Bony podarunkowe na Święta

Filip Zawada Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (leporello), Książka | Filip Zawada

    Książka w formie leporello. Edycja limitowana. Nowa książka Filipa Zawady jest  wyjątkowa – takie origami tai chi. Frazy zataczają wirtualne koła puszczonej w ruch wyobraźni. Droga, w którą wyrusza autor i czytelnik, prowadzi przez zagęszczoną sieć przecinków, kropek, nawiasów i syntetycznych strof, które mogą tę drogę ograniczać i rozwijać.  Książka symbolizuje linię życia, załamującą się, ale zawsze ostatecznie wychodzącą na prostą, a zbiór przedstawionych tekstów służy zar...

    Promocja
    okładka Weź z nią zatańcz
, Książka | Filip Zawada

    Powieść o terrorze miłości, który nie pozwala dorosnąć. Ojciec zmarł nagle, bez zapowiedzi. Zostawił po sobie duszne mieszkanie, dziwną książkę pełną indiańskich mądrości i nieoswojonego psa gryzącego do krwi. Stanisław niewiele z tego rozumie. Życie w wygodnej symbiozie z mamcią, której miłość szczelnie wypełniała każdy brak, nie wymagało aktów odwagi. Temu wszystkiemu musi jednak stawić czoła w pojedynkę. Bierze więc żarłocznego Rambo za przewodnika i meandrując między wie...

    Promocja
    okładka Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna, Książka | Filip Zawada

    NOWA POWIEŚĆ FINALISTY NAGRODY LITERACKIEJ NIKE 2020 Proza bez filtra Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dziadek Szczepan. Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców. Filip Zawada, autor Rozdeptałem czarnego kota przez prz...

    Promocja
    okładka Psy pociągowe, Książka | Filip Zawada

    Każdego dnia rozpoczyna się kolejna podróż. Pociągom jest wszystko jedno, czy jadą do przodu, czy do tyłu. Wiozą zakonnice z kieszeniami habitów pełnymi cukierków, studentów pogrążonych w nerwowej nauce, zapracowanych biznesmenów i tarasujących przejścia kiboli. Ciągną w swych wagonach historie sukcesów i porażek, miłości i zgryzoty. Stają pośrodku niczego na długie, leniwe godziny lub mkną przed siebie, niebezpiecznie kołysząc się na boki. Nawet jeśli z opóźnieniem, zawsze ...

    Promocja
    okładka Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, Książka | Filip Zawada

    O ludziach, którzy mają dużo miłości, ale nie mają komu jej dać Na świecie pewnych jest tylko kilka rzeczy. Za wyrażanie się nie dostajesz deseru (kto by go zresztą jadł). Błażej to beksa i irytujący dureń, który gówno wie o życiu. A dorośli zajmują się samymi pierdołami, no chyba, że są kierowcami cystern. I bądź tu mądry, kiedy kot Szatan znika w tajemniczych okolicznościach, sklepikarka Stefa rodzi sobie nagle dziecko, a za zakonnicami to już w ogóle nie trafisz. Rozdept...

    Promocja
    okładka Świetne sowy, Książka | Filip Zawada

    Lekturze "Świetnych sów" towarzyszy zarówno śmiech, jak i głęboki namysł nad sprawami życia i śmierci. Autor umiejętnie prowadzi czytelnika przez gąszcz myśli, zauważeń i pytań, a zakończenie jednego utworu nieraz staje się początkiem kolejnej poetyckiej historii. Dlatego kolejne wiersze czyta się jak jednolitą całość, którą można porównać do poematu lub nawet do mantry, tym bardziej, że sporo tu tematów dotyczących egzystencji, religii, wiary.

    Promocja
    okładka Psy pociągowe, Książka | Filip Zawada

    "Psy pociągowe" to prozatorski debiut Filipa Zawady, muzyka, fotografa, autora tomików "System jedynkowy" (1997), "Bóg Aldehyd" (1998) oraz "Snajper" (2004). Niegdysiejszy poeta zabiera czytelników w kolejową podróż drugą klasą PKP; w podróż przez 100 stacji między zapomnieniem a śmiercią.
    Napotykani współpasażerowie stają się bohaterami kreślonych w kilku zdaniach, plastycznych mikroportretów mówiących o życiu więcej niż niejedna kilkusetstronicowa powieść.

    Promocja
    okładka Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się, Książka | Filip Zawada

    Nowa książka Filipa Zawady jest wyjątkowa – takie origami tai chi. Frazy zataczają wirtualne koła puszczonej w ruch wyobraźni. Droga, w którą wyrusza autor i czytelnik, prowadzi przez zagęszczoną sieć przecinków, kropek, nawiasów i syntetycznych strof, które mogą tę drogę ograniczać i rozwijać. Książka symbolizuje linię życia, załamującą się, ale zawsze ostatecznie wychodzącą na prostą, a zbiór przedstawionych tekstów służy zarówno do oglądania, jak i do czytania.

Filip Zawada Książki

Filip Zawada to polski pisarz, fotograf, muzyk, poeta, performer i łucznik. Jest finalistą literackiej nagrody Nike 2020 za powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Oprócz pisania komponuje muzykę do sztuk teatralnych i filmów. Jest aktorem i reżyserem offowych filmów. Znany jest również pod pseudonimem artystycznym Filip Itoito.

Praca i wykształcenie Filipa Zawady

Filip Zawada od 1997 roku pracuje w OPT (Ośrodku Postaw Twórczych). Studiował chemię na Politechnice Wrocławskiej, fotografię na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie, a także kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” jest także psychologiem sportu (SWPS we Wrocławiu).

W Czechach uczył się strzelania z łuku, a jego nauczycielem był Tomas Hanus, wicemistrz świata. W 2014 roku zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski w łucznictwie Field.

Filip Zawada: twórczość muzyczna i filmowa

Autor „Psów pociągowych” jest nie tylko pisarzem, ale i muzykiem. Grał w zespole Saksofonowe Ptaki, AGD i Pustki. Współtworzył muzykę do sztuk Przemysława Wojcieszka. Skomponował też muzykę do jego filmu. Oprócz tego, był twórcą muzyki do przedstawienia „Pozytywka” w reżyserii Bodo Koxa i filmu „Dziewczyna z szafy” tego samego twórcy. Współpracował z Pawłem Palcatem przy spektaklach „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Czystka”. Od 2009 roku tworzy, razem z Peve'em Lety'm, muzyczny duet Indigo Tree, a na ten moment gra w jednoosobowym zespole ITOITO. Filip Zawada współtworzył film krótkometrażowy „Trrr”, a także jest fotografem projektu „Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografię”.

Proza Filipa Zawady

Filip Zawada ma na swoim koncie cztery prozatorskie publikacje: „Psy pociągowe”, „Pod słońce było”, „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” i „Zbyt wiele minęło, żeby była wiosna”.

Psy pociągowe

To zbiór krótkich opowiadań, który był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Pociągi wożą zakonnice z kieszeniami pełnymi słodyczy, pogrążonych w nauce studentów, zapracowanych biznesmenów i agresywnych kiboli. W ich wagonach rozgrywają się historie miłości, smutku, sukcesu i porażki. Każda z kolejnych stacji rozpoczyna nową opowieść, osobistą, a jednocześnie o każdym człowieku.

„Psy pociągowe” zostały wydane po raz pierwszy w 2011 roku. W lutym 2021 roku książka została wydana ponownie w krakowskim Wydawnictwie Znak.

Pod słońce było

Książka to, nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2015, osobliwa autobiografia. Jest pewnego rodzaju opowieścią o poszukiwaniu siebie.

Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek

W „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filip Zawada opowiada historię ludzi mających w sobie pokłady miłości, którzy niestety nie mają komu jej zaoferować. To także opowieść o szukaniu własnego miejsca na Ziemi. Autor pokazuje w niej, że świat z ludzkiej wyobraźni bardzo różni się od tego rzeczywistego. Głównym bohaterem jest mały chłopiec wychowywany w sierocińcu pod opieką zakonnic.

Powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2020. Na Woblinku znajdziecie ją zarówno w formie elektronicznej (ebook), jak i papierowej.

Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna

To najnowsza powieść finalisty Nagrody Literackiej Nike 2020. Książka została wydana w marcu 2021 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Autor opowiada historię miłości i przemocy balansując pomiędzy komedią, a tragedią. Pokazuje jak niebezpiecznie jest zgrywać bohatera, zwłaszcza przed samym sobą.

Dziadek Szczepan to samolubny i zgryźliwy szowinista, a do tego samozwańczy mentor. We dnie zalega na starej kanapie, a nocami terroryzuje sąsiadów. Jego wnuk, będący bohaterem historii, dopiero wkracza w dorosłość. Szybko przekona się, jak kosztowne dla spadkobierców bywają spadki. Książkę „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com w formie ebooka i papierowej.

Poezja

Filip Zawada pisze zarówno prozę, jak i poezję. Jest autorem sześciu tomów poezji: „System jedynkowy”, „Bóg Aldehyd”, „Snajper”, „Świetne sowy”, „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się”, „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty”. Jeden z nich, „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się”, został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius".

W księgarni internetowej Woblink kupicie kilka książek Filipa Zawady w formie ebooka i papierowej – „Psy pociągowe”, „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” oraz „Zbyt wiele minęło, żeby była wiosna”. Ponadto tylko w formie papierowej znajdziecie tomik poezji „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się”.

Źródło zdjęcia: By Filip Marek Zawada - mail from Filip Marek Zawada, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83118808

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.