Opis treści
Kto ma większe szanse na przeżycie ataku serca – kobieta czy mężczyzna?
Dlaczego w kieszeniach damskich spodni nie mieści się telefon?
Czy maszynki do golenia dla kobiet muszą być różowe, a sprzęty kuchenne obłe i jakby wyjęte z domku dla lalek?
Dlaczego manekiny w crash testach nigdy nie mają piersi?
Kto wpadł na pomysł stworzenia klawiatury z większymi klawiszami dostosowanymi do użytkowniczek mających dłuższe paznokcie?
„Uważaj, żeby nie wyszła z tego jędzowata książka!” – usłyszała Rebekka Endler od swojego przyjaciela, który przeczytał pierwsze fragmenty Patriarchatu rzeczy. To jednak nie zniechęciło jej do dalszych badań ani do pisania, a słowa takie jak „jędzowata” czy „zdzirowata” autorka proponuje zamknąć w sejfie na toksyczne, seksistowskie epitety.
Endler uważnie przygląda się rzeczywistości, w której żyjemy, i wypunktowuje zakamuflowane nierówności społeczne. Sprawdza, dlaczego świat jest skrojony na męską miarę. Pyta o powody, dla których bezrefleksyjnie i pokornie przyjmujemy zastałe męskocentryczne standardy.
Patriarchat.
Projektant naszej rzeczywistości.
Narzędzie dyscyplinowania kobiet.
„Patriarchat rzeczy. Świat stworzony przez mężczyzn dla mężczyzn”, Rebekka Endler – jak czytać ebook?
Ebooka „Patriarchat rzeczy. Świat stworzony przez mężczyzn dla mężczyzn”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Tomek 16-06-2022
Tomek 16-06-2022
Dość słabo wydane 40 złotych. Książka zasadniczo jest lamentem nad nierównościami płci i festiwalem narzekania na wszystko. Na producentów oprogramowania komputerowego i samochodów. Na projektantów samolotów i odzieży. Na standardy temperatury w budynkach i standardy internetowych społeczności. Książka pełna nowomowy, która utrwala stereotypy rozkapryszonych i marudnych kobiet z nieeleganckich dowcipów (choć uważam się za osobę liberalną i postępową). Autorka podnosi wybrane problemy kobiet do wielkiej rangi, jakby zapominając o tym, że każdy człowiek na świecie zderza się z jakimiś problemami i etykietowaniem. Autorka zaklina fakt istnienia określonych wzorców społeczych i estetycznych. One były, są i będą. Będą się zmieniać i ewoluować, ale pozostaną na zawsze, bo taki jest człowiek. Historyczne role kobiet i mężczyzn były jakie były i dzisiaj się tego nie da odmienić. Całe szczęście się to konsekwentnie zmienia. W pewnym sensie dopuszczenie tej książki do publikacji stanowi świadectwo zmian i naszego miejsca w procesie równouprawnienia kobiet - 50 czy 100 lat temu nie byłoby to możliwe. I tak, ta książka jest jędzowata, choć zanim zacząłem ją czytać, takie określenie książki nie przyszłoby mi do głowy. P.s. Jako ojciec córki z bólem obserwuję choćby sklepowe półki z zabawkami i książkami, gdzie istnieje przepaść intelektualna pomiędzy produktami przeznaczonymi dla chłopców i dziewczynek, ale forma i tezy tej książki nie przypadły mi do gustu. Lektura raczej dla kobiet, które tak będą uzasadniać swoje życiowe czy zawodowe niepowodzenia.
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 16-06-2022
Czytelnik 16-06-2022
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy wątpią w to, iż światem żądzą mężczyźni.
Opinia potwierdzona zakupem