William Lindsay Gresham - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zaułek koszmarów, Ebook | William Lindsay Gresham

    jest niewiniątkiem. Kłębią się w nim najczarniejsze pragnienia i lęki.Uwodzi, albo daje się uwieść Zeenie specjalizującej się w czytaniu w myślach. Widzi w niej nie tylko kochankę, ale także kogoś, od kogo mógłby się wiele nauczyć. W jego głowie powstaje plan. Jednak jego amerykański sen o bogactwie łatwo może zamienić się w koszmar.Powieść amerykańskiego autora Williama Lindsaya Greshama powstała w latach czterdziestych XX wieku. Nie przestała być aktualna. Teraz, w tych nie...

    Promocja
    okładka Zaułek koszmarów, Książka | William Lindsay Gresham

    Dzieło zaliczane do klasyki amerykańskiej literatury noir na ekrany kin przeniósł Guillermo del Toro. Książka niegdyś zakazana, cenzurowana, ukazuje się w nowym polskim przekładzie. Stanton „Stan” Carlisle, jasnowłosy, charyzmatyczny dwudziestojednolatek, pożąda sławy i pieniędzy. Wie, że kto ma kasę, ten ma władzę. Jest w nim coś obiecującego. Coraz lepiej radzi sobie ze sztuką iluzji i manipulacji. Nie chce skończyć jak jego ojciec, agent nieruchomości. Jarmarczne piekieł...

    Promocja
    okładka Zaułek koszmarów, Książka | William Lindsay Gresham

    Lata trzydzieste XX wieku to pozornie inne czasy, gdzie popularne były jarmarki osobliwości i wróżenie z kart tarota. Jednak namiętności i żądze kierujące człowiekiem były takie same jak dziś… Jako naganiacz widzów do jarmarcznych bud pełnych dziwaków, Stan Charlisle wystarczająco się napatrzył, by chcieć w życiu czegoś więcej. Ma przecież na tyle sprytu i ambicji, żeby oczyma wyobraźni widzieć już siebie u boku pięknej Molly w roli medium w jego własnym spektaklu - popisowym...

William Lindsay Gresham - książki, ebooki i audiobooki

William Lindsay Gresham był amerykańskim powieściopisarzem, autorem książek z zakresu literatury faktu, szczególnie cenionym wśród miłośników stylu noir. Jego najbardziej znanym dziełem pozostaje „Zaułek koszmarów” wydany w 1946 roku, który doczekał się adaptacji filmowych (1947 oraz 2021).

William Lindsay Gresham – życiorys

William Lindsay Gresham urodził się 20 sierpnia 1909 roku w Baltimore w stanie Maryland. Jeszcze w dzieciństwie przeprowadził się wraz z rodziną do Nowego Jorku. Po ukończeniu Erasmus Hall High School na Brooklynie (1926) Gresham przenosił się z jednej pracy do drugiej, równocześnie pracując jako piosenkarz folkowy w Greenwich Village.

W 1937 roku William Lindsay Gresham działał jako medyk-wolontariusz dla sił lojalistycznych podczas hiszpańskiej wojny domowej. To tam zaprzyjaźnił się z Josephem Danielem „Doc” Halliday’em, a ich długie rozmowy stały się źródłem inspiracji dla wielu z późniejszych prac Greshama, zwłaszcza „Monster Midway” oraz właśnie „Zaułka koszmarów”. Dwa lata później pisarz powrócił do USA i po ciężkim okresie obejmującym długi pobyt na oddziale dla gruźlików oraz próbę samobójczą znalazł zatrudnienie przy redagowaniu magazynów kryminalnych. W 1942 roku poślubił poetkę Joy Davidman, z którą miał dwóch synów, Davida oraz Douglasa. Ich małżeństwo nie należało do szczególnie udanych. Gresham był niewiernym alkoholikiem, a Davidman – ateistka pochodzenia żydowskiego – po zapoznaniu się z twórczością C. S. Lewisa nawróciła się na chrześcijaństwo, co nie wpłynęło dobrze na ich relacje. Dodatkowo para zmagała się z problemami finansowymi.

W 1952 Joy Davidman wyjechała do Anglii, by spotkać się z C. S. Lewisem, z którym korespondowała. Poprosiła kuzynkę, Renée Rodriguez, uciekająca wraz z dwójką małych dzieci przed agresywnym mężem, by pod jej nieobecność zajęła się domem. Między Rodriguez a Greshamem wybuchł romans, o którym pisarz poinformował żonę w liście w 1953 roku. Po jej powrocie nastąpił niezręczny okres, w którym cała trójka mieszkała pod jednym dachem z racji braku środków na przeprowadzkę któregokolwiek z nich. Po jakimś czasie Davidman sprzedała dom, by spłacić długi i przeniosła się z synami do Anglii, gdzie poślubiła C. S. Lewisa (ich związek stał się inspiracją dla sztuki i filmu „Cienista dolina” („Shadowlands”).

Gdy tylko rozwód z Davidman został sformalizowany, William Lindsay Gresham poślubił Renée Rodriguez. Po śmierci byłej żony przybył do Anglii, by spotkać się z synami. Przekonawszy się, że są pod dobrą opieką Lewisa, zostawił ich w Wielkiej Brytanii. Sam Gresham dołączył do Anonimowych Alkoholików i z czasem rozwinął głębokie zainteresowanie spirytyzmem. W 1962 roku jego zdrowie zaczęło się pogarszać. Zaczął tracić wzrok, a z czasem zdiagnozowano u niego raka języka. 14 września 1962 roku William Lindsay Gresham popełnił samobójstwo, przedawkowując tabletki nasenne w hotelu Dixie na Manhattanie, gdzie spędził wiele dni dekadę wcześniej, pisząc „Zaułek koszmarów”.

William Lindsay Gresham powieść „Zaułek koszmarów”

W 1946 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się najsłynniejsza powieść autorstwa Williama Lindsay’a Greshama zatytułowana „Zaułek koszmarów”. Rozgrywa się ona w latach 30. XX wieku i opowiada ona historię Stana Carlislego, naganiacza widzów do jarmarcznych bud, który chce od życia czegoś więcej. W końcu nie brak mu ambicji ani sprytu, oczami wyobraźni widzi więc siebie obok pięknej Molly, która grałaby rolę medium w jego własnym spektaklu przedstawianym tylko najbogatszej klienteli. Od spełnienia marzenia nie dzieli go tak wiele. Wystarczy zabić jednego pijaczka i zbałamucić wdowę po nim, by nauczyć się najlepszych numerów. Dla Stana to nic wielkiego, w końcu już jako mały chłopiec kłamał przed ojcem, by ukryć schadzki matki z kochankiem… „Zaułek koszmarów” Williama Lindsay’a Greshama to studium najgłębszych otchłani show biznesu w latach 30. oraz jego dziwacznych mieszkańców. To świat pełen mroku, karnawału, naciągaczy, oszustów i femmes fatales. Gresham przypisywał dużą część inspiracji rozmowom z Josephem Danielem „Doc” Halliday’em, który był byłym pracownikiem tego typu karnawałowych przybytków. Każdy rozdział „Zaułka koszmarów” reprezentowany jest przez inną kartę tarota. Tą najsłynniejszą powieść autorstwa Williama Lindsay’a Greshama znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.