Zbigniew Rokita Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych, Audiobook | Zbigniew Rokita

  Nowa książka Zbigniewa Rokity, laureata Nagrody Literackiej „Nike” 2021 Włóczęgowski poemat reporterski autora Kajś. To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną...

  okładka Kajś, Audiobook | Zbigniew Rokita

  Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte. Później była ta n...

  okładka Kajś [edycyjŏ ślōnskŏ], Audiobook | Zbigniew Rokita

  Bez wiynkszość życiŏ widzioł żech Ślōnzŏkōw za jaskiniowcōw ze kilofym i roladōm. Swojã ślōnskość żech wypiyroł. We podstawōwce pani Chmiel grała nōm na cyji Rotã, a jŏ niy mioł pojyńciŏ, iże tyn Niymiec ze pieśni, co pluje we twŏrz, ôn bōł mōj praôjciec. Ô swojich korzyniach żech wiedzioł mało. Niy wierzōł żech, iże na Ślōnsku przed wojnōm sie ôdbyła jakŏ historyjŏ. Moji antynaciŏ byli choby z inkszyj planety, nosiyli jakeś niymożebne miana: Urban, Reinhold, Lieselotte. ...

Zbigniew Rokita Audiobooki

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku. To polski dziennikarz, pisarz, reportażysta i specjalista w dziedzinie wiedzy o Europie Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Jest autorem głośnych reportaży wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne – „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” i „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Rokita publikował swoje teksty m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Przez sześć lat (2012-2018) współpracował z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia”. Rokita jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reportażysta otrzymał wiele stypendiów i nagród – jest m.in. laureatem VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera.

Pierwszą książką Rokity (współtworzoną z Kornelią Mazurczyk) był wywiad rzeka z orientalistą Andrzejem Pisowczykiem. To opowieść o fascynujących i często zaskakujących zależnościach między polityką a kulturą. Pisowczyk opowiada o etymologii słów używanych codziennie, o mechanizmach językach, o słowotwórstwie i rozwoju języków narodowych. Profesor Pisowczyk jest ekspertem w dziedzinie językoznawstwa – specjalizuje się w językach irańskim, ormiańskim i gruzińskim. Jego historie pełne są anegdot i niebywałej erudycji.

W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się druga książka (pierwsza samodzielna) Zbigniewa Rokity pt. „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. To propozycja na spojrzenie na Europę Wschodnią przez pryzmat wzajemnie przenikających się sportu i polityki. To opowieść o mistrzostwach świata drużyn narodowych niezrzeszonych w FIFA. Występują w nich reprezentacje Abchazji, Kurdystanu oraz Donieckiej Republiki Ludowej. Ponadto Rokita szuka odpowiedzi na to, dlaczego Ernest Wilimowski grał w reprezentacji III Rzeszy oraz dlaczego UEFA wydała zgodę na utworzenie ligi piłkarskiej na Krymie. Rokita odkrywa też niebezpieczne zależności między światem polityki, biznesu i sportu.

Najnowszą publikacją Rokity jest wydany w 2020 roku reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Książka jest karkołomną próbą opisania w reporterskim formacie Górnego Śląska. Rokita znakomicie poradził sobie z próbą ukazania niemożności opisania regionu, który na przestrzeni ostatnich kilkuset lat znajdował się w granicach administracyjnych kilku różnych krajów i tworów narodowych. Rokita przeplata opowieści o regionie, panujących na Śląsku zwyczajach, jego historii, opowieściami o swojej rodzinie i poszukiwaniach śląskich korzeni. Reportażysta pisze o prawdziwych i urojonych historiach Ślązaków, ich mitologii, panujących o nich stereotypach oraz obrazie Ślązków utrwalonym w różnych dziełach kultury, m.in. w książkach Twardocha i filmach Kutza. Rokita porusza także temat odrębności Śląska, ruchach autonomicznych, dyskusjach na temat przynależności narodowej Ślązaków oraz o losach mieszkańców Górnego Śląska.

W głosowaniu przeprowadzonym w grupie Czytamy Reportaże na Facebooku, reportaż „Kajś” został uznany za drugi najważniejszy reportaż 2020 roku, zaraz za „Oświęcimiem” Marcina Kąckiego.

Książki Zbigniewa Rokity na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zbigniewa Rokity we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.