Opis treści
Najnowsza książka nagradzanego reportażysty
Tomek Michniewicz i jego opowieści o świecie
"Jak wspaniale jest – wśród tylu autorów chcących opisać tylko swój mały światek – odnaleźć od czasu do czasu takiego, który próbuje opisać świat w całości. Nawet jeśli to niemożliwe, jest to piękna próba." - Martín Caparrós
Kilka podróży w czasie. Dokładnie - siedem. Czas to pamięć, a ta magazynowana jest w losach siedmiu osób - zwykłych śmiertelników z najodleglejszych zakątków globu. Współczesność widziana oczyma żyjących w zupełnie różnych zakątkach świata to powiew świeżości. Tomek Michniewicz zabiera nas w podróż do Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii, uciekając przez europocentryczną wizją codzienności.
“Chrobot” to historia o szansach i możliwościach determinowanych przez szerokości geograficzne. Książka podróżnika to opowieść o pięknie, ale i piętnie kultury.
"Chrobot" - reportaż wymykający się utartym schematom
Siedem ludzkich historii i próba podjęcia odpowiedzi na najważniejsze pytania. Nagradzany reportażysta, Tomek Michniewicz zbiera historie i prywatne zapiski o ludziach pochodzących z odmiennych środowisk społecznych i politycznych i osadza je w kontekście współczesnych, globalnych bolączek. Wnikliwe spojrzenie doświadczonego reportera na otaczające nas problemy pomaga nam poszerzyć własne, europocentryczne horyzonty.
„Chrobot”, Tomasz Michniewicz – jak czytać ebook?
Ebooka „Chrobot”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 22-01-2021
Czytelnik 22-01-2021
Mądra książka. Chyba najlepsza jaką czytałam w 2020 (a ponad 70 przeczytałam). Bardzo dobrze pokazuje z czym borykają się ludzie na świecie, czy my mamy faktycznie na co narzekać, co robi z nami i naszymi rodzinami globalizacja, jak kształtują się losy zwykłych ludzi przez samo miejsce urodzenia. I w żadnym momencie nie jest to nudne. Książkę polecam każdemu, bo warto sprawdzić swój punkt widzenia i punkt siedzenia...
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 07-02-2020
Czytelnik 07-02-2020
Dobra książka. Nie bardzo dobra (na co liczyłem), ale dobra. Warta przeczytania.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 29-12-2019
Jedną z polskich tradycji jest narzekanie i utyskiwanie na swój los. Więc może by się tak z kimś zamienić? A proszę bardzo – Pan Tomek Michniewicz daje nam aż 7 losów do wyboru. W afrykańskim rezerwacie przyrody to musi się fajnie żyć… albo lepiej w Japonii, gdzie taka wysoka jest kultura. A może w Finlandii gdzie socjal dba o każdego? Chyba że jednak Stany z tą swoją równością i samymi szansami do wykorzystania? Bo chyba nikt nie ma ochoty na zamianę z dziewczyną w Indiach, która nie pochodzi z najlepszej kasty i szanse na „przeskoczenie” wyżej w hierarchii są małe. Nie pisząc już o tej nie najbogatszej części Afryki, gdzie pomoc dla trzeciego świata pojawia się i znika od widzimisię bogatszych. No chyba że ktoś ma ochotę na powrót do PRLu w ciut lepszym klimacie ale z innymi problemami i mentalnością ludzi. Czy my naprawdę mamy tu tak źle? Czy może jest to raczej nasza bierność i brak zaradności czy mobilności? Gdybym urodziła się gdzie indziej, to bym… miała szanse i okazje. Tylko czyby mi się chciało zawalczyć?
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 10-12-2019
Chrobot to mała odskocznia od kryminałów, coś innego. W przeplatających się krótkich i nieco dłuższych ustępach poznajemy życie siedmiorga dzieci z Finlandii, Kolumbii, Japonii, Ugandy, Kalkuty w Indiach, USA, Zimbabwe i towarzyszymy im aż do dorosłości. Najpierw okres dziecięcy, który owszem gdzieniegdzie jest beztroski, ale nie wszędzie. Później wkraczamy w burzliwy okres dorastania, który doprowadzi nas do dorosłości stawiającej kolejne wyzwania. Poznajemy nie tylko te osoby,a le ich otoczenie, kulturę i problemy trapiące kraj. Wiemy, że parki narodowe w Afryce to nie tylko piękna przyroda i zwierzęta, ale walka z kłusownikami, przemytnikami, a nawet z politykami. Wiemy, że w Japonii człowiek nie jest dorosły w wieku 18 lat, a 21. W Indiach dziewczynka już jako dziecko została obiecana narzeczonemu. Wychodzi na to, że kraj, środowisko i religia definiuje Cię od małego. Tak jak np w Indiach boga się dziedziczy. Jest ich tam całe mnóstwo, a Ty wyznajesz wiarę w tego, którego czczą rodzice. Zastanawiamy się też nad tym jak my żyjemy, czy mamy bliżej do wiecznej zapracowanych depresyjnych Japończyków czy może jednak do biedniejszych krajów?
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 27-10-2019
Czytelnik 27-10-2019
Bardzo mnie poruszyła ta pozycja i zmusiła do wielu przemyśleć. Doskonała lektura, która zostaje z człowiekiem na długo.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem