Opis treści
To babka wprowadziła mnie w świat opowieści. Gdy brakło jej innych historii, którymi mogła pobudzać moją wyobraźnię, zaczynała mówić o czasach swojego dzieciństwa spędzonego w górskiej wiosce. Rzeczy fantastyczne, jak zjawy bez głów, mieszały się tam z przyziemnymi: pierwsza podróż pociągiem, sklecanie obłącków z bibuły, pasanie krów, wyjazd za pracą.
Jak to zwykle bywa, dopiero gdy dorosłem i na dobre opuściłem swoje środowisko, czyli polską wieś, zrozumiałem, że z niego wyrastam. Zacząłem widzieć opowieści babki nie jako zbiór anegdot przyprawionych szczyptą nadprzyrodzoności, ale jako historię trochę innej Polski niż ta, której uczyłem się z podręczników. Albo może tej samej – ale widzianej z odmiennej perspektywy.
Postanowiłem wrócić do tych opowieści: usłyszeć je na nowo i poznać ciąg dalszy. Zrozumieć własną przeszłość.
Autor
„Nic się nie działo”, Tomasz S. Markiewka – jak czytać ebook?
Ebooka „Nic się nie działo”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Senga 27-07-2022
Senga 27-07-2022
Tomasz Markiewka po raz kolejny kieruje uwagę na osoby, które często spotykają się z lekceważeniem, a nawet pogardą mainstreamu kształtującego naszą rzeczywistość polityczną i ekonomiczną, zabierając czytelników do Liszkowa, aby opowiedzieć historię życia swojej babki. I choć losy Anny Salachny omówione są w książce dość szczegółowo, to stanowią pretekst do większej opowieści - o tym jak zmieniała się polska wieś w ciągu ostatnich 70 lat. Markiewka z wielką czułością snuje gawędę o codzienności toczącej się gdzieś obok wielkiej historii, od zarania dziejów kierowanej rytmem pór dnia i roku. Jego książka pozwala zrozumieć mentalność i moralność mieszkańców wsi, ich rzeczywistość, problemy, wybory. „Nic się nie działo” wpisuje się w trend chłopskiej literatury faktu, której na rynku wydawniczym ostatnio pojawiło się sporo, ale wyróżnia się tym, że autor nie szuka sensacji, nie opowiada o doznanych krzywdach, ani bohaterskich czynach. Skupia się na dniu powszednim, na sprawach pozornie najbardziej prozaicznych, na braku akcji, a książka mimo to jest arcyciekawa i wciągająca. Przede wszystkim jednak niesie mądrość i zrozumienie. Powinna być lekturą obowiązkową na polskich salonach.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem