Virginia Vallejo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka Kochając Pabla, nienawidząc Escobara, Audiobook | Virginia Vallejo

    Jeden z najbardziej skandalizujących romansów XX wieku i zarazem jedno z największych wydarzeń wydawniczych 2017 roku! Historia tak niebywała, że wydaje się fikcją literacką. Nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood. Na podstawie książki „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” powstał film z Penélope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych.

    Promocja
    okładka Kochając Pabla nienawidząc Escobara, Książka | Virginia Vallejo

    Płomienny, nieprawdopodobny i jeden z najbardziej skandalizujących romansów XX wieku oraz wydawnicze wydarzenie tego roku! Historia, która wydarzyła się naprawdę brzmi jak fikcja literacka. Nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood. Na podstawie książki powstaje film z Penelope Cruz i Javierem Bardemem. W 1983 roku Virginia Vallejo - była modelka, wschodząca gwiazda kolumbijskiej telewizji i bywalczyni salonów, poznała i zakochała się w Pablu Escobarze, nazywanym częs...

Virginia Vallejo - książki, ebooki i audiobooki

Virginia Vallejo to była modelka, dziennikarka, reżyserka telewizyjna, prezenterka. Jest autorką bestsellerowych pamiętnikówKochając Pablo, nienawidząc Escobara” (2007), w których opisała nie tylko kulisy związku z bossem narkotykowym, ale również ujawniła powiązania polityków z kartelem w Ameryce Południowej.

Życiorys Virginii Vallejo

Vallejo urodziła się w 26 sierpnia 1949 roku w Cartago, departamencie Valle del Cauca, w południowo-zachodniej Kolumbii. Pochodzi z zamożnej rodziny ministrów, ambasadorów i pisarzy. Dziadek, Eduardo Vallejo-Varela, minister gospodarki Kolumbii, wywodził się z rodziny Mariano Guadalupe Vallejo, która doprowadziła do przyłączenia Kalifornii do Stanów Zjednoczonych, babka zaś, Sofía Jaramillo-Arango, spokrewniona była z Karolem V Habsburgiem. W 1950 roku rodzina wróciła do Bogoty, gdzie Virginia doczekała się braci: Felipe oraz Antonia, a także siostry Sofii.

Vallejo uczęszczała do prestiżowej szkoły Anglo-Colombian School w Bogocie, a po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka angielskiego w Centro Colombo-Americano. Często zmieniała profesje. W 1969 roku zasiadała w zarządzie Banco del Comercio, gdzie poznała swojego pierwszego męża, CEO Borrero, Zamorano oraz Giovanelli, Fernando Borrero Caicedo. Związek nie trwał długo. Po rozwodzie, w 1971 roku, została dyrektor PR w browarach Cerveceria Andina. Tam jednak również nie zagrzała miejsca, gdyż zaledwie rok później otrzymała ofertę pracy w telewizji kolumbijskiej w programie „Oiga Kolumbia, Revista del Sábado”. Jej kariera medialna trwała z przerwami do 1994 roku.

W tym czasie stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Ameryki Południowej. Trzy lata z rzędu, od 1978-1980 roku, zdobywała Nagrodę dla Najlepszej Prezenterki APE (Asociación de Periodistas del Espectáculo). Pojawiła się na okładkach kobiecych magazynów, takich jak Harper’s Bazaar czy Cosmopolitan. Magazyn „El Tiempo” uznał ją nawet za symbol ery. Jako prezenterka i dziennikarka wzięła udział w ponad 20 produkcjach: programach muzycznych, quizach, show familijnych i kulinarnych. Była m.in. reporterką TV Sucesos-A3, występowała w Noticiero 24 Horas, współpracowała z Caracol Radio, wyprodukowała nawet swój program „TV Impacto”. Ma na swoim koncie także role w filmach i operach mydlanych. W 1988 roku wyjechała na stypendium do Berlina, by studiować dziennikarstwo ekonomiczne.

Dziennikarka była obecna na zaprzysiężeniu prezydenta Tajwanu Chiang Ching-ku w 1978 roku. To właśnie Vallejo, jako jedyna przedstawicielka kolumbijskich mediów, relacjonowała z Londynu ślub księcia Walii oraz księżnej Diany Spencer 29 lipca 1981 roku. Również jako jedyna przeprowadziła wywiad z Pablo Escobarem w styczniu 1983 roku. Nagrano go na śmietnisku Medellin, gdzie Escobar opowiadał Vallejo o charytatywnym projekcie „Medellin bez slumsów”, którego był ojcem. To właśnie to wystąpienie przyniosło baronowi narkotykowemu popularność.

Vallejo zajmowała się również marketingiem. Została przedstawicielką Neways International ze Springville, jednak współpraca zakończyłą się bankructwem firmy. W latach 2009-10 pracowała w gazecie „6to Poder”. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z telewizją RT. Obecnie autorka pracuje w „Russia Today”.

Kochając Pablo, nienawidząc Escobara - książka o romansie Virginii Vallejo

„Kochając Pablo, nienawidząc Escobara” to historia niezwykłego romansu wschodzącej gwiazdy kolumbijskiej telewizji Virginii Vallejo oraz barona narkotykowego Pablo Escobara.

Escobar – najsłynniejszy handlarz narkotykowy w dziejach, jeden z najbogatszych ludzi na świecie (zajął siódme miejsce na liście „Forbesa” z majątkiem przekraczającym pięćdziesiąt miliardów dolarów) kontrolował aż 80 procent globalnego rynku kokainy. Jego wizji z pewnością nie brakowało rozmachu. Dążył do celu dosłownie „po trupach”. Zlecał zabójstwa, porwania dla okupu, układał się z politykami, a także policją. Był jednak uwielbiany przez biedotę. „Robin Hood z Medellin”, jak go nazywali, budował bowiem dla nich domy, szkoły, boiska, a nawet kościoły.

Para poznała się latem 1982 roku. Wkrótce zaczęli się spotykać – oczywiście w tajemnicy. Gangster był żonaty. Rozstali się pięć lat później po intensywnym, pełnym przepychu związku, który rozegrał się w apartamentach na całym świecie, ranczu Hacienda Napoles oraz należącej do gangstera wyspie na Karaibach. Vallejo twierdziła, że odeszła ponieważ zaczęła się obawiać Escobara, gdyż stał się jeszcze bardziej brutalny i nieobliczalny. Mafioso zginął w 1993 roku w strzelaninie na dachu swojego własnego domu.

Książka „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” została opublikowana w 2007 roku i stała się bestsellerem tak w Stanach Zjednoczonych, jak i Kolumbii.

Vallejo zaprasza w niej czytelników za kulisy jednego z najbardziej intrygujących romansów w dziejach. To pełna emocji opowieść zakochanej ślepo kobiety, która za swoje uczucia musiała zapłacić ogromną cenę. Historia tak niezwykła, że czasem trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę. Związek rozpadł się jednak zaledwie po kilku latach, a kobieta stała się zwierzyną łowną i pierwszym oskarżycielem swojego kochanka.

Jak twierdzi Vallejo, książka powstała na potrzeby śledztwa USA. Dzięki osobistej relacji kobiety rząd kolumbijski otworzył śledztwa w sprawie zabójstwa kandydującego na prezydenta Luisa Carlosa Galana (1989) oraz masakry zwanej Oblężeniem Pałacu Sprawiedliwości (1985). Dzięki jej zeznaniom doszło do wielu aresztowań i wydania wyroków skazujących. Autorka jak nikt inny bowiem znała Escobara, miała napisać jego biografię, mogła zatem zadawać mu masę intymnych pytań. Dzięki temu wiedziała naprawdę dużo o powiązaniach polityków z kartelem narkotykowym oraz międzynarodowymi organizacjami przestępczymi. Opowiadała m.in. o powiązaniach Escobara z Juanem Manuelem Santosem (laureatem pokojowej nagrody Nobla) czy prezydentami Kolumbii – Alfonsem Lopezem Michelsenem, Ernestem Samperem, czy Alvarem Uribe.

Otwarcie jednak tej puszki Pandory miało wysoką cenę. Vallejo utraciła dawną pozycję i znajomych. Zaczęto grozić jej i szkalować w sieci. Przeżyła zamach na swoje życie. DEA, czyli amerykańska agencja narkotykowa 18 lipca 2006 roku wywiozła ją do Miami. Pozwolono jej zabrać srebro, lampy, pudełka z dowodami oraz kilka walizek. W kieszeni miała dwie ćwierćdolarówki. W obawie przed zamachem nagrała swoje zeznania w formie filmu, który wyemitowano w kolumbijskiej telewizji RCN. Mimo zeznań nie przyznano jej jednak statusu świadka koronnego. Powrót do Kolumbii groził jednak śmiercią. Vallejo wystąpiła zatem o azyl polityczny, który otrzymała 3 czerwca 2010 roku.

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara – adaptacje

Historia Vallejo i Escobara jest tak niezwykła, że zaowocowała wieloma filmowymi realizacjami. Pierwsza z nich, „El Capo”, powstała w 2009 roku. Kolejna, „Escobar, The Drug Lord”, już trzy lata później. W 2017 roku historia kochanków została opowiedziana w filmie „Loving Pablo” w reżyserii Fernando Leona Aranoi z Penelope Cruz oraz Javierem Bardem w rolach głównych. Film miał swoją premierę podczas 74. Festiwalu Filmów Międzynarodowych w Wenecji, a główni aktorzy zostali nominowani do the Goya Awards 2018.

Najbardziej popularną z adaptacji jest jednak wyprodukowany przez Netflixa oraz Gaumont serial „Narcos” z 2015 roku. Mimo że wszystkie adaptacje w niewielkim stopniu opierają się na książce, a dziennikarkę przedstawia się na ogół w złym świetle, to Vallejo właśnie producentów „Narcos” postanowiła pozwać w 2019 roku. Uważa, że serial przedstawił ją jako przestępczynię i porywaczkę Diany Turbay. Sąd odrzucił większość roszczeń prezenterki.

„Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka oraz audiobooka.