Opis treści
"Polityka zagraniczna średniej potęgi" to studium, które próbuje dokonać „wiwisekcji” tureckiego zaangażowania w skali globalnej i roli, jaką państwo to odgrywa w zmieniającym się ładzie międzynarodowym.
Rozważania podjęte w pracy „Polityka zagraniczna średniej potęgi. Turcja jako studium przypadku” odnoszą się przede wszystkim do analizy specyficznych wymiarów międzynarodowej aktywności Turcji i instrumentów budowy jej światowej pozycji i wpływania na system międzynarodowy.
Autor poszukuje odpowiedzi na następujące pytania badawcze:
- Jak można określić miejsce/status Turcji w systemie międzynarodowym w kontekście pozycjonowania się tego państwa wobec przemian systemowych, tj. relatywnego słabnięcia Zachodu?
- Jaki jest wpływ przemian wewnętrznych zachodzących w Turcji od początku ubiegłej dekady na proces upodmiotawiania tego państwa w systemie w systemie międzynarodowym i na jego ambicje budowy geopolitycznej autonomii?
- Jakie znaczenie mają przemiany w warstwie ideowej i tożsamości Turcji dla jej ambicji odgrywania większej roli w systemie międzynarodowym?
- Jakie instrumenty w polityce zagranicznej i – szerzej – na forum międzynarodowym wykorzystywane są przez Turcję w procesie umacniania statusu międzynarodowego?
- W jakim stopniu działania i zachowanie Turcji wpisują się w rolę „dobrego obywatela społeczności międzynarodowej”, a w jakim są kreatywnym instrumentem realizacji partykularnych interesów narodowych?
- W jakim stopniu Turcja w ramach budowy średniopotęgowości pozycjonuje się jako potęga regionalna, a w jakim jest aktywna w skali globalnej w wybranych obszarach zaangażowania międzynarodowego?
Turcja jest bardzo ciekawym przykładem państwa przechodzącego przez proces dogłębnych przewartościowań, mających istotne implikacje dla jego regionalnej i globalnej roli. Książka podejmuje problematykę polityki zagranicznej Turcji pod rządami Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która przejęła władzę w 2002 roku – i przez ponad 15 ostatnich lat sprawuje samodzielne rządy. Celem pracy jest ukazanie przemian, jakie zachodzą w tureckiej dyplomacji w okresie rządów AKP, ujmowanych z perspektywy średniej potęgi.
„Polityka zagraniczna średniej potęgi”, Jakub Wódka – jak czytać ebook?
Ebooka „Polityka zagraniczna średniej potęgi”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).