Urszula Jabłońska Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Światy wzniesiemy nowe, Książka | Urszula Jabłońska

  Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy – tylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich „komuny” (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo „społeczności utopijne” (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo „społeczności” (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kry...

  Promocja
  okładka Człowiek w przystępnej cenie Reportaże z Tajlandii, Książka | Urszula Jabłońska

  W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu. Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym po...

Urszula Jabłońska Książki

Urszula Jabłońska jest polską reporterką oraz , laureatką nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy. Była także nominowana do międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award w 2019 roku. Jabłońska jest absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a także Polskiej Szkoły Reportażu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazał się debiut książkowy Urszuli Jabłońskiej zatytułowany “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”. Jej reportaże można znaleźć także w takich zbiorach jak “Walka jest kobietą” czy “Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie”. Jabłońska jest również współzałożycielką stowarzyszenia reporterów Rekolektyw.

Urszula Jabłońska - “Człowiek w przystępnej cenie”

Wydany w 2017 roku reportaż “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” był literackim debiutem Urszuli Jabłońskiej. Ukazuje w niej inny obraz tej Rajskiej Wyspy niż znany z folderów w biurach turystycznych. Witajcie w mieście Pattaya, które rozwinęło się dzięki wojnie i seksowi. To tutaj znajduje się duch Złotego Chłopca, który lubuje się w czerwonej fancie. Poznajcie Voramai, która w dniu jedenastych urodzin swojej córki Chatsumarn po raz pierwszy ogoliła głowę. Są tu też szafranowe mniszki, choć oficjalnie wcale ich nie ma. Poo w jej kuchni w slumsach Bangkoku odwiedził Jamie Oliver, a Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, już nie walczy. Duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i wdowie duchy, które sprawiają, że mężczyźni malują paznokcie na czerwono też mają tu swoje miejsce. Nie ma jedynie J., której piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii stoi pusty. Nie zapomnieli o nim jedynie wojskowi, którzy czasem przychodzą sprawdzić, czy J. aby nie wróciła. Urszula Jabłońska opisuje wszystkie te historie, by pokazać Tajlandię z perspektywy jej mieszkańców, a nie turystów.

“Światy wzniesiemy nowe” Urszuli Jabłońskiej

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazała się książka Urszuli Jabłońskiej “Światy wzniesiemy nowe”. W obliczu bezsilności i poczucia frustracji wobec sytuacji na świecie reporterka ruszyła w podróż po Europie, by w społecznościach żyjących w alternatywny sposób odnaleźć nadzieję, że świat można znów wymyślić na nowo. Wyniszczona uprawami ziemia zamieniła się w wielkie jezioro w portugalskiej Tamerze, gdzie mieszkańcy wierzą w możliwość regeneracji pustynnych terenów z pomocą parmakultury. Dziewięćset osób w duńskiej Christianii wspólnie podejmuje decyzje - zgoda musi być jednogłośna, nieważne, czy chodzi o nowego sąsiada czy remont dachu. W Prowansji działa kooperatyw, w którym każdy sam decyduje, ile czasu poświęca na pracę (i jaką) - nie dostaje za nią pieniędzy, wspólnota dostarcza bowiem w miarę możliwości wszystkiego, co tylko każdy z jej członków napisze na kartce, że potrzebuje. “Komuny”, “wspólnoty”, “społeczności utopijne” - jakkolwiek je nazwać, w reportażu Jabłońskiej niosą one nadzieję na lepsze jutro.

Książki Urszuli Jabłońskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie szereg dzieł autorstwa Urszuli Jabłońskiej, w tym “Światy wzniesiemy nowe” czy “Człowiek w przystępnej cenie”. Te i inne polskie reportaże czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.