Opis treści
Poruszająca opowieść o tych, których nikt nie chce wysłuchać.
Straciłam męża. Straciłem syna. Matkę. Babcię. Uczniów. Koleżankę z pracy.
Według najnowszych badań każda śmierć samobójcza dotyka 135 osób w otoczeniu człowieka, który odebrał sobie życie. Wśród nich znajdują się rodzina, przyjaciele, koledzy, znajomi. Pytanie „dlaczego?” unosi się w powietrzu – przez dni, tygodnie, miesiące, ale i całe lata po tragicznej śmierci. Spróbujmy choć częściowo na nie odpowiedzieć.
Monika Tadra zebrała trzynaście opowieści o bólu, żalu i gniewie, a przede wszystkim poczuciu winy. Dr Halszka Witkowska, ceniona specjalistka w dziedzinie suicydologii, rozłożyła traumatyczne przeżycia na czynniki pierwsze, by pomóc zrozumieć, co czują ludzie w żałobie po osobie, która popełniła samobójstwo. Ich książka to pozycja nie tylko dla tych, którzy kogoś stracili. To lektura dla każdego, kto pragnie nauczyć się słuchać – a nie raz okazało się, że jedna szczera rozmowa uratowała czyjeś życie.
Halszka Witkowska – suicydolog, konsultant kryzysowy, a także pomysłodawca i koordynator pierwszego w Polsce serwisu edukacyjno-pomocowego dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich Życie warte jest rozmowy. Za swoją misję uważa upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom, co czyni zarówno jako naukowiec, jak i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i ekspertem Ministerstwa Zdrowia. Dotąd opublikowała między innymi dobrze przyjętą pracę naukową „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy” (2021) oraz była jednym z redaktorów naukowych publikacji „Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze” (2020), „Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej” (2022), oraz „Nie mam siły żyć. Autodestrukcja w kulturze” (2024). Trenuje jeździectwo, uczestniczy w zawodach WKKW.
Monika Tadra – absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów podyplomowych z rachunkowości. Od 2020 r. prowadzi stronę internetową Świat Spotkań, gdzie zamieszcza zapisy rozmów z osobami takimi jak Katarzyna Karpowicz, Agata Tuszyńska, Justyna Dąbrowska, Joanna Heidtman, Marcin Kydryński czy Mikołaj Grynberg. Jej pierwsza książka „To nie nasza wina”(2023) to zapis jedenastu rozmów z dorosłymi wychowankami domów dziecka. Wierzy w moc słowa oraz sens podejmowania trudnych, ważnych społecznie tematów, a największe zainteresowanie wzbudza w niej człowiek. Lubi literaturę faktu – szczególnie gdy towarzyszy jej kawa na łonie natury – i wędrówki z aparatem fotograficznym w ręku.
„Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali”, Monika Tadra, Witkowska Halszka – jak czytać ebook?
Ebooka „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Magdalena 19-09-2024
Magdalena 19-09-2024
„Sztuka relacji to jest z jednej strony sztuka, ale z drugiej strony wystarczy być. Wystarczy chcieć, nie trzeba nic wielkiego, nie trzeba narzędzi i technik”. - [cytat pochodzi z książki „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali”]. Idąc ulicą mijamy mnóstwo ludzi. Choć rejestrujemy ich twarze, nie zastanawiamy się kim są, co robią, co przeżywają. A ilu z tych ludzi toczy wewnętrzną walkę z samym sobą, myśląc o jedynym „dobrym” według nich kroku? Artykuł o statystykach samobójstw w Polsce i na świecie, dostępny na stronie zwjr.pl opisuje, że codziennie w Polsce podejmowanych jest aż 15 takich prób… W wyniku tego rodzaju śmierci ginie więcej osób, niż w wypadkach samochodowych. Książka Halaszkj Witkowskiej i Moniki Tadry nie jest łatwa. Wręcz przeciwnie, jest piekielnie smutna i dobijająca. Podzielona na dwie części zaczyna się 13 wywiadami z osobami, które w wyniku śmierci samobójczej straciły najbliższych. Najbardziej wstrząsnęła mną historia 21-letniej kobiety, która po 2 latach udanego związku, wzięła ślub z miłością swojego życia, by półtora tygodnia później znaleźć go martwego w mieszkaniu. Podczas tej lektury zaczęłam się zastanawiać czy lepiej, że osoba w kryzysie zostawia list pożegnalny czy lepiej że tego nie robi? Nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jest wiele za i równie wiele przeciw. Te kilka dni przygnębienia, które towarzyszyły mi przy lekturze, utwierdziły mnie w przekonaniu, że dobrze, że powstaną takie książki, ale szkoda, że mało ludzi po nie sięga. Bo po co czytać o samobójstwach? No, choćby po to, żeby mieć podstawowe informacje o tym akcie desperacji, spróbować zrozumieć jaka walka toczy się w głowie człowieka podejmującego ten krok. W końcu samobójcy świetnie się kamuflują. Druga część książki, jak napisała w przedmowie suicydolog Halaszka Witkowska jest próba znalezienia wspólnych tematów i problemów, które łączą osoby będące po śmierci samobójczej kogoś bliskiego oraz tematem zapobiegania zachowaniom samobójczym. Jeśli jesteś w kryzysie, zajrzyj na stronę zwjr.pl
Opinia nie jest potwierdzona zakupem