Opis treści
Nagroda PEN/Diamonstein-Spielvogel Award for the Art of the Essay dla najlepszej książki eseistycznej.
„Gdybym wiedziała” to zbiór najsłynniejszych i najbardziej prowokujących esejów zmarłej w 2022 roku bestsellerowej autorki i aktywistki politycznej Barbary Ehrenreich. Społeczne postrzeganie chorych onkologicznie, obraz amerykańskiej biedy, nowe wizje ról kobiet i mężczyzn, religia i mistycyzm – autorka nie bała się zanurzać w intelektualne wody, które inni uważali za zbyt mętne. Ta kolekcja gromadzi teksty z czterdziestoletniej kariery autorki, które najbardziej podkreślają jej błyskotliwość, świadomość społeczną i ironiczny dowcip.
Od wielokrotnie nagradzanego artykułu „Witamy w krainie raka”, opublikowanego wkrótce po zdiagnozowaniu u niej raka piersi, po jej przełomowe tajne dziennikarstwo śledcze w „Za grosze”, Barbara Ehrenreich przez ponad czterdzieści lat pisała rzeczy radykalne, skłaniające do myślenia i zmieniające światopogląd. Jej recenzje ukazywały się między innymi w takich pismach jak „New York Times Book Review”, „Washington Post”, „Atlantic Monthly” i „Los Angeles Times Book Review, a jej eseje, felietony i artykuły publikowały „New York Timesie”, „Harper's Magazine”, „New York Times Magazine, „Time”, „Wall Street Journal” i wielu innych. „Gdybym wiedziała” czerpie z ogromnego i zróżnicowanego dorobku jednej z najbardziej przenikliwych amerykańskich myślicielek.
„Gdybym wiedziała. Wybór esejów”, Barbara Ehrenreich – jak czytać ebook?
Ebooka „Gdybym wiedziała. Wybór esejów”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Senga 28-05-2024
Senga 28-05-2024
Barbara Ehrenreich wielką social-feministką była i w zbiorze „Gdybym wiedziała”, składającym się z tekstów pisanych do gazet i portali internetowych przez 40 lat, udowadnia to ponad wszelką wątpliwość. Całość otwiera artykuł, który jest klasyką reportażu wcieleniowego i był podstawą do napisania książki „Za grosze: pracować i (nie)przeżyć”, która przyniosła autorce międzynarodowy sukces i rozpoznawalność, a dalej jest tylko lepiej. Nie ma chyba tematów bliskich sercu lewaczki i lewaka, których mogłoby w tym zestawieniu zabraknąć: jest feminizm i patriarchalna rzeczywistość, jest krytyka kapitalizmu i tego jak korporacyjne polityki kształtują zwyczajne życie, jest o rasizmie, walce klas, są kwestie socjalne: opieka zdrowotna, mieszkalnictwo, edukacja, bezdomność, prawa pracownicze, imigranci, a nawet zagadnienia religijno-etyczne. Chyba nie widziałam jeszcze zbioru esejów, który poruszałby taki ogrom wątków. Trudno mi zresztą nazywać zgromadzone w książce teksty esejami, większość przypomina raczej zadziorne felietony i tak też się je czyta – z ekscytacją, rozbawieniem i zaangażowaniem, zadając sobie wiele pytań. Niewiele tu pogłębionych metaanaliz, filozoficznych rozważań czy szerokich odniesień. Każdy z artykułów sygnalizuje jakiś problem, stawia go w odpowiednim dla światopoglądu autorki świetle, prowokuje do przemyśleń, ale z pewnością nie wyczerpuje tematu. Poza uważnym i wnikliwym wglądem w rzeczywistość, Ehrenreich wyróżnia się niesamowicie ironicznym podejściem do rzeczywistości, wiec nie da się przy jej esejach nie śmiać. . Wielkie ukłony składam w tym miejscu tłumaczce Annie Dzierzgowskiej, która potrafiła ten cięty humor doskonale oddać i przełożyć tak, że bawi także polską czytelniczkę. Pochwalić należy ją także za bardzo inkluzywny język przekładu, co nadal jest w Polsce rzadkością. Chociaż "Gdybym wiedziała" jest książką wybitnie amerykańską i opisującą rzeczywistość USA, a niektóre teksty pisane były już dawno, przez co polscy czytelnicy nie do końca będą mogli odnaleźć się w temacie, książka pozwala zaobserwować procesy społeczne, które zachodziły w Stanach ćwierć wieku temu, a u nas dopiero raczkują i wyobrazić sobie dokąd to wszystko może zmierzać. Barbara Ehrenreich burzy amerykański sen, jest wizjonerką i analityczką, obcowanie z jej myślą i słowem to czysta przyjemność.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem