namiętnoś...

Tevis Walter Książki

Walter Tevis to amerykański pisarz oraz wykładowca akademicki. Urodził się w San Francisco, młodość spędził w Kentucky, a dorosłość w Ohio, gdzie wykładał anglistykę. Po przeprowadzce do Nowego Jorku całkowicie poświęcił się pisaniu książek. Wydał sześć powieści i wiele opowiadań, które zostały przetłumaczone na około 20 języków. Dodatkowo cztery z nich doczekały się ekranizacji: „Bilardzista”, „Kolor pieniędzy”, „Człowiek, który spadł na Ziemię” i „Gambit królowej”. Na podstawie ostatniego tytułu Netflix zrealizował siedmioodcinkowy miniserial, który okazał się ogromnym sukcesem. Tevis był członkiem Authors Guild, a na początku 2018 roku jego nazwisko zostało wprowadzone do Kentucky Writers Hall of Fame.

Młodość i kariera Tevisa

Autor „Gambitu królowej” urodził się w 1928 roku w San Francisco. Był drugim dzieckiem Anny Elizabeth Bacon i Waltera Stone’a Tevisa. Dorastał w Sunset District w okolicy parku Golden Gate. Miał starszą siostrę Betty, która przyszła na świat w 1925 roku. Walter jako dziecko zachorował na chorobę reumatyczną serca – w jej konsekwencji przebywał przez ponad rok w szpitalu Stanford Children’s Convalescent, gdzie podawano mu duże dawki fenobarbitalu. Uważa się, że owo doświadczenie mogło zainspirować go do wykreowania postaci Beth Harmon w „Gambicie królowej”. Sam autor twierdził, że przyjmowanie fenobarbitalu w tak młodym wieku przyczyniło się do jego późniejszego alkoholizmu. W momencie opuszczenia szpitala Walter Tevis miał jedenaście lat i odbył samotną podróż pociągiem do rodziny, która w czasie jego leczenia przeniosła się do hrabstwa Madison w Kentucky. Po przeprowadzce doznawał przemocy ze strony rówieśników, jednak nie wszyscy byli nastawieni do niego negatywnie. Zaprzyjaźnił się w kolegą z liceum, Tobym Kavanaugh. W rodzinnej rezydencji Kavanaugh nauczył się grać w bilard, a także przeczytał pierwszą książkę science fiction w swoim życiu. Walter i Toby pozostali przyjaciółmi na całe życie. Co ciekawe, Kavanaugh stał się z czasem właścicielem Sali bilardowej w Lexington co miało wpływ na twórczość pisarza.

Pod koniec II wojny światowej Tevis jako siedemnastolatek zaciągnął się do USA Navy, gdzie służył jako cieśla okrętowy na pokładzie USS Hamilton. Po wojnie poszedł na studia – uzyskał stopień licencjata, a następnie magistra na Uniwersytecie Kentucky. Uczęszczał także na prestiżowe zajęcia Iowa Writers’ Workshop. Uzyskał na nich tytuł M.F.A. z twórczego pisania. Po zakończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel i uczył różnych przedmiotów np. języka angielskiego czy wychowania fizycznego. Wtedy też zaczął pisać. Następnie pracował na Northern Kentucky University, University of Kentucky i Southern Connecticut State University. Na Uniwersytecie Ohio otrzymał tytuł profesora. Wykładał tam kreatywne pisanie oraz literaturę angielską. Ostatnie lata swojego życia, utrzymując się wyłącznie z pisania, spędził w Nowym Jorku.

Prywatne życie Waltera Tevisa

Pisarz w 1952 roku wziął ślub z Jamie Griggs, z którą rozwiódł się po prawie trzydziestu latach małżeństwa. Para miała dwójkę dzieci, syna i córkę. W 1983 roku Tevis powtórnie się ożenił. W 2003 roku pierwsza żona autora opublikowała swoją autobiografię „My Life with the Hustler”.

Autor „Przedrzeźniacza” był alkoholikiem, hazardzistą i palaczem. Odzwierciedlają to, często pojawiające się w jego powieściach, motywy odnoszące się do nałogów. Miał za sobą także próby samobójcze. Gry, również te hazardowe, odgrywały istotną rolę w jego życiu. Swoje pierwsze szachy otrzymał w wieku siedmiu lat, a w liceum zaczął grać w bilard. W czasie służby w marynarce nauczył się grać w pokera. W latach 70., dzięki Anonimowy Alkoholikom, udało mu się pokonać alkoholizm. Tevis zmarł w 1984 roku na raka płuc.

Literackie początki i debiutancka powieść

Swoją karierę literacką rozpoczął podczas pracy jako nauczyciel w małych miasteczkach w stanie Kentucky. Opowiadania jego autorstwa były publikowane między inny w takich magazynach jak „The Saturday Evening Post”, „Esquire”, „Cosmopolitan”, „Playboy” i „Redbook”. Jego debiutancki tekst „The Big Hustle” powstał w 1955 roku. Ukazał się w „Collier’s”, a w 1957 roku Tevis opublikował swoje pierwsze opowiadanie utrzymane w tonie fantastycznonaukowym. Dwa lata później wydał swój prozatorski debiut, jakim była powieść „The Hustler”.

Książki Tevisa Waltera

Tevis Walter jest autorem kilkudziesięciu opowiadań i sześciu powieści: „The Hustler” (1959), „The Man Who Fell to Earth” (1963), „Mockingbird” (1980), „The Steps of the Sun” (1983), „The Queen’s Gambit” (1983) oraz „The Color of Money” (1984). Na polskim rynku wydawniczym ukazały się trzy książki Waltera, są to: „Człowiek, który spadł na ziemię” (Wydawnictwo Mag 2017), „Przedrzeźniacz” (Wydawnictwo Mag 2015) i „Gambit królowej” (Wydawnictwo Czarne 2020).

„Człowiek, który spadł na ziemię” to realistyczna historia o obcym, który przybywa na ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której brakuje na jego ojczystej planecie. Początkowo proste zadanie komplikuje się, a obcy zaczyna zwlekać z jego wykonaniem. Fantastyczna opowieść staje się metaforą ludzkiego smutku i samotności. Z kolei „Przedrzeźniacz” jest opowieścią o rzeczywistości, w której odurzeni narkotykami ludzie żyją w świecie pozbawionym sztuki – świecie, gdzie część z nich woli dokonać samospalenia i przestać istnieć. Spofforth, najdoskonalsza maszyna, jaka kiedykolwiek powstała, także ma takie marzenie. Przynajmniej do czasu, aż nie pojawi się mała iskra nadziei.

Gambit Królowej - najpopularniejsza książka Waltera Tevisa

„Gambit królowej” to ostatnimi czasy najpopularniejsza książka Waltera Tevisa, a wszystko za sprawą doskonale przyjętego miniserialu platformy Netflix pod tym samym tytułem. Powieść jest piękną opowieścią o przyjaźni, samotności, współpracy, rywalizacji, zagubieniu oraz poszukiwaniu sensu w życiu. Ośmioletnia Beth Harmon trafia do sierocińca, gdzie szybko odkrywa swoje dwie największe pasje, a zarazem nałogi – środki odurzające i szachy. Grać w szachy uczy się od mrukliwego woźnego, który bardzo szybko dostrzega talent dziewczynki. Uzależniające tabletki są podawane Beth i innym dzieciom, aby były spokojniejsze. Obie miłości Harmon będą towarzyszyły jej w dalszym życiu, kiedy opuści sierociniec i będzie zdobywała szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych.

Tevis Walter i ekranizacje jego książek

Twórczość Tevisa Waltera stanowi źródło inspiracji dla filmowców. Trzy z sześciu powieści jego autorstwa zostały zaadaptowane na pełnometrażowe filmy, a jedna na miniserial. Pierwszy z nich, „Bilardzista” w reżyserii Roberta Rossena, miał swoją premierę w 1961 roku. Kolejny, „Człowiek, który spadł na ziemię”, ukazał się w 1976. Trzeci film z 1986 został wyreżyserowany przez Martina Scorsese i nosił tytuł „Kolor pieniędzy”. Ostatnią produkcją zrealizowaną w oparciu o prozę Tevisa jest netflixowy serial „Gambit królowej”, który okazał się ogromnym sukcesem. Produkcja została uhonorowana dwoma Złotymi Globami (za najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny i za najlepszą aktorkę w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnej), z czego jeden przypadł w udziale Anyi Taylor-Joy, odtwórczyni głównej roli.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Waltera Tevisa – „Gambit królowej” w formie ebooka, audiobooka i papierowej oraz powieści „Człowiek, który spadł na ziemię” i „Przedrzeźniacz” w formie papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.